COVID-19. Վարակվածների թվով Իրանը շրջանցել է վարակի ծագման երկիր Չինաստանին. ԹԱՐՄ ՏՎՅԱԼՆԵՐ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում նոր տիպի կորոնավիրուսային վարակով՝ COVID-19-ով վարակվածների թիվը հասել է 2 միլիոն 423 հազար 634-ի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կորոնավիրուսի հետազոտական կենտրոնների տվյալների համաձայն՝ մահացածների թիվն անցել է 166 հազարը: Ապաքինվել է 636 հազար 187 մարդ:
Վիրուսով վարակվածների թվով առաջին տեղում հայտնված ԱՄՆ-ում 764 հազար 265 հաստատված դեպք կա: Այստեղ մահացածների թիվը 40 հազար 565 է: Այս ցուցանիշով ԱՄՆ-ն առաջինն է դարձել աշխարհում: Ընդհանուր ցուցանիշով երկրորդ տեղում գտնվող Իսպանիայում հաստատված դեպքերի թիվը 200 հազար 210 է: Մեկ օրում 1500-ից ավելի նոր դեպք է գրնցվել: Մահացության ցուցանիշը 20 հազար 852 է:
Իտալիան վարակվածների թվով երրորդն է: Այստեղ հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը 178 հազար 972 է: Վարակից մահացել է 23 հազար 660 մարդ։ Կորոնավիրուսից վարակվածության ցուցանիշով հաջորդը Ֆրանսիան է. եվրոպական այդ երկրում գրանցվել է 152 հազար 894 հաստատված դեպք, մահացել է 19 հազար 718 մարդ: Վարակվածության ցուցանիշով Ֆրանսիային հաջորդում է Գերմանիան, որտեղ 145 հազար 743 հաստատված դեպք կա, մահացել է 4 հազար 642 մարդ: Գերմանիային հաջորդում է Մեծ Բրիտանիան: Մեծ Բրիտանիայում կա 120 հազար 067 հաստատված դեպք: Մահերը 16 հազար 060-ն են: Թուրքիայում վարակակիրների թիվը հասել է 86 հազար 306-ի, մահացածներինը՝ 2 հազարից ավելի: Չինաստանին շրջանցել է Իրանը: Այստեղ հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը կազմում է 83 հազար 505: Երկրում վարակի բռնկումից ի վեր կորոնավիրուսի հետևանքով մահացել է 5 հազար 209 մարդ:
Վարակի ծագման երկիր Չինաստանն առանձնանում է 82 հազար 747 ընդհանուր, 12՝ նոր դեպքով։ Չինաստանում մահացել է 4 հազար 632 մարդ։ Չինաստանին հաջորդում է Ռուսաստանը, որտեղ վարակվածների ընդհանուր թիվը 47 հազար 121 է: Այստեղ մեկ օրում 4 հազարից ավելի վարակվածության նոր դեպք է գրանցվել: Ռուսաստանում մահացածների թիվը հասնում է 405-ի: Բելգիայում վարակվածների թիվը կազմում է 39 հազար 983 է, մահացածներին 5 հազար 828 է: Բրազիլիայում հաստատված դեպքերի թիվը 39 հազար 144 է, Կանադայում՝ 35 հազար 056, Նիդերլանդներում՝ 33 հազար 405 է:
Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակվածության հաստատված 399 դեպք կա, մահացել է 4 մարդ:
Արաբական երկրներից ԱՄԷ-ում վարակվածների ընդհանուր թիվը 6 հազար 781 է, մահացածներինը՝ 41: Կատարում կորոնավիրուսով վարակվել է 6 հազար 015, վարակի հետևանքով մահացել է 9-ը: Եգիտոսում 3 հազար 144 հաստատված դեպք կա, մահացել է 239 մարդ: Քուվեյթում վարկվածների թիվը հասել է 1 995-ի, մահացածներինը՝ 9-ի: Իրաքում գրանցվել է 1 539 վարակվածության, 82 մահվան դեպքով: Սիրիայում վարակվածների թիվը հասել է 39-ի: Մահացել է 3 մարդ:
Գերմանիայի կառավարությունը պատրաստ է ապահովել կորոնավիրուսով հիվանդ օտարերկրացիների բուժման ծախսերը
Գերմանիայի կառավարությունը պատրաստակամություն է հայտնել ապահովել կորոնավիրուսով վարակված օտարեկրյա ծանր հիվանդների բուժման ծախսը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Deutsche Welle»-ն տեղեկացնում է, որ Գերմանիայի առողջապահության նախարար Յենս Շպանը նշել է, որ խոսքը բացառապես արտակարգ դեպքերին է վերաբերում՝ կապված կորոնավիրուսի հետ, երբ հարևան երկրների սեփական հնարավորություններ բավարար չեն:
Ներկայում Գերմանիայի բժշկական հաստատություններում բուժվում է ավելի քան 200 ծանր հիվանդ, որոնք կորոնավիրուսից ամենաշատ տուժած եվրոպական երկրներից են: Շպանի խոսքով, Գերմանիան ի վիճակի է և պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում ընդլայնել այդ աջակցությունը՝ օգնելու եվրոպացի հարևաններին: Նա նշել է, որ այդ նպատակով ծախսերը կարող են կազմել մինչև 20 մլն եվրո:
Կորոնավիրուսը խոչընդոտ չէ. Թել Ավիվում փողոց են դուրս եկել հազարավոր ցուցարարներ
Իսրայելի հազարավոր քաղաքացիներ դուրս են եկել Թել Ավիվի փողոցներ, որպեսզի իրենց դժգոհությունը հայտնեն վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի աշխատանքի վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է «Ռեգնում»-ը: Քանի որ երկրում մտցված են սահմանափակումներ՝ կապված կորոնավիրուսի տարածման հետ, քաղաքացիները պահպանել են սոցիալական հեռավորություն:
Դժգոհները թափահարում էին սև դրոշներ, պահանջելով ժողովրդավարության հաղթանակ: Պաստառների վրա եղել են մեղադրական գրառումներ՝ ուղղված Իսրայելի կառավարության ղեկավարին:
Բենյամին Նեթանյահուն մեղադրվում է կոռուպցիոն գործարքների համար: Դատական գործընթացը ամիսներ շարունակ ընթանում է, սակայն դա չի խանգարում, որ նա կատարի վարչապետի իր պարտականությունները:
Մերկելը զգուշանում է արգելափակումը հապճեպ հանելու հարցում
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը քննադատության է ենթարկել կարանտինային միջոցառումների հետագա թուլացման հետ կապված քննարկումները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է «Deutsche Welle»-ն: Կանցլերը նշել է, որ ռեժիմի հետագա թուլացումն իր մեջ պարունակում է համավարակի երկրորդ ալիքի ռիսկ:
Մերկելի խոսքով՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի հաջողությունները կարող են ապարդյուն լինել, եթե ավելի քիչ թվով մարդիկ հետևեն սահմանափակումներին: Կանցլերը հստակ հասկացրել է, որ արգելափակումների հետագա թուլացմանն ուղղված քննարկումներն անօգուտ են:
Կանցլերի մասնակցությամբ սահամափակումների թուլացման մասին հաջորդ քննարկումը նախատեսված է ապրիլի 30-ին: Մերկելն ընդգծել է, որ կարևոր է տեսնել, թե ինչպիսի զարգացումներ կլինեն: Այն մասին, թե ինչպես է Գերմանիայում տնտեսությունը զարգանում, ինչ է կատարվելու աշակերտների՝ դպրոցներ վերադառնալուց հետո, ըստ նրա, հնարավոր կլինի խոսել մայիսի 8-9-ից ոչ շուտ:
Իտալիայում քահանան տուգանվել է պատարագ անցկացնելու համար
Իտալիայում քահանան տուգանվել է պատարագ անցնկացնելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «ՌԻԱ Նովոստի»-ն տեղեկացնում է, որ պատարագն անցկացվել է ի հիշատակ կորոնավիրուսի հետևանքով մահացածների:
Դոն Լինո Վիոլան պատարագն անցկացրել է 13 հավատացյալների մասնակցությամբ: Պատարագի մասին տեղեկությունը տարածվել է, և ոստիկանները, համարելով այն զանգվածային միջոցառում, որի անցկացումը կարանտինի ընթացքում արգելվում է, տուգանել են քահանային:
Լրատվամիջոցներով տարածված տեսագրության համաձայն, ոստիկանը մոտեցել է և փորձել է դադարեցնել արարողությունը, սակայն քահանան շարունակել է: Քահանան տուգանվել է 280 եվրոյով: Նա առայժմ չի պատրաստվում այն վճարել: Քահանան բացատրում է, որ պետության կողմից սահմանափակումները վերաբերում են զանգվածային միջոցառումներին, այլ ոչ թե եկեղեցական ծառայությանը: Նա ընդգծել է, որ պատարագին ներկա գտնվողները միմյանցից հեռու են եղել, կրել են դիմակներ և ձեռնոցներ: Քահանան պատրաստվում է բողոքարկել ոստիկանների որոշումը:
Չեխիայի նախագահն առաջարկել է սահմանները մեկ տարի չբացել
Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը կարծում է, որ կորոնավիրուսի հետևանքով փակված սահմանները պետք է բացել ոչ շուտ, քան մեկ տարի անց:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը: Միլոշ Զեմանը նշել է, որ երկրի մուտքերի ու ելքերի ամբողջական սահմանափակումը հանելն իր մեջ վտանգ է պարունակում կորոնավիրուսի ներթափանցման տեսանկյունից:
Արտաքին գործերի նախարար Տոմաշ Պետրժիչեկը հայտնել է, որ կառավարությունը նախատեսում է քննարկել սահմանների բացումը Չեխիայի գործարարների համար, որոնք դուրս են գալիս օտարերկրյա գործընկերների հետ բանակցությունների նպատակով: Նա տեղեկացրել էր, որ երկրից ազատ դուրս գալու սահմանափակումները հետզհետե կհանվեն: Առաջին փուլում հավանական է սահմանափակումների հանումը Ավստրիայի և Սլովակիայի հատվածում:
Չեխիայում մարտի 12-ից գործում է արտակարգ դրության ռեժիմ, մարտի 16-ին մտցվել է կարանտին: Օտարեկրացիների մուտքն արգելվում է, իսկ երկրի բնակիչները կարող են դուրս գալ խիստ անհրաժեշտության դեպքում: Վերադարձի պարագայում իրենց սպասում է երկշաբաթյա կարանտին:
Թաիլանդում 3 օր շարունակ կորոնավիրուսի հետևանքով մահացության դեպք չի գրանցվել
Թաիլանդում 3 օր շարունակ կորոնավիրուսի հետևանքով մահվան դեպք չի գրանցվել: Վերջին մեկ օրում երկրում գրանցվել է վարակի 47 նոր դեպք: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «ՌԻԱ Նովոստի»-ն տեղեկացնում է, որ այս մասին հայտնում է կորոնավիրուսի դեմ պայքարի կենտրոնի լրատավական ծառայությունը:
Երկրում ընդհանուր վարակվածների թիվը 2 հազար 792 է, մահացածներինը՝ 47: Այս ընթացքում ապաքինվել է 1995 մարդ: Պատասխանատուները նշում են, որ ապաքինվածների մեծ թիվը նշանակում է, որ բուժհաստատություններում ազատվում են մեծ թվով տեղեր: Վերջին օրերին նկատվում է նոր դեպքերի կտրուկ նվազում: Նշվում է, որ կան շրջաններ, որտեղ վերջին 28 օրվա ընթացքում նոր դեպք չի գրանցվել:
Ֆրանսիայում մեկուսացման ռեժիմի խախտման 800 հազարից ավելի դեպքեր են արձանագրվել
Ֆրանսիայի Վարչապետ Էդուար Ֆիլիպը տեղեկացրել է, որ ոստիկանությունը, կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակում երկրում մեկուսացման ռեժիմ մտցնելուց ի վեր, անցկացրել է 13.5 միլիոն ստուգում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է «Ռեգնում» գործակալությունը: Ստուգումների արդյունքում գրանցվել է 800 հազարից ավելի խախտում: «Վերահսկողության շնորհիվ, կարող ենք ասել, որ մեկուսացման միջոցառումների նկատմամբ հարգանքը, ընդհանուր առմամբ, գոհացուցիչ է»,- ասել է վարչապետը: Ավելի վաղ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ լե Դրիանը կոչ էր արել արտերկրում մշտական բնակություն հաստատած իրենց քաղաքացիներին, մնալ այնտեղ, որտեղ բնակվում են:

COVID-19. Иран обошел Китай по количеству зараженных: СВЕЖИЕ ДАННЫЕ
Число заразившихся коронавирусной инфекцией нового типа в мире COVID-19 достигло 2 млн 423 тыс 634. Как передает Арменпресс, по данным исследовательских центров коронавируса, число смертности превысило 166 тыс. Число выздоровевших - 636 тыс 187 человек.
В США, оказавшихся на первом месте по числу инфицированных вирусом, 764 тыс 265 подтвержденных случаев. Число летальных исходов – 40 тыс 565 человек. В Испании число подтвержденных случаев - 200 тыс 210. Число смертности в Испании составляет 20 тыс 852 человек.
В Италии число инфицированных - 178 тыс 972 человек, число летальных исходов - 23 тыс 660. Во Франции - 152 тыс 894 подтвержденных случаев, число летальных исходов - 19 тыс 718. В Германии – 145 тыс 743 подтвержденных случаев, число летальных исходов - 4 тыс 642.
Показатель заражения в Великобритании выше, чем в Китае - 120 тыс 067 инфицированных, число летальных исходов - 16 тыс 060. Турция и Иран также обошли Китай по количеству зараженных. В Турции количество зараженных достигло 86 тыс 306, число летальных исходов - более 2 тыс. Общее число подтвержденных в Иране случаев составляет 83 тыс 306 человек. Общее число летальных исходов составляет 5 209 человек.
В Китае - 82 тыс 747. В стране, в которой произошла вспышка инфекции, скончались 4 тыс 632 человека. За Китаем следует Россия, где общее количество зараженных достигло 47 тыс 121. За день выявлено более 4 тыс новых случаев заражения. Число летальных исходов - 405.
Число подтвержденных случаев в Бельгии - 39 тыс 983, смертей - 5 828. В Бразилии 39 тыс 144 случаев заражения, в Канаде - 33 тыс 405, в Нидерландах - 33 тыс 405.
В Грузии зарегистрировано 399 случаев заражения коронавирусом, число летальных исходов - 4.
Число заразившихся в ОАЭ достигло 6 тыс 781 человек, здесь зарегистрирован 41 случай смерти. В Катаре коронавирусом заразились 6 тыс 015 человек, смертность - 9 случаев. В Египте число инфицированных достигло 3 144, скончались 239 человека. Число инфицированных в Ираке - 1 539, смертность - 82. В Кувейте зарегистрировано 8 летальных случаев, 1 995 случаев заражения. В Сирии 39 случая заражения и 3 летальных исхода.
Берлин готов оплатить расходы по лечению в ФРГ иностранных пациентов с COVID-19
Правительство ФРГ выразило готовность оплатить расходы на лечение в Германии тяжелобольных иностранных пациентов с COVID-19. Проект соответствующего решения поступил в распоряжение агентства dpa в понедельник, 20 апреля. Как заявил накануне заседания кризисного штаба правительства ФРГ министр здравоохранения Йенс Шпан (Jens Spahn), "речь идет исключительно о чрезвычайной ситуации, связанной с COVID-19, когда соседним странам не хватает для лечения собственных мощностей"
На сегодняшний день в немецких клиниках проходят лечение более 200 тяжелобольных пациентов из наиболее пострадавших от коронавируса европейских стран. По словам Шпана, Германия в состоянии и готова при необходимости расширить эту помощь своим европейским соседям. По расчетам министерства, расходы федерального бюджета на эти цели могут составить до 20 млн евро.
Коронавирус не помеха: на улицы Тель-Авива вышли тысячи протестующих.
Тысячи граждан Израиля вышли на улицы Тель-Авива, чтобы высказать недовольство работай премьер-министра страны Биньямина Нетаньяху. Об этом 20 апреля сообщает Al Jazeera.
Ввиду того, что в стране введены ограничительные меры в связи с угрозой распространения коронавирусной инфекции, граждане соблюдали социальную дистанцию, использовали марлевые повязки.
Недовольные размахивали черными флагами, требуя торжества демократии, среди надписей на транспарантах были обвинения в адрес главы израильского правительства в коррупции.
Напомним, Биньямин Нетаньяху обвиняется в трех эпизодах коррупции, однако судебный процесс продолжается долгие месяцы, что не мешает премьер-министру страны исполнять свои служебные обязанности.
Меркель предостерегает от поспешного снятия локдауна
Федеральный канцлер Германии Ангела Меркель (Angela Merkel) подвергла резкой критике "вакханалию дискуссий" по поводу последующего ослабления карантинных мер в Германии. Об этом в понедельник, 20 августа, сообщило агентство dpa со ссылкой на одного из участников совещания канцлера с президиумом партии Христианско-демократический союз. По словам главы немецкого правительства, дальнейшие ослабления несут риск возникновения второй волны эпидемии в Германии.
Меркель выразила обеспокоенность, что успехи в борьбе с развитием коронавирусной инфекции в ФРГ могут быть утеряны, если все меньше количество людей станет придерживаться мер по ограничению социальных контактов. Дискуссии по поводу ослабления локдауна бесполезны, четко дала понять канцлер.
Она напомнила, что следующее обсуждение постепенного снятия карантина с участием канцлера и глав правительств федеральных земель намечено на 30 апреля. Однако, подчеркнула Меркель, важно посмотреть, как будут развиваться события неделей позднее. О том, как развивается ситуация в экономике Германии, и что произойдет с возвращением к учебе школьников можно будет судить не ранее 8 - 9 мая, подчеркнула глава правительства ФРГ.
В Италии оштрафовали священника за проведение мессы
Священник в итальянском городе Галлиняно в провинции Кремоны оштрафован карабинерами за проведение мессы в память о скончавшихся от коронавируса COVID-19.
Дон Лино Виола провел службу перед 13 верующими, собравшимися в воскресенье утром в небольшой местной базилике. Слух о мессе распространился, и к месту прибыл патруль карабинеров, которые посчитали ее массовым мероприятием, проведение которых запрещено во времена карантина.
На распространившейся в СМИ видеозаписи один из карабинера поднимается к алтарю, пытаясь прервать службу. На его замечания дон Виола говорит, что занят и ответит ему после мессы, после чего она продолжилась.
По сообщению газеты Messaggero, священнику выписан штраф в 280 евро. Платить его он пока не собирается: свою позицию он объясняет тем, что государственный запрет касается массовых мероприятий, а не церковных служб. По его словам, пришедшие на мессу верующие находились друг от друга на достаточном расстоянии, в масках и перчатках. Штраф карабинеров дон Виола собирается оспорить, а действия карабинеров он сравнил с Советским Союзом.
Президент Чехии предложил не открывать границы страны еще год
Президент Чехии Милош Земан считает, что границы республики, закрытые в марте из-за эпидемии коронавируса, следует открыть не раньше, чем через год. Об этом он заявил в воскресенье в интервью пражской радиостанции "Частота-1".
Земан считает, что в случае полного снятия ограничений на въезд и выезд из республики есть опасность, что в нее снова проникнет коронавирус.
Между тем министр иностранных дел Чехии Томаш Петржичек сообщил, что правительство планирует в понедельник рассмотреть вопрос об открытии национальных границ для чешских предпринимателей, направляющихся на переговоры к зарубежным партнерам. Затем ограничения на свободный выезд и въезд в страну, по его словам, предполагается снимать постепенно. На первом этапе наиболее вероятна их отмена со Словакией и Австрией.
В Чехии с 12 марта действует режим чрезвычайной ситуации, а с 16 марта введен общенациональный карантин. Въезд иностранцам запрещен. Жители страны могут покидать ее лишь в неотложных ситуациях, к которым не относится туризм. После возвращения им предписан двухнедельный карантин.
В Таиланде трое суток подряд не было смертей пациентов с коронавирусом
В Таиланде третьи сутки подряд не зарегистрировано ни одного случая смерти от коронавирусной инфекции, новых заболевших в стране 27, заявил на пресс-брифинге в Доме правительства в Бангкоке пресс-секретарь Центра по борьбе с коронавирусной инфекцией Таиланда Тхависин Висануйотхин.
"Общее количество заболевших с начала эпидемии в нашей стране теперь составляет 2 792 человек, общее количество умерших от коронавирусной инфекции по прежнему составляет 47 человек, полностью выздоровевших – 1 995 человек, это уже почти две тысячи", - сказал он.
"Большое количество выздоровевших означает еще и освобождение большого количества больничных коек и медицинского оборудования", - отметил пресс-секретарь центра по борьбе с эпидемией.
Большинство новых пациентов относятся к уже известным кластерам заражения, сообщил он.
В Бангкоке, который все еще остается главным центром распространения инфекции, динамика распространения эпидемии в последние дни изменилась, заражений становится меньше с каждым днем, сказал Висануйотхин.
"Общее снижение заметно и в провинциях. Сейчас в Таиланде есть провинции, в которых ни одного заражения не фиксировалось в последние 28 дней, таких провинций 9", - сообщил он.
Во Франции выявлено более 800 тыс. нарушений режима изоляции
Премьер-министр Франции Эдуар Филипп заявил, что полиция провела «13,5 миллионов проверок» с момента введения режима изоляции для борьбы с эпидемией COVID-19, и выявила «более 800 000 нарушений», сообщает Le Figaro.
«Благодаря контролю, уважение к мерам изоляции было в целом очень удовлетворительным», — заявил премьер-министр в ходе пресс-конференции, отметив «огромное сокращение числа поездок» во Франции.
Ранее министр иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дриан призвал граждан страны, постоянно проживающих за границей, остаться «там, где они проживают».