ԵՄ-ում հայտարարել են COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութ արտադրողների հետ բանակցությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ) ներկայումս բանակցություններ Է վարում մի քանի ընկերությունների հետ նոր կորոնավիրուսի դեմ պոտենցիալ պատվաստանյութի վերաբերյալ, սակայն չի կարող տալ դրանց անունը, մինչեւ գործընթացի ավարտը: Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ԵՄ-ն Ռուսաստանի հետ քննարկում Է արդյոք ռուսական պատվաստանյութի գնման հարցերը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք վարում ենք բավականին ինտենսիվ բանակցություններ ԵՄ-ի քաղաքացիների համար արդարացի գներով պատվաստանյութերի բազմազանացված թղթապանակի ստեղծման նպատակով: Բանակցություններ են վարվում մի քանի ընկերությունների հետ, որոնք պատվաստանյութի հեռանկարային թեկնածու ունեն: Մենք չենք կարող այս պահին տալ ընկերությունների անունները, որոնց հետ բանակցություններ ենք վարում»,- ասել Է նա:
Ըստ որում ԵՀ-ում ընդգծել են, որ ԵՄ-ն «չի կարող փոխզիջման գնալ պատվաստանյութի անվտանգության պահանջների նկատմամբ»: «Թեեւ մենք լիովին պաշտպանում ենք հնարավորինս արագ պատվաստանյութի մշակման նպատակը, մենք չենք կարող փոխզիջման գնալ անվտանգության նկատմամբ պահանջների առումով, հատկապես եթե այն տրվում Է առողջ մարդկանց: Դա պահանջում Է կլինիկական փորձարկումաների բավականաչափ տվյալներ, որոնք ցույց են տալիս, որ պատվաստանյութն անվտանգ Է եւ արդյունավետ»,- հավելել Է նա:

В ЕС заявили о проведении переговоров с производителями вакцины от COVID-19
Еврокомиссия (ЕК) в настоящее время ведет переговоры с несколькими компаниями относительно потенциальной вакцины от нового коронавируса, однако не может назвать их до завершения процесса. Об этом корреспонденту ТАСС сообщил представитель ЕК, отвечая на вопрос о том, не обсуждает ли ЕС с Россией вопросы закупки российской вакцины,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Мы ведем довольно интенсивные переговоры с целью создания диверсифицированного портфеля вакцин для граждан ЕС по справедливым ценам. Ведутся переговоры с несколькими компаниями, имеющими перспективного кандидата на вакцину. Мы не можем назвать компании, с которыми ведем переговоры на данный момент", - сказал он.
При этом представитель ЕК подчеркнул, что ЕС "не может идти на компромисс в отношении требований к безопасности вакцины". "Хотя мы полностью поддерживаем цель разработки вакцины как можно быстрее, мы не можем идти на компромисс в отношении требований к безопасности, особенно если она дается здоровым людям. Это требует достаточных данных клинических испытаний, которые показывают, что вакцина безопасна и эффективна", - добавил он.