«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. «Մասրիկ-1»-ը 2022 թ. հուլիսի 1-ին պետք է ցանցին միացված լինի
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Գեղարքունիքի մարզի Մեծ Մասրիկ համայնքում կառուցվելիք՝ տարեկան 120-150 մլն կՎտ.ժ էլեկտրաէներգիայի արտադրական հզորությամբ «Մասրիկ-1» արեւային ֆոտովոլտային էլեկտրակայանի հետ կապված փաստաթղթային ամբողջ գործընթացն  ավարտին է մոտենում: Արդեն հավանություն է տրվել նաեւ ՀՀ կառավարության, «ԷֆԱրՎի Մասրիկ» ՓԲԸ-ի, «Ֆոտովատիո Ռենյուաբլ Վենչրս» Էս. Էլ. - «Էֆէսէլ Սոլար» Էս. Էլ.-ի, Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի ու Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի միջեւ ուղղակի պայմանագրին ուղեկցող նամակին: Մնում է անկախ ինժեների հաստատումը : «ՀՀ»-ն որոշ պարզաբանումներ է ստացել տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի էներգետիկայի գծով տեղակալ Հակոբ Վարդանյանից :
Ըստ այդմ, անկախ ինժեների հաստատումը նախատեսվում է կառավարության աջակցության համաձայնագրով: «Մասրիկ» ՓԲԸ-ն պետք է անկախ ինժեներ վարձի, որը եւ հաշվետվություն տրամադրի ծրագրի իրականացման որակական - տեխնիկական մուտքագրերի մասին կառավարությանը: «Անկախ ինժեների թեկնածուն դեռ չի հաստատվել կառավարության, նախարարության կողմից: Սպասում ենք նոր թեկնածուի ներկայացման: Իսկ չի հաստատվել, որովհետեւ հավատ չի ներշնչել: Անկախ ինժեները կարող է կազմակերպություն կամ անհատ լինել եւ պետք է ունենա համապատասխան փորձառություն»,- պարզաբանել է Հակոբ Վարդանյանը:
ՏԿԵ նախարարի տեղակալը հստակեցրել է, որ 2022 թ. հուլիսի 1-ին «Մասրիկ-1» արեւային կայանն արդեն պետք է էներգահամակարգի միասնական ցանցին միացված լինի: Զուտ շինարարության համար անհրաժեշտ է մեկ տարի»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: “Масрик-1” 1 июля  2022 г. будет подключен к сети
“Завершается процесс документации, связанный со строительством солнечной фотовольтной  станции “Масрик-1”, которая будет построена в общине Мец Масрик Гегаркуникской области с годовой производственной мощностью 120 - 150 миллионов кВтч электроэнергии. Уже одобрено письмо, сопровождающее прямой договор между правительством Армении, ЗАО “Эфарви Масрик”, “Фотоватио Ренюабл Венчурс”, "Эфэсэл Солар Эс", Европейским банком реконструкции и развития и Международной финансовой корпорацией. Остается лишь утверждение независимого инженера. “Айастани Анрапетутюн” получила некоторые разъяснения от заместителя министра территориального управления и инфраструктур по энергетике Акопа Варданяна.
Согласно этому, утверждение независимого инженера предусматривается соглашением о содействии правительства. ЗАО “Масрик” должно нанять независимого инженера, который и предоставит правительству отчет о качественно-технических разработках реализации программы. “Кандидатура независимого инженера пока не утверждена правительством и министерством. Мы ждем представления нового кандидата. Независимый инженер может быть организацией или частным лицом и должен иметь соответствующий опыт”, - пояснил Акоп Варданян.
Заместитель министра ТУ уточнил, что 1 июля   2022 года солнечная станция “Масрик-1” уже должна быть подключена к единой сети энергосистемы. Для самого строительства нужен год”.