ԱՄՆ պետքարտուղարը Վաշինգտոնում առանձին հանդիպումներ կունենա Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հոկտեմբերի 23-ին Վաշինգտոնում առանձին հանդիպումներ կունենա Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի արտաքին գործեր նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Politico կայքը:
Նշվում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի հետ առաջինը կհանդիպի Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, որից հետո տեղի կունենա Պոմպեոյի հանդիպումը Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ:
Նշվում է նաև, որ ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպան Էլին Սուլեյմանովը չի բացառել Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման հնարավորությունը:
Կայքը հավելում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների՝ նույն օրը Վաշինգտոն այցը վկայում է այն մասին, որ ԱՄՆ-ն ակտիվացնում է ԼՂ հակամարտության գոտում լարվածությունը թուլացնելու ջանքերը:
Ավելի վաղ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը The Hill- ին հայտնել էր, որ աշխատանքներ են տարվում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի այցը Վաշինգտոն նախապատրաստելու ուղղությամբ:

U.S. Secretary of State to hold separate meetings with Armenian, Azerbaijani FMs
YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. U.S. Secretary of State Mike Pompeo will hold separate meetings with Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan and Foreign Minister of Azerbaijan Jeyhun Bayramov on October 23, ARMENPRESS reports Politico website informs.
It’s mentioned that the Azerbaijani FM will be the first to meet with Mike Pompeo.  Azerbaijan’s ambassador to the United States, Elin Suleymanov, did not rule out the possibility of a meeting between the Armenian and Azerbaijan ministers during their Washington stay.
It’s also mentioned that the same-day visits of the Armenian and Azerbaijani FMs to the USA signal that the U.S. is deepening its efforts to tamp down the resurgent conflict.
On October 15 Mike Pompeo had commented on Nagorno Karabakh conflict, saying ‘’ we’re hopeful that the Armenians will be able to defend against what the Azerbaijanis are doing’’.