ԱԱԾ-ն հերքում է Երևանում երկու ադրբեջանցիների առկայության մասին տեղեկությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիրի մոտակայքում երկու ադրբեջանցիների առկայության մասին՝ երեկ երեկոյան տարածված լուրերի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը պաշտոնապես տեղեկացնում է, որ դրանք չեն համապատասխանում իրականությանը:
«ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների հետ համատեղ իրականացված որոնողական աշխատանքների արդյունքում, հրատապ կերպով, հայտնաբերվել են քաղաքացիների կողմից նկատված երկու օտարերկրացիները:  Համապատասխան պարզաբանումների ընթացքում նշված անձանց՝ հակառակորդի հետ կապ ունենալու, տեղի ունեցող հակամարտությանն առնչվելու  վերաբերյալ տեղեկություններ չեն ստացվել:
Պարզվել է, որ նրանք Ուզբեկստանի Հանրապետության  և Տաջիկստանի Հանրապետության քաղաքացիներ են, դեռևս 2020 թվականի մարտ ամսից հանգամանքների բերումով և ժամանակավորապես գտնվում են Հայաստանի Հանրապետությունում, զբաղվում են բանվորական աշխատանքով, վարձակալական հիմունքներով բնակվում են Երևանում, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունից նրանց մեկնումը հետաձգվել է՝ պայմանավորված կորոնավիրուսային համավարակի տարածման սահմանափակումներով:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունն իր երախտագիտությունն է հայտնում մեր քաղաքացիների կողմից ցուցաբերվող զգոնության համար և նրանց կրկին հորդորում, որ կասկածելի անձանց ու երևույթներ նկատելու դեպքում առաջնային կերպով հայտնեն պատկան մարմիններին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասված է ՀՀ ԱԱԾ-ի հաղորդագրությունում:

СНБ опровергает информацию об обнаружении в Ереване двух азербайджанцев
Служба национальной безопасности Республики Армения официально сообщает что слухи, об обнаружении в Ереване двух азербайджанцев, оказавшихся рядом с больничным комплексом “Мурацан”,  не соответствуют действительности.
“В результате проведенных Службой национальной безопасности Республики Армения комплексных оперативно-розыскных мероприятий, а также совместных действий с представителями полиции и органов местного самоуправления, были обнаружены двое  иностранцев. После получения соответствующих разъяснений не было выявлено данных о контактах указанных лиц с противником или их причастности к боевым действиям.
Один из них - гражданин Республики Узбекистан, другой - Республики Таджикистан. С марта 2020 года они, в силу обстоятельств, временно находятся в Республике Армения, занимаются трудовой деятельностью, проживают в Ереване на арендной основе, их выезд из Республики Армения задерживается из-за ограничений по причине пандемии.
“Служба национальной безопасности Республики Армения выражает благодарность за бдительность, проявленную нашими гражданами. И вновь призывает сообщать о подозрительных лицах и фактах в соответствующие органы”, - сообщает «Арменпресс» со ссылкой на заявление СНБ Армении.