Չինաստանի զինված ուժերի ընդգրկուն զինավարժանքներն ուղղված չեն այլ երկրների դեմ. ՉԺՀ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի ժողովրդա-ազատագրական բանակի (ՉԺԱԲ) ընդգրկուն զինավարժանքները ՉԺՀ-ի արեւելյան եւ հարավային ափի մոտ անցկացվում են մարտական պատրաստության տարեկան պլանին համապատասխան եւ ուղղված չեն այլ երկրների դեմ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 27-ին կայացած ճեպազրույցում հայտարերել Է ՉԺՀ-ի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ու Ցյանը:
«Վերոհիշյալ զինավարժանքներն ուղղված չեն որեւԷ պետության դեմ»,- ընդգծել Է պաշտպանական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Այս շաբաթ ՉԺԱԲ-ն անցկացնում Է ընդգրկուն զինավարժանքներ. Բոհայի ծոցում դրանք տեղի են ունեցել օգոստոսի 24-ից մինչեւ 25-ը, իսկ Դեղին եւ Հարավչինական ծովերում դրանք սկսվել են օգոստոսի 24-ին եւ կավարտվեն օգոստոսի 29-ին: Զորավարժություններում լայնորեն կիրառվում են վերջրյա ուժեր եւ ծովային օդուժ: Մասնավորապես, գործի են դրված J-10 («Ցզին-10»), Սու-30ՄԿ2 կործանիչներ, ինչպես նաեւ JH-7A («Ցզյանհուն-7-Էյ») կործանիչ-ռմբակոծիչներ, KJ-200 («Կունցզին-200») ինքնաթիռներ եւ H-6 («Հուն-6», խորհրդային Տու-16-ի պատճենը) ռմբակոծիչներ:
Օգոստոսի 25-ին Չինաստանի պաշտպանության նախարարությունը խիստ նախազգուշացում Է արել եւ վճռական բողոք հայտնել զինավարժանքների՝ թռիչքների համար արգելված գոտի ամերիկյան U-2 բացձրագնա հետախույզ-ինքնաթիռի ներխուժման համար: Միջադեպի ստույգ վայրը չեն հայտնել, սակայն նշվել Է, որ դա տեղի Է ունեցել մարտական հրաձգությունների շրջանում՝ ՉԺԱԲ-ի մարտական հրամանատարության Հյուսիսային գոտու պատասխանատվության տարածքում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В КНР заявили, что масштабные учения ВС Китая не направлены против других стран
Масштабные учения Народно-освободительной армии Китая у восточного и южного побережий КНР проводятся в соответствии с годовым планом боевой подготовки и не направлены против других стран. Об этом в четверг на регулярном брифинге заявил официальный представитель Министерства обороны КНР старший полковник У Цянь, передает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Вышеуказанные учения не направлены против каких-либо государств", - подчеркнул официальный представитель оборонного ведомства.
На этой неделе НОАК проводит масштабные учения: в Бохайском заливе они проходили с 24 по 25 августа, а в Желтом и Южно-Китайском морях они начались 24 и закончатся 29 августа. В маневрах широко применяются надводные силы и морская авиация. В частности, задействованы истребители J-10 ("Цзинь-10"), Су-30МК2, а также истребители-бомбардировщики JH-7A ("Цзяньхун-7-эй"), самолеты РЭБ KJ-200 ("Кунцзин-200") и бомбардировщики H-6 ("Хун-6", копия советского Ту-16).
25 августа Министерство обороны Китая сделало США жесткое представление и выразило решительный протест за вторжение американского высотного самолета-разведчика U-2 в запретную для полетов зону в районе учений. Точное место инцидента не сообщалось, однако было указано, что это произошло в районе боевых стрельб в зоне ответственности Северной зоны боевого командования НОАК.