ԱՄՆ սենատորները վերադառնում են Կոնգրես՝ չնայած կորոնավիրուսի վտանգին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի սենատորները վերադառնում են Կոնգրես՝ չնայած այն հանգամանքին, որ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում կորոնավիրուսի հայտնաբերված դեպքերի թիվը շարունակում է աճել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Ամերիկայի ձայն»-ը տեղեկացնում է, որ նրանք այստեղ են՝ լսելու ազգային հետախուզության տնօրենի պաշտոնում Թրամփի կողմից նշանակված Ջոն Ռեթքլիֆին: Օրակարգում դրված է նրան այս պաշտոնում հաստատելու հարցը: Ռեթքլիֆն ասում է, թե իր համար առաջնահերթությունը լինելու է կորոնավիրուսի ծագման վայրը պարզելը:
Կոնգրեսը նախադեպը չունեցող 3 տրիլիոն դոլարի օգնության փաթեթ է հաստատել՝ օգնելու տնտեսությունը վերականգնելուն և հասարակական առողջապահական ճգնաժամը հարթելուն: Հիմա օրենսդիրներն ուզում են, որ ուժեղ վերահսկողություն հաստատվի այդ գումարների վրա, որպեսզի հսկա հատկացումներն օգտագործվեն խելամտորեն:
Դեմոկրատ սենատոր Շերոդ Բրաունը մյուս դեմոկրատների հետ բողոքում է, որ հանրապետական ղեկավարությունը, իրենց կյանքը վտանգի տակ դնելով, հրավիրում է այստեղ՝ Թրամփի ներկայացրած թեկնածուներին իրենց պաշտոններում հաստատելու համար: «Իսկ երբ աշխարհում, այդ թվում Հարավային Կորեայում ու Կանադայում, կորոնավիրուսի տարածման կորագիծը հարթվում է, ՄիացյալՆահանգները, որը հաճախ համարվում է աշխարհի առաջատար երկիրը, այս հարցում կաղում է»,- բողոքում է Սենատի փոքրամասնության դեմոկրատ ղեկավար Չաք Շումերը:
Քաղաքական լարվածությունը խորանում է նաեւ ամերիկյան տնտեսությունը վերականգնելու նպատակով օգնության փաթեթի հաջորդ փուլն իրականացնելու հարցի շուրջ: Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ, դեմոկրատ կոնգրեսական Փելոսին պատրաստվում է այս հարցի շուրջ իր կուսակցության գաղափարները ներկայացնել շաբաթվա վերջին: Հակառակ Սենատին, որի անդամները ժամանել են նշանակումները հաստատելու համար, Ներկայացուցիչների պալատն իր աշխատանքները շարունակում է առցանց:

Сенаторы США возвращаются в Конгресс, несмотря на угрозу коронавируса
Сенаторы США вернулись в Конгресс, несмотря на то, что число обнаруживаемых случаев заражения коронавирусом в Вашингтоне все еще продолжает расти.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на “Голос Америки”, они находятся здесь, чтобы выслушать Джона Ретклифа, назначенного Трампом на пост директора Национальной разведки. На повестке стоит вопрос его утверждения на эту должность. Ретклиф говорит, что для него приоритетом станет установление места происхождения коронавируса.
Конгресс утвердил беспрецедентный пакет помощи в размере 3 трлн долларов, чтобы помочь восстановить экономику и искоренить кризис общественного здравоохранения. Теперь законодатели хотят, чтобы был установлен сильный контроль над этими суммами, чтобы гигантские ассигнования были использованы разумно.
Сенатор-демократ Шерод Браун вместе с другими демократами пожаловался на то, что республиканское руководство, ставя под угрозу их жизни, приглашает их сюда для утверждения кандидатов Трампа на их должности. “Когда в мире, в том числе в Южной Корее и в Канаде, амплитуда распространения коронавируса сглаживается, Соединенные Штаты, считающиеся ведущей страной в мире, хромают в этом вопросе”, - сказал демократ сенатского меньшинства Чак Шумер.
Политическая напряженность усугубляется также и вопросом реализации следующего этапа пакета содействия с целью восстановления американской экономики. Председатель Палаты представителей, конгрессмен-демократ Пелоси собирается представить идеи своей партии по этому вопросу в конце недели. Вопреки Сенату, члены которого прибыли для утверждения назначений, Палата представителей продолжает свою работу онлайн.