COVID-19. Ապաքինվածների թիվն անցել է 151 հազարը. ԹԱՐՄ ՏՎՅԱԼՆԵՐ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում նոր տիպի կորոնավիրուսային վարակով՝ COVID-19-ով հիվանդների թիվն անցել է 723 հազարը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, կորոնավիրուսի հետազոտական կենտրոնների տվյալների համաձայն՝ մահացածների թիվն անցնում է 33 հազարը: Ապաքինվածների թիվը կազմում է 151 հազար 798: Վարակվածների 95 տոկոսի մոտ հիվանդությունն ընթանում է թեթև, 5 տոկոսի մոտ՝ ծանր:
Վիրուսից վարակվածների թվով առաջին տեղում հայտնված ԱՄՆ-ում 142 հազար 637 հաստատված դեպք կա: Մահացածների թիվը կազմում է 2 հազար 485: Վարակվածության ցուցանիշով երկրորդ տեղում Իտալիան է, այստեղ հաստատված դեպքերի թիվը 97 հազար 689-ն է: Իտալիան աշխարհում առաջինն է մահացածների թվով: Կորոնավիրուսից այստեղ մահացել է 10 հազար 779 մարդ:
Վարակվածների թվով երրորդ տեղում Չինաստանն է, որտեղ ընդհանուր թիվը կազում է 81 հազար 470: Ի դեպ, Չինաստանի իշխանությունները հայտարարել են երկրի ներսում կորոնավիրուսի տարածման դադարի մասին:
Չինաստանին, վարկվածության թվով մոտենում է Իսպանիան, որտեղ ընդհանուր թիվը 80 հազար 110 է: Այստեղ ևս բարձր է մահացության ցուցանիշը: Կորոնավիրուսով պայմանավորված մահացել է 6 հազար 803 մարդ:
Կորոնավիրուսից վարակվածության ցուցանիշով Իսպանիային հաջորդում է Գերմանիան: Այստեղ հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը 62 հազար 435 է: Վարակվածության բարձր ցուցանիշ ունենալով հանդերձ, այստեղ ցածր է մահացության ցուցանիշը՝ կազմելով 541:
Վիրուսից վարակվածության նկատելի աճ է գրանցվել Ֆրանսիայում. այն շրջանցել է Իրանին: Ֆրանսիայում գրանցվել է վարակի հաստատված 40 հազար 174 դեպք: Մահացել է 2 հազար 606 մարդ: Ֆրանսիային հաջորդում է Իրանը՝ 38 հազար 309 հաստատված դեպքով: Այստեղ մահացածների ընդհանուր թիվը կազմում է 2 հազար 640: Մեծ Բրիտանիայում վարակվածների ընդհանուր թիվը 19 հազար 522 է, Շվեյցարիայում՝ 14 հազար 829:
Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակվածության հաստատված 91 դեպք կա, Ռուսաստանում` 1534, Թուրքիայում 9 հազար 217:
Նոր կորոնավիրուսի առաջացրած հիվանդության բռնկումը 2019-ի վերջում գրանցվել է Կենտրոնական Չինաստանում և մարտի 11-ին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից ճանաչվել համավարակ (պանդեմիա)։

COVID-19: число выздоровеших превысило 151 000 человек: ПОСЛЕДНИЕ ДАННЫЕ
Число пациентов с коронавирусной инфекцией нового типа COVID-19 в мире превысило 723 000. Как передает «Арменпресс», по данным исследовательских центров коронавируса, число погибших превысило 33 000. Число выздоровевших составляет 151 798 человек. У 95% инфицированных болезнь протекает в легкой форме, у 5% - в тяжелой.
В США, оказавшихся на первом месте по числу инфицированных вирусом, 142 637 подтвержденных случаев. Число погибших составляет 2 485 человек. На втором месте по показателю заражения находится Италия, число подтвержденных случаев - 97 689.  В Италии самое большое количество смертей. От коронавирусного заболевания здесь погибли 10 779 человек.
На третьем месте по числу инфицированных - Китай, где общее число достигает 81 470 человек. Власти Китая заявили о приостановке распространения коронавируса внутри страны.
К Китаю по количеству инфицированных близка Испания, где общее число составляет 80 110. Здесь также высок показатель смертности. От коронавирусного заболевания здесь погибли 6 803 человека.
За Испанией следует Германия. Общее число подтвержденных случаев – 62 435. Несмотря на высокий уровень заражения, здесь низкий показатель смертности – 541.
Во Франции зафиксирован заметный рост заражения вирусом, она обошла Иран. Во Франции зарегистрировано 40 174 случая заражения. Умерли 2 тысячи 606 человек. За Францией следует Иран – 38 309 подтвержденных случая. Общее число погибших составляет 2 640 человек. Общее число инфицированных в Великобритании -19 522 человека, в Швейцарии - 14 829 человек.
В Грузии подтвержден 91 случай заражения коронавирусом, в России - 1534, в Турции - 9 217.
По данным Всемирной организации здравоохранения, число стран и территорий, зафиксировавших инфекцию, превышает 195.
Вспышка заболевания, вызванного новым коронавирусом, была зарегистрирована в Центральном Китае в конце 2019 года и 11 марта она Всемирной организацией здравоохранения признана  пандемией.