COVID-19. ԱՄՆ-ում մահերի թիվը մոտենում է 100 հազարի. ԹԱՐՄ ՏՎՅԱԼՆԵՐ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում նոր տիպի կորոնավիրուսային վարակով՝ COVID-19-ով վարակվածների թիվն անցել է 5 միլիոն 617 հազարից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կորոնավիրուսի հետազոտական կենտրոնների տվյալների համաձայն՝ մահացածների թիվն անցել է 348 հազարից: Ապաքինվել է 2 միլիոն 393 հազար 538 մարդ:
Վիրուսով վարակվածների թվով առաջին տեղում գտնվող ԱՄՆ-ում 1 միլիոն 708 հազար 265 հաստատված դեպք կա: Այստեղ մահացածների թիվը 99 հազար 847 է: Այս ցուցանիշով ևս ԱՄՆ-ն առաջինն է աշխարհում: Ընդհանուր ցուցանիշով երկրորդ տեղում հայտնված Բրազիլիայում հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 376 հազար 669-ի, մահերինը՝ 23 հազար 522-ի: Հաջորդ տեղում Ռուսաստանն է, որտեղ ընդհանուր առմամբ կորոնավիրուսով վարակվել է 362 հազար 342 մարդ: Վերջին մեկ օրում 8 հազարից ավելի վարակի նոր դեպք է գրանցվել: Երկրում վարակի հետևանքով մահացել է՝ 3 հազար 807-ը:
Իսպանիայում հաստատված դեպքերի թիվը 282 հազար 480 է: Մահացության ցուցանիշը կազմում է 26 հազար 837:
Վարակվածների թվով հաջորդ տեղում Մեծ Բրիտանիան է՝ 261 հազար 184 ընդհանուր դեպքով: Մահացածների թիվը կազմում է 36 հազար 914: Մահացության ցուցանիշով Մեծ Բրիտանիան Եվրոպայում առաջինն է, աշխարհում՝ երկրորդը՝ ԱՄՆ-ից հետո:
Մեծ Բրիտանիային հաջորդում է Իտալիան, որտեղ կորոնավիրուսով վարակվածների ընդհանուր թիվը կազմում է 230 հազար 158, մահերինը՝ 32 հազար 877: Իտալիային հաջորդում է Ֆրանսիան, երվրոպական այս երկրում վարակվածների թիվը 182 հազար 942 է, մահացածներինը՝ 28 հազար 432:
Գերմանիայում 180 հազար 830 հաստատված դեպք կա: Այստեղ վարակի հետևանքով մահացել է 8 հազար 433 մարդ: Թուրքիայում վարակակիրների թիվը հասել է 157 հազար 814-ի, մահացածներինը՝ 4 հազար 369-ի:
Երկրների տասնյակը եզրափակում է Հնդկաստանը, որտեղ վարակվածների թիվը հասել է 147 հազար 144-ի: Վարակի հետևանքով մահացել է 4 հազար 197 մարդ: Հնդկաստանին հաջորդում է Իրանը 139 հազար 511 ընդհանուր դեպքով: Մահերի թիվը կազմում է 7 հազար 508:
Վարակվածների թվով Իրանին հետևում են Պերուն՝ 123 հազար 979 ընդհանուր դեպքով, Կանադան՝ 85 հազար 711 դեպքով: Կանադան վարակվածների թվով շրջանցել է վարակի ծագման երկիր Չինաստանին: Այստեղ վարակվածների ընդհանուր թիվը 82 հազար 992 է: Օրեր առաջ Չինաստանում վրակի նոր դեպք չէր գրանցվել, իսկ այսօրվա տվյալների համաձայն, վարակի 7 նոր դեպք է գրանցվել: Մահերի թիվը կազմում է 4 հազար 634: Վերջին օրերին այստեղ վարակի հետևանքով մահվան նոր դեպք չի գրանցվում:
Վրաստանում հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 732-ի, վարակի բռնկումից ի վեր այստեղ մահացել է 12 մարդ:
Արաբական երկրներից վարակվածների թվով ԱՄԷ-ին շրջանցած Կատարում հաստատված դեպքերի թիվը կազմում է 47 հազար 207, մահերինը՝ 28: ԱՄԷ-ում վարակվածների ընդհանուր թիվը 31 հազար 086 է, մահացածներինը՝ 253:
Քուվեյթում վարակվածների թիվը հասել է 22 հազար 575-ի, մահացածներինը՝ 172-ի: Եգիպտոսում 17 հազար 967 հաստատված դեպք կա, մահացել է 783 մարդ: Իրաքում գրանցվել է 4 հազար 632 վարակվածության, 163 մահվան դեպք: Լիբանանում կա 1140 վարակի հաստատված դեպք: Մահացության ցուցանիշը կազմում է 26: Սիրիայում վարակվածների թիվը հասել է 121-ի: Մահացել է 4 մարդ:
Ռուսաստանի էներգետիկայի առաջին նախարարը  մահացել է կորոնավիրոսի հետևանքով
Ռուսաստանի էներգետիկայի առաջին նախարարը՝  68-ամյա Վլադիմիր Լոպուխինը կորոնավիրուսի հետևանքով մահացել է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «ՌԻԱ Նովոստի»-ն տեղեկացնում է, որ այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրառում է կատարել Վլադիմիր Լուպուխինի ընկերը՝ գրող Դենիս Դրագունսկին: «Այսօր կորոնավիրուսի հետևանքով 68 տարեկան հասակում կյանքից հեռացել է իմ վաղեմի ու լավ ընկեր Վլադիմիր Լոպուխինը՝ մարդ, ում պարտական եմ»,-գրել է նա:
Վլադիմիր Լոպուխինը 1991-1992 թվականներին եղել է ՌԴ վառելիքի և էներգետիկայի առաջին նախարարը Բորիս Ելցինի նախագահության ժամանակ: Հետագայում նա մի շարք պաշտոններ է զբաղեցրել բանկերում և կոմերցիոն ընկերություններում:
Ռուսաստանում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը 362 հազար 342 է, մահացածներինը՝ 3 հազար 807: Ապաքինվել է 131 հազար 129 մարդ:
Աֆրիկայում կորոնավիրուսի պիկը դեռ առջևում է. ԱՀԿ
Աֆրիկայում կորոնավիրուսի տարածումը դեռ չի հասել իր պիկին: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը նշել է, որ հանրային առողջապահության սպառնալիքների առկայությունը, լայնամասշտաբ թեստավորման խնդիրները վատթարացնում են ընթացիկ համաճարակային իրավիճակը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «ՌԻԱ Նովոստի»-ն տեղեկացնում է, որ այս մասին հայտնել է Աֆրիկայում ԱՀԿ-ի արտակարգ իրավիճակների արագ արձագանքման հարցերով ծրագրի ղեկավար Միշել Յաոն:
Աշխարհում վարակվածների թվի 1,5 տոկոսը բաժին է ընկնում Աֆրիկա մայրցամաքին: Այդ ցուցանիշը շարունակում է աճել, թեպետ աճը հիմնականում նկատվում է մի քանի երկրներում՝ Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում, Նիգերիայում, Կամերունում և այլն:
«Այդ երկրներին բաժին է ընկնում վարակվածների մեծ թիվը, սակայն նրանցից և ոչ մեկը չի հասել վարակի պիկին: Թեպետ, օրինակ, Բուրկինա Ֆասոյում կարող ենք նկատել որոշակի նվազում: Մենք պետք է ապահովենք, որ բոլորը, նույնիսկ նրանք, որոնք վարակվել են, սակայն ախտանշաններ չունեն, ներառվեն վիճակագրությունում: Այսպիսով, Աֆրիկայում մասշտաբային թեստավորման խնդիրը դեռ լուծված չէ: Այնպես որ, ընդհանուր առմամբ, վարակը տարածվում է»,-նշել է նա:
Թայլանդում արտակարգ դրության ռեժիմի ժամկետը երկարաձգվում է
Կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով Թայլանդում մտցված արտակարգ դրության ռեժիմի ժամկետը երկարաձգվում է մինչև հունիսի 30-ը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Ռեգնում» գործակալությունը տեղեկացնում է, որ առաջարկը ներկայացրել է Կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի կենտրոնը, որը հավանության է արժանացել կառավարության կողմից:
Նշվում է, որ կառավարությունն արատակարգ դրության ռեժիմի ժամկետի երկարաձգումը պայմանավորում է աշխարհում համաճարակային իրավիճակի անկայուն լինելու, ինչպես նաև վարակի երկրորդ ալիքի հնարավոր բռնկման հետ:
Նաև հաղորդվում է, որ  Թայլանդի կառավարությունը հանձնարարություն է տվել սահմանափակումների մեղմացման երրորդ փուլի քննարկման վերաբերյալ, որը պետք է սկսվի հունիսի 1-ից:
Ճապոնիայում սկսել են յուրաքանչյուր բնակչին 930 դոլար վճարելու գործընթացը
Ճապոնիայի  իշխանությունները սկսել են յուրաքանչյուր քաղաքացուն վճարել 100 հազար իենի (շուրջ 930 ԱՄՆ դոլարի) չափով` կորոնավիրուսով պայմանավորված:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՏԱՍՍ գործակալությունը տեղեկացնում է, որ այս մասին հայտնել է հաղորդակցության ու ադմինիստրատիվ հարցերով նախարար Սաննաե Տակաիտին:
Ապրիլի վերջին Ճապոնիայում հաստատվել էր հավելյալ բյուջե 25.6 տրիլիոն իենի (237 մլրդ ԱՄՆ դոլարի) չափով, որի նպատակն էր աջակցել տնտեսությանը համավարակի պայմաններում:
Ճապոնիայում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը 17 հազար 300 է, մահացել է 860 մարդ: Ավելի քան 14 հազար մարդ ապաքինվել է:
Շվեդիայում 300 բուժաշխատող վարակվել է կորոնավիրուսով
Կորոնավիրուսն ախտորոշող թեստավորման արդյունքներով Շվեդիայում 300 բուժաշխատողի մոտ Covid-19 է հաստատվել: Բուժաշխատողները Ստոկհոլմից 70 կմ հեռավորության վրա գտնվող Ուփսալա քաղաքի ակադեմիական հիանդանոցից են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է «Ռեգնում»-ը:
«Իրավիճակն այնպես է, ինչպես հասարակության այլ շրջանակներում. դիտարկվում է վարակի տարածում, բայց մենք չգիտենք, ինչպես է այն ներթափանցել հիվանդանոց և ինչպես է տարածվել»,-ասել է հիվանդանոցի գլխավոր բժշկի տեղակալ Միքայել Քելերը:
Իտալիայի ԱԳ նախարարն առաջարկել է վերականգնել ԵՄ-ում ազատ տեղաշարժի հնարավորությունը
Իտալիայի արտաքին գործերի նախարար Լուիջի Դի Մայոն առաջարկել է հունիսի 15-ից վերականգնել ԵՄ տարածքում ազատ տեղաշարժի հնարավորությունը:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Գերմանիան մտադիր է բացվել այդ օրը՝ առաջարկելով հանգստանալու հնարավորություն այլ երկրներում: Փորձենք դա անել միասին»,-ասել է Դի Մայոն: Նա տեղեկացրել է, որ այդ ուղղությամբ ինքն արդեն աշխատում է Ավստրիայի և ԵՄ անդամ այլ երկրների հետ:
Ընդգծելով Իտալիայի համար միջազգային զբոսաշրջության հնարավորությունը՝ ԱԳ ղեկավարը կարևոր է համարել միանման կանոնների սահմանումը երկրի բոլոր շրջաններում՝ օտարերկրացիներին չապակողմնորոշելու համար:
Ավելի վաղ Գերմանիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել էր, որ Գերմանիան և ԵՄ անդամ այլ երկրներ ակնկալում են հունիսի 15-ին հանել ուղևորության վտանգի հետ կապված նախազգուշացումը:

COVID-19. Число жертв в США приблизилось к 100 тыс: СВЕЖИЕ ДАННЫЕ
Число заразившихся коронавирусом нового типа COVID-19 в мире превысило 5 млн  617 тыс человек. Как передает Арменпресс, по данным исследовательских центров коронавируса, число смертности превысило 348 тыс. Излечились 2 млн 393 тыс 538 человек.
В США, оказавшихся на первом месте по числу инфицированных вирусом, 1 млн 708 тыс 265 подтвержденных случаев. Число летальных исходов – 99 тыс 847 человек. По этому показателю также США оказались первыми в мире. Число инфицированных в Бразилии – 376 тыс 669. Число смертей составляет 23 тыс 522. Далее следует Россия, где общее число инфицированных достигло 362 тыс 342, число летальных исходов – 3 807. За день здесь зафиксировано более 8 тыс новых случаев.
В Испании число подтвержденных случаев – 282 тыс 480.  Число смертности в Испании составило 26 тыс 837.
Число подтвержденных в Великобритании случаев достигло 261 тыс 184, умерших - 36 тыс 914.  По показателю смертности Великобритания первая в Европе, вторая в мире после США.
На следующем месте по числу инфицированных находится Италия, общее число подтвержденных случаев – 230 тыс 158 человек, смертность - 32 тыс 877.  Во Франции – 182 тыс 942 подтвержденных случаев, число летальных исходов – 28 тыс 432.
В Германии – 180 тыс 830 подтвержденных случаев, число летальных исходов – 8 тыс 433.
Число подтвержденных случаев в Турции – 157 тыс 814, скончались 4 тыс 369.
Далее следует Индия. Здесь число инфицированных достигло 147 тыс 144. Скончались  4 тыс 197 больных.
Общее число подтвержденных в Иране случаев составляет 139 тыс 511 человек. Общее число летальных исходов составляет 7 тыс 508. За Ираном по числу инфицированных следует Перу – 123 тыс 979 заболевших.
В Канаде 85 тыс 711 подтвержденных случаев, больше, чем в Китае. В стране, где произошла вспышка пандемии -  82 тыс 992 инфицированных, новых случаев 7, в общем счете скончались 4 тыс 634 человека. В Китае за последние дни нет случаев смерти от коронавируса.
Число подтвержденных в Грузии случаев возросло до 732, с начала эпидемии здесь скончались 12 человек.
В Катаре  47 тыс 207 подтвержденных случаев, смертность - 28. Число заразившихся в ОАЭ достигло 31 тыс 086, здесь зарегистрировано 253 случаев смерти.
В Кувейте -  22 тыс 575 случаев заражения, зарегистрировано 172 летальных случаев. В Египте – 17 тыс 967 случаев, здесь скончались 783 человек. Число инфицированных в Ираке – 4 тыс 632, смертность - 163.  В Ливане зарегистрировано 1 140 подтвержденных случаев заражения. Показатель смертности составляет 26. Число заразившихся в Сирии достигло 121 человек. Скончались 4 больных.
Первый министр энергетики России умер от коронавируса
Первый министр энергетики России Владимир Лопухин умер от коронавируса в возрасте 68 лет. Об этом в фейсбуке сообщил его друг, писатель Денис Драгунский. "Сегодня от корнавирусной инфекции на 68-м году жизни скончался мой давний и верный друг Владимир Михайлович Лопухин, человек, которому я многим обязан в своей духовной и умственной биографии", - написал он.
Владимир Лопухин с 1991 по 1992 год был министром топлива и энергетики России в составе первого правительства при президенте Борисе Ельцине. После отставки занимал ведущие должности в банках и коммерческих компаниях.
За весь период эпидемии в России выявлено 362 342 случая заражения коронавирусом, 3807 человек скончались, 131 129 выздоровели.
Африке еще предстоит пройти через пик эпидемии COVID-19: ВОЗ
Пандемия коронавируса еще не достигла своего пика в Африке, а существующие угрозы общественному здравоохранению и проблемы проведения масштабного тестирования ухудшают текущую эпидемиологическую ситуацию, заявил руководитель программы ВОЗ по реагированию на чрезвычайные ситуации в Африке Мишель Яо.
На данный момент на Африканский континент приходится примерно 1,5% от общего числа случаев заболевания коронавирусом в мире. По словам Яо, эта цифра продолжает расти, хотя рост обусловлен ситуацией лишь в нескольких странах, таких как ЮАР, страны на севере континента, а также Нигерия и Ганя на западе и Камерун и ДРК в центральной части континента.
"На эти страны приходится большинство случаев заражения. В ЮАР мы по-прежнему наблюдаем рост, но ни одна из этих стран пока не прошла пик. Хотя в таких странах, как Буркина-Фасо, вы можете наблюдать некоторое снижение (числа зараженных – ред.), мы должны обеспечить, чтобы все люди, которые заразились вирусом, даже если они переносят его бессимптомно, также были учтены в статистике. Таким образом, проблема проведения масштабного тестирования еще не решена. Так что в целом число заражений увеличивается", - заявил Яо.
В Таиланде решили продлить режим ЧП до конца июня
Режим чрезвычайного положения (ЧП), ранее введённый из-за пандемии коронавируса, продлен на территории Таиланда до 30 июня текущего года. Соответствующее предложение Центра по борьбе с распространением COVID-19 страны 26 мая одобрило таиландское правительство, сообщает телеканал NBT.
По информации источника, в правительстве страны признали необходимым продление введенного в конце марта режима ЧП в связи с нестабильностью с эпидемиологической ситуацией в мире и возможностью второй волны распространения коронавирусной инфекции.
Также сообщается, что таиландское правительство дало поручение генеральному секретарю Совета безопасности Таиланда генералу Сомсаку Рангситхе, являющемуся председателем временного комитета по ограничениям из-за пандемии, о начале обсуждения третьего этапа смягчения карантинных мер в стране, который должен начаться с 1 июня.
В Японии начали выплачивать по $930 каждому жителю страны из-за коронавируса
Власти Японии начали выплачивать каждому жителю страны пособие в размере ¥100 тыс. (около $930). Об этом во вторник сообщила журналистам министр по административным делам и коммуникациям Санаэ Такаити. "Выплата пособий началась в 1388 муниципалитетах страны, что составляет около 79,7% их общего числа", - заявила она.
В конце апреля в Японии был одобрен дополнительный бюджет в размере ¥25,6 трлн ($237 млрд) на текущий финансовый год (начался 1 апреля 2020 года) с целью поддержки экономики страны в условиях пандемии коронавируса. Средства на выплату пособий взяты из этой суммы.
Согласно последним данным, число заразившихся коронавирусом на территории Японии, включая пассажиров и экипаж круизного лайнера Diamond Princess, превышает 17,3 тыс., умерли более 860 человек. Свыше 14 тыс. человек выздоровели.
В Швеции заразились коронавирусом 300 сотрудников больницы
В результате тестирования у 300 человек из числа медицинского и обслуживающего персонала в Академической больнице в Уппсале был выявлен коронавирус. Об этом 26 мая сообщила шведская газета Expressen.
В середине мая в Уппсале, расположенной в 70 километрах к северу от Стокгольма, было установлено, что 300 сотрудников Уппсальской академической больницы дали положительный результат при тестировании на выявления коронавируса.
«Ситуация выглядит как и в остальной части общества, — наблюдается распространение инфекции, но мы не знаем, как она проникла (прим.: в больницу) и как она распространилась», — заявил Микаэль Келер, заместитель главврача Уппсальской академической больницы.
Глава МИД Италии предложил возобновить свободное передвижение в ЕС
Министр иностранных дел Италии Луиджи Ди Майо предложил возобновить свободное передвижение в странах Евросоюза 15 июня.
"Германия намерена открыться в этот день, предлагая людям возможность отправиться на отдых в другие страны. Попробуем сделать это вместе", - сказал Ди Майо.
Он указал, что уже работает в этом направлении с Австрией и некоторыми другими странами ЕС.
Подчеркнув важность иностранного туризма для Италии, глава МИД отметил необходимость введения одинаковых норм и правил во всех областях страны, "чтобы не дезориентировать иностранцев".
Ранее глава МИД ФРГ Хайко Маас заявил, что Германия и ряд европейских стран, популярных среди немецких туристов, рассчитывают 15 июня снять общее предупреждение об опасности путешествий.