ԱՀԿ-ում հայտարարել են COVID-19-ի դեմ պայքարում հուսո նշույլների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած այն բանին, որ աշխարհում հաշվում Է կորոնավիրուսով վարակման շուրջ քսան միլիոն դեպք, իսկ մահերի թվաքանակը մոտենում Է 750 հազարին, COVID-19-ի համավարակի դեմ պայքարում առկա են հուսո նշույլներ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը: «Ձեզնից շատերն այժմ սգում են: Սա ծանր պահ Է աշխարհի համար:
Բայց ես ցանկանում եմ հստակություն մտցնել. առկա են հույսի կանաչ ծիլերը, եւ, անկախ այն բանից, թե որտեղ Է գտնվում երկիրը, տարածաշրջանը, քաղաքը կամ ավանը, երբեք ուշ չԷ ետ շրջել COVID-19-ի բռնկումը»,-նրա խոսքը մեջբերում Է ԱՀԿ-ի մամուլի ծառայությունը:
Գեբրեյեսուսը կոչ Է արել կորոնավիրուսային վարակի դեմ պայքարում օրինակ վերցնել այնպիսի երկրներից, ինչպիսիք են՝ Նոր Զելանդիան, Ռուանդան եւ Կարբյան ծովի ու Խաղաղ օվկիանոսի մի շարք կղզի պետություններ, որոնց հաջողվել Է կանխել վիրուսի տարածումը վաղ փուլում: «Նոր Զելանդիան համաշխարհային օրինակ Է այն բանի, թե ինչպես Է հարկավոր պայքարել կորոնավիրուսի դեմ»,-ընդգծել Է նա: ԱՀԿ-ի ղեկավարը հորդորել Է աշխարհի բոլոր ղեկավարներին՝ գործել, իսկ քաղաքացիներին՝ պահպանել նոր սահմանափակիչ միջոցառումները: «Իմ կոչը պարզ Է բյուրեղի նման. ճնշել, ճնշել եւ մեկ անգամ եւս ճնշել վիրուսը»,-եզրափակել Է Գեբրեյեսուսը: Ավելի վաղ ԱՀԿ-ի ղեկավարը հայտարարել Էր, որ ներկայում իդեալական միջոց գոյություն չունի կորոնավիրուսի դեմ եւ, հնարավոր Է, այն երբեք չհայտնվի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В ВОЗ заявили о проблесках надежды в борьбе с COVID-19
Несмотря на то, что в мире насчитывается около двадцати миллионов случаев заражения коронавирусом, а количество смертей приближается к 750 тысячам, в борьбе с пандемией COVID-19 есть проблески надежды. Об этом заявил генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Адханом Гебрейесус.
"Многие из вас сейчас скорбят. Это трудный момент для мира. Но я хочу внести ясность: есть зеленые ростки надежды, и независимо от того, где находится страна, регион, город или поселок, никогда не поздно обратить вспять вспышку COVID-19", — приводит его слова пресс-служба ВОЗ,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Гебрейесус призвал брать пример в борьбе с коронавирусной инфекцией с таких стран, как Новая Зеландия, Руанда и ряда островных государств в Карибском море и Тихом океане, которым удалось пресечь распространение вируса на раннем этапе.
"Новая Зеландия — мировой образец того, как нужно бороться с коронавирусом", — подчеркнул он.
Глава ВОЗ призвал всех мировых лидеров действовать, а граждан — соблюдать новые ограничительные меры.
"Мой призыв кристально ясен: подавлять, подавлять и еще раз подавлять вирус", — заключил Гебрейесус.
Ранее глава ВОЗ заявил, что на данный момент не существует идеального средства против коронавируса и, возможно, оно никогда не появится.