Մեր գործն արդար է, գնում ենք դեպի հաղթանակ. Ռուստամ Բաքոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության՝ ազգությամբ եզդի պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը կոչ է անում տարբեր երկրների եզդիներին հայկական սփյուռքի հետ միասին շարունակել աջակցել Արցախին, Հայաստանին, նաև շեշտում, որ հայկական կողմի գործն արդար է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Բաքոյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում հայտարարությունների ժամին:
«Ուրախ եմ, որ մեր եզդիները սփյուռքում հայկական սփյուռքի հետ մեկ բռունցք դարձած մի քանի ճակատով շատ լուրջ աշխատում են: Կոչ ձեզ՝ շարունակեք նույն տեմպով ձեր ֆինանսական աջակցությունը ցուցաբերել»,-ասաց պատգամավորը:
Նա տեղեկացրեց, որ եզդիական համայնքը Շտապօգնության մեքենաներ է տրամադրելու պաշտպանության բանակին: Բաքոյանը դիմեց Ադրբեջանի բնիկ ժողովուրդներին՝ թալիշներին: «Մենք աջակցում ենք ձեզ, որ ձեր պետականությունը ստեղծեք: Դուք ապրում եք ձեր պատմական հայրենիքում և իրավունք ունեք ինքնորոշվելու: Երկիրը չպետք է Ադրբեջան կոչվի, այլ պետք է թալիշների կամ լեզգիների երկիր համարվի»,-ասաց նա ու հավելեց՝ եզդիներդ Հայաստանում հայերի հետ լիիրավ հավասար քաղաքացիներ են զգում:
Նա հիշեցրեց, որ Ադրբեջանի կողմից Սիրիայից եկած ահաբեկիչներ են մասնակցում մարտերին հարավից: «Հենց հարավում նաև այս պահին եզդիական ջոկատն է մարտեր մղում նրանց դեմ»,-ասաց Բաքոյանը:

Депутат НС Армении обратился к езидам мира
Депутат от фракции «Мой шаг» Национального Собрания Армении езидского происхождения Рустам Бакоян призывает езидов разных стран вместе с армянской диаспорой и далее поддерживать Арцах и Армению, а также подчеркивает, что дело армянской стороны справедливое. Как сообщает Арменпресс, Бакоян сказал об этом в своем заявлении в Национальном Собрании.
«Я рад, что наши езиды в диаспоре стали единым кулаком с армянской диаспорой и очень серьезно работают по нескольким направлениям. Призываю продолжать оказывать финансовую поддержку такими же темпами», - сказал депутат.
Он сообщил, что община езидов предоставит Армии обороны машины скорой помощи. Бакоян обратился к коренным народам Азербайджана - талышам. «Мы поддерживаем вас в создании вашей государственности. Вы живете на своей исторической родине, имеете право на самоопределение. Эту страну нельзя называть Азербайджаном, ее следует считать страной талышей и лезгин», - сказал он, добавив, что езиды в Армении чувствуют себя полностью равными армянам.
Он напомнил, что террористы из Сирии на стороне Азербайджана на юге принимают участие в боевых действиях. «Прямо на юге против них сейчас воюет отряд езидов», - сказал Бакоян.