ԱԱՏՄ-ն ամփոփել է 2019 թվականին կատարած աշխատանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը (ԱԱՏՄ) ՀՀ վարչապետի 2018թ. հունիսի 11-ի 755-Լ որոշմամբ հաստատված  իր կանոնադրության շրջանակում 2019թ. իրականացրել է, մասնավորապես, հետեւյալ աշխատանքները։
Ստացված դիմում-բողոքների հիման վրա և սեփական նախաձեռնությամբ  հարուցվել է 1674 վարչական վարույթ (2018-ի համեմատ՝ 8 անգամ ավելի), որոնց արդյունքում նշանակվել է շուրջ 500 տուգանք։ Դրանցով ընդհանուր առմամբ սահմանվել է շուրջ 247 մլն դրամի տուգանք, որից բյուջե մուտքագրվել է ավելի քան 28 մլն դրամ։ Վարչական վարույթների արդյունքում հայտնաբերված խախտումների համար տնտեսավարող սուբյեկտներին տրվել են խախտումները վերացնելու կարգադրագրեր։
Ամենաշատ դիմում-բողոքներն առնչվել են սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման ոլորտին՝  161։ Այս առումով տեսչական մարմինն օրենքով սահմանված կարգով հարուցել է  1069 վարչական վարույթ։ Դեղերի շրջանառության և դեղագործական գործունեության ոլորտում ստացվել է 24 դիմում (բողոք), հարուցվել է 271 վարչական վարույթ։ Բժշկական սպասարկմանն առնչվող դիմում-բողոքները 36-ն են, հարուցվել է 309 վարչական վարույթ։ Աշխատողների առողջության պահպանման և անվտանգության ապահովման ոլորտին առնչվող 42 դիմում-բողոք է ստացվել, օրենքով սահմանված կարգով հարուցվել է 25 վարչական վարույթ։
Դիտարկվել են  տնտեսավարողների կողմից օրենքների առավել հաճախակի խախտումները, դրանց պատճառները և տարածվածությունը։ Ըստ այդմ՝ խախտումները հիմնականում պայմանավորված են օրենսդրության պահանջների չիմացությամբ և ոչ բավարար իրազեկմամբ:
Դեղերի շրջանառության և դեղագործության ոլորտում առավել հաճախ խախտվում են դեղերի պետական գրանցման, ներմուծման  և արտահանման հետ կապված օրենքների պահանջները։  Բուժսպասարկման ոլորտում հաճախ խախտվում է բժշկական փաստաթղթերի լրացման և վարման կարգը։ Բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման ոլորտում օրենսդրության խախտումներն առավելապես առնչվում են աշխատատեղերում, շենքերում և կառուցապատման տարածքներում առկա աղմուկին, բնակտարածքներում սանիտարական նորմերի պահպանմանը, բժշկական թափոններին, բժշկական նշանակության արտադրատեսակների ախտահանմանը եւ մանրէազերծմանը, ջրի որակին: Սանիտարական նորմերի խախտումներ արձանագրվել են նաև նախադպրոցական կազմակերպություններում։ Աշխատողների առողջության պահպանման և անվտանգության ապահովման ոլորտում տնտեսավարող սուբյեկտներն առավել հաճախ խախտում են աշխատողներին աշխատանքի կոլեկտիվ և անհատական պաշպանության միջոցների տրամադրման և կիրառման, գործատուի կողմից աշխատողների անվտանգության ապահովման և առողջության պահպանության վերաբերյալ ներքին իրավական ակտեր չընդունելու նորմերը։
Գործարկվել են տեսչական մարմնի նոր կայքը՝  www.hlib.am հասցեով եւ նոր «Թեժ գիծ» ծառայությունը՝ 8107 հեռախոսահամարով։ 2019-ին ԱԱՏՄ նախկին թեժ գծով ստացվել է 351 զանգ։ Դրանց գերակշիռ դեպքում հարցերը վերաբերել են աշխատանքային իրավունքի և սանիտարահիգիենիկ ոլորտի ամենատարբեր խնդիրներին։ Զանգերի ակտիվությունը կտրուկ բարձրացել է հուլիսին (62 զանգ)՝ պայմանավորված ամռանը հանրային օբյեկտներում աղմուկի ավելացման, սննդի որակի, վարակների հավանական ավելացման ու աղբի խնդիրների հետ։ Զանգերի վիճակագրությունը փաստում է, որ աճի միտում ունեն հատկապես աշխատանքային հարաբերություններին առնչվող հարցերը։
Իրականացվել է 1673 իրազեկման եւ կանխարգելիչ աշխատանք ԱԱՏՄ վերահսկման բոլոր ոլորտներում՝ դեղերի շրջանառության  և դեղագործական, բժշկական սպասարկման, բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման, աշխատողների առողջության պահպանման և անվտանգության ապահովման ուղղություններով։ Մասնավորապես,  ուղարկվել է 396 գրություն, որից 101-ը՝ դպրոցական հաստատություններին՝ ջերմային ռեժիմի վերաբերյալ, 17-ը՝ բուժօգնություն և սպասարկում իրականացնող կազմակերպություններին՝ սուր շնչառական վարակների և գրիպի կանխարգելման միջոցառումների վերաբերյալ, 196-ը՝ դպրոցական և նախադպրոցական հաստատություններին՝ իրականացվող հակահամաճարակային միջոցառումների վերաբերյալ, 22-ը՝ համայնքների ղեկավարներին՝ խմելու ջրի լաբորատոր հետազոտություններով արձանագրված շեղումների վերաբերյալ եւ այլն։
ԱԱՏՄ սահմանային բժշկասանիտարական հսկիչ կետերը մշտապես հետևել են երկիր մուտք գործողների մոտ կասկածելի լաբորատոր ախտանշանների առկայությանը՝ կատարելով ավտոմատ ջերմաչափում եւ վիզուալ զննում։ Այս ընթացքում հսկողություն է իրականացվել շուրջ 2,7 մլն ուղևորի նկատմամբ։ Վարակիչ հիվանդությունների ախտանշաններ (ջերմություն, ցանավորում) նկատվել է 383 անձի մոտ, որոնց մասին հաղորդվել է տարածքային ամբուլատոր-պոլիկլինիկական ծառայություններին՝ ախտորոշումը ճշտելու և հետագա հսկողության նպատակով։ Ուժեղացվել է հսկողությունը կարմրուկի կլինիկական նշաններով կասկածելի դեպքերի վաղ հայտնաբերման նպատակով: Հսկողություն է իրականացվել 247 աճյունի տեղափոխման  նկատմամբ․ ուսումնասիրվել են փաստաթղթերը և տեղափոխման պայմանները։
Կառավարությանը, համապատասխան ոլորտների քաղաքականություն մշակող պետական մարմիններին ներկայացվել է 32 առաջարկություն։
2019-ին հաստատվել եւ հրապարակվել է 2020թ․-ի ստուգումների տարեկան ծրագիրը՝ որպես այդպիսին՝ առաջինը, որով այս տարի ստուգումներ կիրականացվեն 191 տնտեսավարողի մոտ։

ИОЗТ подвел итоги работы, проделанной в 2019 году
Инспекционный орган по здравоохранению и труду, в рамках своего устава, утвержденного решением премьер-министра Армении 755-Л от 11 июня 2018 г., в 2019г. осуществил следующие работы.
Как сообщает «Арменпресс», на основании полученных заявлений-жалоб и по собственной инициативе было возбуждено 1674 административных производств (в 8 раз больше по сравнению с 2018 годом), в результате которых было назначено около 500 штрафов. В целом по ним установлен штраф в размере 247 млн драмов, из которых в бюджет поступило более 28 млн драмов. За нарушения, выявленные в результате административных производств, хозяйствующим субъектам даны предписания по их устранению.
Наибольшее число жалоб-заявлений касалось сферы обеспечения санитарно-эпидемиологической безопасности - 161. В этом плане инспекционный орган в установленном законом порядке возбудил 1069 административных производств. В сфере оборота лекарств и фармацевтической деятельности было получено 24 заявления (жалобы), возбуждено 271 административное производство. Жалоб на медицинское обслуживание - 36, возбуждено 309 административных производств. Было получено 42 заявления-жалобы, касающиеся сферы охраны здоровья и обеспечения безопасности работников, в установленном законом порядке возбуждено 25 административных производств.
Были рассмотрены наиболее частые нарушения законов хозяйствующими субъектами, их причины и распространенность. В соответствии с этим, нарушения в основном обусловлены незнанием требований законодательства и недостаточной информированностью.
В сфере оборота лекарств и фармацевтики чаще всего нарушаются требования законов, связанных с государственной регистрацией, импортом и экспортом лекарств. В сфере медицинского обслуживания часто нарушается порядок заполнения и ведения медицинских документов. Нарушения законодательства в сфере обеспечения санитарно-эпидемиологической безопасности населения преимущественно связаны с шумом на рабочих местах, в зданиях и застройках, соблюдением санитарных норм в жилых помещениях, медицинскими отходами, дезинфекцией и стерилизацией изделий медицинского назначения, качеством воды. Нарушения санитарных норм были зафиксированы также и в дошкольных учреждениях. Хозяйствующие субъекты в сфере охраны здоровья и обеспечения безопасности работников чаще всего нарушают нормы предоставления и применения работниками средств коллективной и индивидуальной защиты, непринятия работодателем внутренних правовых актов об обеспечении безопасности работников и охране здоровья.
Запущен новый сайт Инспекционного органа: www.hlib.am, предлагается новая услуга - горячая линия по телефону 8107. В 2019 году по прежней горячей линии в ИОЗТ поступил 351 звонок. В подавляющем случае вопросы относились к различным проблемам трудового права и санитарно-гигиенической сферы. Активность звонков резко возросла в июле (62 звонка), в связи с увеличением шума в общественных объектах летом, качеством питания, вероятным увеличением инфекций и проблемами с мусором. Статистика звонков свидетельствует о том, что есть тенденции роста, в частности, вопросов, касающихся трудовых отношений.
Было осуществлено 1673 работ по информированию и профилактике во всех сферах контроля за обращением лекарств, медицинского обслуживания, обеспечения санитарно-эпидемиологической безопасности населения, охраны здоровья и обеспечения безопасности работников. В частности, было направлено 396 писем, 101 из которых - школьным учреждениям относительно теплового режима, 17 - организациям, осуществляющим медицинскую помощь и обслуживание, относительно мероприятий по предотвращению острых респираторных инфекций и гриппа, 196 - школьным и дошкольным учреждениям, относительно осуществляемых противоэпидемических мероприятий, 22 - руководителям общин, относительно отклонений, зафиксированных лабораторными исследованиями питьевой воды, и т.д.
Пограничные медико-санитарные контрольные пункты ИОЗТ постоянно следили за наличием подозрительных симптомов у въезжающих в страну, проводя автоматическую термометрию и визуальный осмотр. За это время был осуществлен контроль над около 2,7 млн пассажиров. Симптомы инфекционных заболеваний (лихорадка, сыпь) наблюдались у 383 человек, о чем было сообщено территориальным амбулаторно-поликлиническим службам с целью уточнения диагноза и дальнейшего контроля. Усилен контроль за ранним выявлением подозрительных случаев с клиническими признаками кори. Был осуществлен контроль за перевозкой останков 247 человек, изучены документы и условия перевозки.
Правительству, государственным органам, разрабатывающим политику соответствующих сфер, было представлено 32 предложения.
В 2019 году была утверждена и опубликована ежегодная программа проверок 2020 года - первая, по которой в этом году будут проведены проверки 191 хозяйствующего субъекта.