ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի նավը կրկին անցել է Տայվանի նեղուցով
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան Էսկադրային ականակիրը կտրել-անցել Է Տավյանի նեղուցը: Ինչպես օգոստոսի 31-ին հայտնել Է Տայվանի Կենտրոնական լրատվական գործակալությունը՝ վկայակոչելով կղզու պաշտպանական գերատեսչությունը, դա վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում նեղուցով ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի նավի անցման երկրորդ դեպքն Է, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Էսկադրային ականակիրը, որի անվանումը չի ճշտվում, նեղուցով ընթացել Է հյուսիսից հարավ եւ շարժումը շարունակել հարավային ուղղությամբ:
Դա տարեսկզբից ի վեր նեղուցով իններոդ անցումն Է ԱՄՆ-ի ռազմածովային նավերի կողմից: ՉԺՀ-ի պաշտպանության նախարարությունն առայժմ չի մեկնաբանել այդ իրադրությունը:
Օգոստոսի 18-ին Mustin (DDG-89) հրթակիր Էսմինեցը Տայվանի նեղուցով անցել Է Հարավչինական ծովում Ճապոնիայի ռազմածովային ուժերի հետ համատեղ զորավարժությունների ընթացքում: ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի նավերը պարբերաբար անցնում են Տայվանի նեղուցով, ամերիկյան կողմը պնդում Է, թե դրանք պլանային միջոցառումներ են, որոնք իրականացվում են «միջազգային իրավունքին համապատասխան»:
Պեկինը դատապարտում Է նման գործողությունները՝ դրանք համարելով սադրիչ: Տայվանը սեփական վարչակազմի կողմից կառավարվում Է 1949 թվականինց, երբ կղզի փախան Գոմինդանի ուժերի մնացորդները՝ Չան Կայշիի (1887 – 1975) գլխավորությամբ, որոնք պարտություն Էին կրել քաղաքացիական պատերազմում:
Այդ ժամանակվանից ի վեր Չինաստանի այդ ամենամեծ կղզին գտնվում Է սեփական վարչակմամզի կառավարման ներքո՝ պահպանելով դրոշը, արժույթը եւ նախկին Չինաստանի Հանրապետության որոշ այլ ատրիբուտներ: Պաշտոնական Պեկինը Տայվանը համարում Է Չինաստանի նահանգներից մեկը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ -ը:

Корабль ВМС США вновь прошел через Тайваньский пролив
Американский эсминец пересек Тайваньский пролив. Как сообщило в понедельник тайваньское Центральное информационное агентство со ссылкой на оборонное ведомство острова, это второй за последние две недели случай прохода корабля ВМС США через пролив.
Эсминец, название которого не уточняется, проследовал по нему с севера на юг и продолжил движение в южном направлении. Это девятое пересечение пролива кораблями ВМС США с начала года. Минобороны КНР пока не прокомментировало данную ситуацию, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
18 августа ракетный эсминец Mustin (DDG-89) прошел через Тайваньский пролив в ходе совместных маневров с ВМС Японии в Южно-Китайском море.
Корабли ВМС США периодически проходят через Тайваньский пролив, американская сторона утверждает, что это плановые мероприятия, которые осуществляются "в соответствии с международным правом". Пекин осуждает подобные действия, считая их провокационными.
Тайвань управляется собственной администрацией с 1949 года, когда на остров бежали остатки сил Гоминьдана во главе с Чан Кайши (1887-1975), потерпевших поражение в гражданской войне. С тех пор этот самый большой китайский остров находится под управлением собственной администрации, сохраняя флаг, валюту и некоторые другие атрибуты прежней Китайской Республики. Официальный Пекин считает Тайвань одной из провинций Китая.