Զոհրաբ Մնացականյանը և Տոյվո Կլաարը քննարկել են նոր կորոնավիրուսի տարածման մարտահրավերները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ապրիլի 29-ին հեռախոսազրույց ունեցավ Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, զրուցակիցները քննարկել են նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածմամբ պայմանավորված մարտահրավերները և դրանց հասցեագրմանն ուղղված քայլերը:
«Զրուցակիցներն անդրադարձան տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին: Արցախում անցկացված նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների համատեքստում նախարար Մնացականյանն ընդգծեց Արցախում ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան ընտրությունների կարևորությունը մարդու իրավունքների իրացման, Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովման և խաղաղ կարգավորման գործընթացի արդյունավետ զարգացման տեսակետից:
Հանդիպմանն անդրադարձ եղավ նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ և մասնակցությամբ ապրիլի 21-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների միջև տեղի ունեցած տեսակոնֆերանսին, որի արդյունքում ընդունվեց համատեղ հնգակողմ հայտարարություն։ Այս առնչությամբ երկուստեք առանձնահատուկ ընդգծվեց նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ մղվող գլոբալ պայքարի պայմաններում հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման և ամրապնդման ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկման անհրաժեշտությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Зограб Мнацаканян и Тойво Клаар обсудили возникшие вследствие пандемии вызовы
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 29 апреля провел телефонный разговор со специальным представителем ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клааром.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники обсудили проблемы, вызванные распространением коронавируса нового типа, и шаги, направленные на их решение.
Собеседники коснулись последних региональных развитий. В контексте президентских и парламентских выборов в Арцахе министр Мнацаканян подчеркнул важность состоявшихся в соответствии с демократическими стандартами в Арцахе выборов с точки зрения осуществления прав человека, обеспечения безопасности народа Арцаха и эффективного развития мирного процесса.
На встрече также была затронута видеоконференция, состоявшаяся 21 апреля при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ и с участием министров иностранных дел Армении и Азербайджана, в результате которой было принято совместное заявление. В этой связи стороны подчеркнули необходимость принятия безоговорочных шагов для поддержания и укрепления прекращения огня в контексте глобальной борьбы с новым типом коронавируса.