Նոր Զելանդիան կորոնավիրուսի պատճառով հետաձգել է խորհրդարանական ընտրությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր Զելանդիայի կառավարությունը որոշում Է ընդունել համընդհանուր ընտրությունները մեկ ամսով հետաձգելու մասին՝ Օքլենդ քաղաքում կորոնավիրուսային վարակի անսպասելի բռնկման պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է երկրի վարչապետ Ջասթինա Արդենը:
«Վերջին հաշվով՝ հոկտեմբերի 17-ին (…) - դա կուսակցություններին բավականին ժամանակ կտա տարբեր պայմաններ պլանավորելու համար, որոնցում մենք նախընտրական արշավ կիրականացնենք»,-մամուլի ասուլիսում լրագրողներին ասել Է Արդենը:
Նա նշել Է. «Մենք բոլորս մի նավակում ենք: Մենք բոլորս արշավ կիրականացնենք նույն միջավայրում»: Սկզբում ընտրությունները նշանակվել Էին սեպտեմբերի 19-ին:
Նոր Զելանդիայի օրենքը պահանջում Է, որ դրանք անցկացվեն մինչեւ նոյեմբերի 21-ը: Նախնական քվեարկությունն այժմ երկրում կսկսվի հոկտեմբերի 3-ին: Զոր Զելանդիայի փոխվարչապետ Ուինսթոն Փիթերսը, որը հետաձգելու կոչ Է արել, հայտարարել Է, որ «հաղթել Է առողջ բանականությունը», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Новая Зеландия перенесла парламентские выборы из-за коронавируса
Правительство Новой Зеландии приняло решение о переносе на один месяц начало всеобщих выборов из-за неожиданной вспышки коронавирусной инфекции в городе Окленде.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этомзаявила премьер-министр страны Джастина Арден.
"В конечном счете, 17 октября (...) – это дает партиям достаточно времени для планирования различных условий, в которых мы будем вести предвыборную кампанию", – сказал Ардерн журналистам на пресс-конференции.
Она отметила: "Мы все в одной лодке. Мы все ведем кампанию в одной и той же среде".
Изначально выборы были назначены на 19 сентября. Новозеландский закон требует, чтобы они были проведены до 21 ноября. Предварительное голосование теперь начнется в стране 3 октября.
Вице-премьер Новой Зеландии Уинстон Питерс, призывавший к отсрочке, заявил, что "здравый смысл возобладал".