Քուվեյթի էմիրի դուստրն Աննա Հակոբյանին պատմել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած հայ տատիկի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» և «City of smile/Ժպիտների քաղաք» բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աննա Հակոբյանը մարտի 2-ին կառավարական առանձնատանը հյուրընկալել է Քուվեյթի 14-րդ էմիրի դուստր Շեյխա Հեսսա Սաադ Ալ-Աբդուլլահ Ալ-Սաբահին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի գրասենյակից, ջերմ մթնոլորտում Շեյխա Հեսսա Սաադ Ալ-Աբդուլլահ Ալ-Սաբահը պատմել է իր ծավալած գործունեության, մասնավորապես, Արաբական երկրների լիգայի հովանու ներքո գործող արաբ կին գործարարների խորհրդի (Arab Council of Businesswomen) մասին: Աննա Հակոբյանն էլ ներկայացրել է իր ղեկավարած «Իմ քայլը» և «City of smile/Ժպիտների քաղաք» բարեգործական հիմնադրամների գործունեության, ինչպես նաև «Կանայք հանուն խաղաղության» արշավի մասին: Ներկայացնելով արշավի նպատակը՝ Աննա Հակոբյանը շեշտել է, որ խաղաղությունը բացարձակ արժեք է, և եկել է այն պահը, որ կանայք պետք է համախմբվեն՝ հանուն խաղաղության:
Զրույցի ընթացքում Շեյխա Հեսսա Սաադ Ալ-Աբդուլլահ Ալ-Սաբահը պատմել է Հայաստան իր այցելությունների մասին՝ շեշտելով, որ յուրաքանչյուր անգամ առանձնահատուկ ջերմությամբ է այցելում: Վերջինս պատմել է ազգությամբ հայ տատիկի՝ Եղիսաբեթի մասին՝ նշելով, որ Հայոց ցեղասպանության ժամանակ Զեյթունում ապրող իր տատիկը բռնել է գաղթի ճամփան և հասել է Դեր Զորի անապատ, որտեղ էլ հանդիպել է ապագա ամուսնուն՝ Շեյխա Հեսսա Սաադ Ալ-Աբդուլլահ Ալ-Սաբահի պապիկին: Քուվեյթի 14-րդ Էմիրի դուստրը պատմել է, որ հայուհի տատիկն իր կյանքում շատ մեծ դեր է խաղացել, և անընդհատ մղել է արքայադստերը կրթվել և պայքարել նպատակներին հասնելու համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են համագործակցության մի շարք ուղղություններ, ձեռք բերվել պայմանավորվածություններ:
Քուվեյթի 14-րդ էմիրի դուստր Շեյխա Հեսսա Սաադ Ալ-Աբդուլլահ Ալ-Սաբահը համարվում է հաջողակ գործարար: Նա առաջին կինն է, որ Քուվեյթում հիմնադրել է սեփական բիզնեսը` այդ կերպ ոգեշնչելով բազմաթիվ արաբ կանանց: Քուվեյթի արքայադուստրը կանանց իրավունքների ակտիվ պաշտպան է: Այդ նպատակով նա ակտիվ գործունեություն է ծավալում և ղեկավարում մի շարք հանձնաժողովներ՝ մասնավորապես, Արաբ կին գործարարների խորհուրդը (Arab Council of Businesswomen), Քուվեյթի կին կամավորների միությունը (Kuwait Volunteers Women Society) Քուվեյթի կին գործարարների կանանց միությունը (The Kuwait Businesswomen Committee), Արաբ-աֆրիկյան կանանց խորհուրդը (Arab African Woman Council), Կանանց հարցերով հանձնաժողովը (Women’s Affairs Committee):
Արաբ կին գործարարների խորհուրդը արաբական ոչ կառավարական և ոչ առևտրային տնտեսական միություն է, որը գործում է Արաբական երկրների լիգայի ներքո: Խորհուրդը համագործակցում է տարբեր ասոցիացիաների, մարմինների, կազմակերպությունների հետ: Խորհրդում ընդգրկված են արաբական աշխարհում հայտնի կանայք:

Daughter of Emir of Kuwait tells Anna Hakobyan about her Armenian grandmother
YEREVAN, MARCH 2, ARMENPRESS.  Wife of the Prime Minister of Armenia, Chairperson of the boards of trustees of My Step and City of Smile charitable foundations Anna Hakobyan hosted today daughter of the 14th Emir of Kuwait, Sheikha Hessa Saad al-Abdullah Al-Sabah.
As ARMENPRESS was informed from the Office of Anna Hakobyan, in a warm atmosphere Sheikha Hessa Saad al-Abdullah Al-Sabah talked about her activities, particularly the Arab Council of Businesswomen, and Anna Hakobyan presented the activities of My Step and City of Smile charitable foundations, as well as the Women for Peace campaign. Presenting the goal of the campaign, Anna Hakobyan emphasized that peace is an absolute value and it’s time for women to consolidate for the sake of peace.
During the conversation, Sheikha Hessa Saad al-Abdullah Al-Sabah shared her impressions of Armenia and stressed that she visits the country with special warmth every time. She told about her Armenian grandmother, Elizabeth, who lived in Zeytun during the Armenian Genocide, and could escape the massacres finding herself in Deir ez-Zor desert where she met her future husband and the grandfather of Sheikha Hessa Saad al-Abdullah Al-Sabah. The daughter of the 14th Emir of Kuwait, Sheikha Hessa Saad al-Abdullah Al-Sabah told that her Armenian grandmother played a major role in her life and constantly pushed her to get education and struggle for achieving her goals.
During the meeting the sides discussed a number of cooperation directions and reached some agreements.
Sheikha Hessa Saad al-Abdullah Al-Sabah is president of the Council of Arab Businesswomen (CABW). She is a successful entrepreneur with past work at the International Marine Petroleum Company, and within the Ministry of Defense’s Department of Medical Services.
Related to women’s empowerment in the workplace, Al-Sabah serves on several committees: Kuwait Volunteers Women Society, the Kuwait Businesswomen Committee, Arab African Woman Council, and the Women’s Affairs Committee.