Արաբական մամուլը լայնորեն անդրադարձել է Արմեն Սարգսյանի՝ Հայոց ցեղասպանության մասին հարցազրույցին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արաբական ամենահեղինակավոր՝ 1875թ. հիմնադրված և օրական 1 մլն տպաքանակով լույս տեսնող «Ալ Ահրամ» (Եգիպտոս) օրաթերթում հունիսի 25-ին հրապարակված՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի բացառիկ հարցազրույցը լայն արձագանք է գտել արաբական աշխարհի այլ հայտնի լրատվամիջոցներում:  «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Դրանցից ոմանք ոչ միայն անդրադարձել են հարցազրույցին, այլև՝ իրենք էլ վերատպել են այն, ևս մեկ անգամ բարձրաձայնելով Հայաստանի նախագահի խոսքը. «Մենք չենք կարող մոռանալ Հայոց ցեղասպանությունը և չենք կարող հաշտվել դրա հետևանքների հետ: Մենք չենք կարող անտեսել զոհերի և վերապրածների տառապանքները և նրանց սերունդների համար պետք է ապահովենք անվտանգ ու արժանապատիվ ապագա»:
«Հայոց Ցեղասպանության հանցագործությունը վաղեմության ժամկետ չունի. Օսմանցիները իրականացրեցին պատմության մեջ ամենազարհուրելի Ցեղասպանությունը» վերնագրված հարցազրույցը մասնավորապես արտատպվել է քրդական հեղինակավոր ANF (Firat News Agency) լրատվական գործակալությունը:
Հարցազրույցն ամբողջությամբ արտատպել է սիրիական հեղինակավոր «Ալազմենահ» պարբերականը:
Հիշեցնենք, որ հարցազրույցում նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնավորապես խոսել էր Հայոց ցեղասպանության, ցեղասպանությունը ճանաչելու կարևորության և ցեղասպանության դասերի մասին:
«Ցավալի է գիտակցել, որ մարդկությունը դասեր չքաղեց Հայոց ցեղասպանությունից, այն մոռացվեց, երկար ժամանակ մնաց չճանաչված ու չդատապարտված, ինչը կարող էր կանխել մարդկության պատմության ընթացքում հետագա նման ոճրագործությունները: Եվ մարդկությունը դրանից հետո նորից ականատես եղավ այլ ցեղասպանությունների,-հարցազրույցում մասնավորապես ասել էր նախագահ Սարգսյանը: -Իմ խորին համոզմամբ, Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ոչ միայն հայերիս համար է, այլ առաջին հերթին այն համամարդկային անանց արժեքների նկատմամբ մոտեցման հարց է, այդ չարիքը կանխարգելելու հարց: Հենց այս գիտակցությամբ է առաջնորդվում Հայաստանն՝ իր քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը սահմանելով ցեղասպանությունների կանխարգելումը և այս ուղղությամբ ակտիվորեն քայլեր ձեռնարկելով ազգային և միջազգային մակարդակներով»:

Armenian President’s interview on Genocide widely covered by Arab media
YEREVAN, JUNE 29, ARMENPRESS. The exclusive interview of Armenian President Armen Sarkissian, published on June 25 at Al-Ahram, the most widely circulating Egyptian daily newspaper, founded in 1875, has been widely covered by other famous Arab media outlets, the Armenian President’s Office told Armenpress.
Some of these media outlets have not only covered the interview, but also republished it once again voicing the remarks of the Armenian President: “We cannot forget the Armenian Genocide and cannot reconcile with its consequences. We cannot ignore the sufferings of the victims and the survivors and we should ensure safe and dignified future for their generations”.
In particular, the Armenian President’s interview on the Armenian Genocide has been republished by a Kurdish news agency ANF (Firat News Agency), Syrian Alazmenah news agency.
“It’s unfortunate that the humanity didn’t learn lessons from the Armenian Genocide, it was forgotten, remained without recognition and condemnation for a long time, which could have prevented future such crimes in the humanity’s history. And the humanity again witnessed other genocides after that”, the Armenian President said in his interview. “In my deep belief, the recognition of the Armenian Genocide is not only for us, Armenians, but first of all it’s a matter of approach towards the universal values, a matter of preventing that evil. Armenia is guided with this consciousness, setting the prevention of genocides as one of its policy priorities and taking active steps at the national and international levels on this direction”.