Էդվարդ Հովհաննիսյանը ՀՀ-ում Իրանի դեսպանի հետ քննարկել է համագործակցության հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանն ընդունել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբաս Զոհուրիին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հարաբերություններին առնչվող մի շարք հարցեր, մասնավորապես, Մեղրիի սահմանային անցման կետի արդիականացման և ընդլայնման ծրագրի իրականացման, այդ նպատակով կնքված վարկային և դրամաշնորհային համաձայնագրերի, ինչպես նաև Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտու շահագործման անհրաժեշտության վերաբերյալ:
Կարևորվել են երկու երկրների մաքսային մարմինների միջև ապրանքների և տրանսպորտային միջոցների միջազգային փոխադրումների վերաբերյալ նախնական էլեկտրոնային տվյալների փոխանակման նպատակով կնքված արձանագրության դրույթների իրականացման և երկկողմ ապրանքաշրջանառության աճի ավելացմանն ուղղված քայլերը: Հանդիպմանն ընդգծվել է նաև Իրանի համար Հայաստանի կարևոր դերակատարումը` որպես Եվրասիական տնտեսական միության շուկա մուտքն ապահովող տարանցման ուղի:
Կողմերը բարձր են գնահատել վերջին տարիների ընթացքում երկու երկրների միջև համագործակցության արդյունքում արձանագրված ձեռքբերումները և պայմանավորվածություն ձեռք բերել հետամուտ լինել հետագա փոխգործակցության ամրապնդմանը:
ՀՀ ՊԵԿ ղեկավարությունը հավաստիացրել է, որ ՀՀ և ԻԻՀ միջև առևտրային հարաբերությունների զարգացմանն ու ապրանքաշրջանառության խթանմանն ուղղված բոլոր հարցերը գտնվում են ոչ միայն կոմիտեի, այլև ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունների շարքում, և ՀՀ կողմից գործադրվելու են բոլոր ջանքերը՝ դրանք առավել զարգացնելու ուղղությամբ։
Նշենք, որ Մեղրիի սահմանային անցման կետի արդիա­կանացման և ժամանակակից համակարգերով վերազինման հարցն ընդգրկված է նաև ՀՀ ՊԵԿ 2020-2024 թվականների ռազմավարական զարգացման ծրագրում:

Председатель КГД Армении принял посла Ирана
Председатель Комитета государственных доходов Армении Эдвард Ованнисян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Исламской Республики Иран в Республике Армения Абаса Зохури.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе КГД Армении, в ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся двусторонних отношений, в частности, модернизация пункта пропуска Мегри и реализация программы расширения, подписанные с этой целью кредитно-грантовые соглашения, а также необходимость функционирования свободной экономической зоны Мегри.
Была подчеркнута важность шагов по выполнению положений Протокола об обмене предварительными электронными данными о международных перевозках товаров и транспортных средств и по увеличению двусторонней торговли. На встрече также была подчеркнута важная роль Армении для Ирана как транзитного пути на рынок Евразийского экономического союза.
Стороны высоко оценили достижения сотрудничества двух стран за последние годы, достигли договоренности о дальнейшем укреплении сотрудничества.
Руководство Комитета государственных доходов заверило, что все вопросы, связанные с развитием торговых отношений и продвижением товарооборота между Арменией и ИРИ, входят в число приоритетов не только КГД, но и правительства Армении.
Отмечается, что вопрос модернизации пункта пропуска Мегри и оснащения его современными системами также включен в программу стратегического развития Комитета государственных доходов на 2020-2024 годы.