Ադրբեջանի գործելակերպը բնորոշ է ոճրագործին. Վիկտորյա Բաղդասարյանը պատասխանել է Ադրբեջանի դեսպանին
ՀՌՈՄ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը որևէ պարագայում չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում և Արցախի ժողովուրդը չի կարող մնալ առանց պաշտպանության համար անհրաժեշտ անվտանգության գծերի։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ընդգծել է Իտալիայում ՀՀ դեսպան Վիկտորյա Բաղդասարյանը՝ ի պատասխան «La Verita» պարբերականում հունվարի 17-ին հրապարակված «Il massacro degli armeni nascosto dall’Azerbaijan» խորագրով հոդվածի առնչությամբ Իտալիայում Ադրբեջանի դեսպանի կողմից հունվարի 21-ին հրապարակված նկատառումներին:
«Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը սկիզբ է առել ԽՍՀՄ գոյության վերջին տարիներին Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ուժային քաղաքականություն որդեգրելու արդյունքում, որը պատասխան էր Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման։ Ադրբեջանի իշխանությունները Լեռնային Ղարաբաղի հայերի խաղաղ ցույցերին արձագանքեցին ադրբեջանական քաղաքների հայ բնակչության դեմ կազմակերպված բռնություններով, որոնք սկսվեցին 1988թ. ադրբեջանական Սումգայիթ քաղաքի հայերի ջարդերով և տեղահանությամբ: 30 տարի առաջ նման քաղաքականության զոհ դարձան նաև Բաքվի հայերը՝ բացառապես ազգային պատկանելության համար։
Բաքվի հայերը որևէ սպառնալիք չէին հանդիսանում Ադրբեջանի, նրա իշխանությունների կամ քաղաքական ուժերի համար: Նրանք միայն ցանկանում էին շարունակել ապրել իրենց և իրենց նախնիների ծննդավայրում, որտեղ հայերը բնակվել են դարեր շարունակ՝ անբաժանելի մաս կազմելով քաղաքի իրական բազմամշակութային դիմագծում: Սակայն մինչ օրս մենք ականատես չենք լինում 30 տարի առաջ Ադրբեջանի մայրաքաղաքում անզեն բնակչության նկատմամբ իրականացված վայրագությունների գնահատականի, ավելին, այն սակավաթիվ ձայները, որոնք քաջություն են ունեցել անգամ գրական ստեղծագործություններում հիշատակել Բաքվի հայերին բաժին հասած ողբերգությունը, գամվել են անարգանքի սյունին և պաշտոնապես հռչակվել դավաճան: Անգամ այսօր անօգնական մարդկանց հանդեպ հաշվեհարդար տեսած ջարդարարները դասվում են Ադրբեջանի հերոսների շարքին, իսկ նրանց գործած ոճիրները համարվում են Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ պայքարի փառապանծ էջ: Ցավոք, Բաքվի հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված վայրագությունները անգամ 30 տարի անց Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից օգտագործվում են հայատյացության պետական քարոզչության հերթական տարափը դուրս նետելու համար:
Պաշտոնական Բաքուն այդ իրադարձությունները ներկայացնում է որպես հայերի կողմից հրահրված սադրանքների արդյունք՝ փորձելով կոծկել հունվարի 20-ին նախորդած օրերի մասշտաբային հանցագործությունները, որոնց մասին վկայում են նաև ադրբեջանական տարբեր քաղաքական և պետական գործիչներ, այդ թվում Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատի փոխնախագահ Էթիբար Մամեդովը, ով 1990թ. Մոսկվայում լրագրողներին հայտնել է, որ հայերի ջարդը նախապես պլանավորել էին իշխանությունները՝ ընտրությունները տապալելու համար, որի արդյունքում ԱԺՃ-ն խորհրդարանական ճանապարհով կստանար իշխանությունը:
Ադրբեջանի իրավապաշտպան կենտրոնի ղեկավար Էլդար Զեյնալովը իր հերթին 1990թ. հունվարին փաստում է հայերի ջարդերի իրականացումը՝ ասելով. «Բաքուն հաճախ անվանել և անվանում էին «ինտերնացիոնալ բարեկամության քաղաք»: Ես կավելացնեի՝ «ոտնահարված ինտերնացիոնալ բարեկամություն», քանի որ արդեն չորրորդ տարին է, ինչ հայերի խայտառակ ջարդերից հետո փողոցներում լսելի չէ հայերեն խոսքը»։
ԱԺՃ նախկին անդամ, իրավապաշտպան, քաղաքական էմիգրանտ, 1992-1993 թթ. Ադրբեջանի այն ժամանակվա նախագահի վարչակազմի տեղեկատվական-վերլուծական բաժնի պետ Արիֆ Յունուսովը 2018թ. հունվարի 20-ին ադրբեջանական «Օբյեկտիվ» առցանց հեռուստատեսության հրապարակած հարցազրույցում պնդում է, որ 1990թ. Բաքվի հայկական ջարդերն ու «Սև հունվարը» կազմակերպվել են Հեյդար Ալիևի հրահանգով՝ հետագայում նրա իշխանության գալու համար հող նախապատրաստելու նպատակով:
Ադրբեջանի Պետանվտանգության կոմիտեի ղեկավար Վագիֆ Հուսեյնովն ասել է, որ Բաքվում անկարգությունները մանրակրկիտ նախապատրաստվել էին «Ազգային ճակատի կողմից։
Կարծում եմ՝ նշված փաստերը արդեն իսկ խոսուն են։
Ադրբեջանական քաղաքներում հայերի ջարդերը վերածվեցին պետական քաղաքականության, և Ադրբեջանը սանձազերծեց պատերազմ, որի նպատակն էր Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության լիակատար բնաջնջումը:
Ադրբեջանը, ամբողջությամբ խեղաթյուրելով Ղարաբաղյան խնդրի էությունը և հակամարտության ծավալման պատճառները, շարունակաբար, այսօր էլ, փորձում է ներկայացնել խնդիրը որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տարածքային վեճ, մոտեցում, որը խոչընդոտում է հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված միջնորդների ջանքերին: Ինչ վերաբերում է ՄԱԿ-ի ԱԽ կողմից 1993թ. ընդունած 4 բանաձևերին, որոնց մասին հիշատակում է Ադրբեջանի դեսպանը, ապա այդ բանաձևերում առաջնային և անվերապահ պահանջ նշվում էր ռազմական և թշնամական գործողությունների դադարեցումը, և այդ պահանջը չի իրականացվել հենց Ադրբեջանի կողմից: Հայաստանին ուղղված կոչերում միայն խոսվում էր «շարունակել ազդեցություն գործադրել» ԼՂ հայության վրա հակամարտությունը դադարեցնելու համար, ինչը Հայաստանը լիարժեք իրականացրել է, և նաև դրա շնորհիվ 1994թ. կնքվել է եռակողմ զինադադար Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև: Ակնհայտ է, որ հենց Ադրբեջանի իշխանություններն են, որ չեն իրականացրել ՄԱԿ-ի ԱԽ հիմնարար պահանջները՝ այդ թվում նաև մարդասիրական նորմերի իրագործումն ու պահպանումը: Հիշատակեմ միայն 2016թ. Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած քառօրյա պատերազմը։
Ինչ վերաբերում է դեսպանի կողմից առաջ քաշված Ադրբեջանի բազմամշակութային մոդելին, ապա հարկ եմ համարում առանձնանշել Նախիջևանում 2005 թվականին հայկական մի ամբողջ մշակութային ժառանգության` Ջուղայի խաչքարերի բարբարոսաբար ոչնչացումը։
Ցավալի է արձանագրել, որ Ադրբեջանի իշխանությունները նպատակաուղղված հակահայկական քարոզչություն են իրականացնում, ռադիկալացնում են իրենց հասարակությանը՝ փորձելով այն միավորել, այսպես կոչված, թշնամու դեմ պայքարում, այնինչ հասարակություններին խաղաղության նախապատրաստելով միայն հնարավոր է հասնել խնդրի կարգավորման և տևական խաղաղության հաստատման։
Ադրբեջանական կողմը բանեցնում է բոլոր ոճրագործներին բնորոշ գործելակերպ՝ զոհերին մեղադրելով ոճրագործության մեջ և ժխտելով խաղաղ պայմաններում անզեն մարդկանց հրապարակային և համակարգված ոչնչացման իր պատասխանատվությունը: Սա ևս մեկ անգամ աներկբա ընդգծում է, որ որևէ պարագայում հայ ժողովրդի որևէ հատվածի անվտանգության պատասխանատվությունը չի կարող վստահվել ադրբեջանական իշխանություններին: Ակնհայտ է, որ Արցախը որևէ պարագայում չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում և Արցախի ժողովուրդը չի կարող մնալ առանց պաշտպանության համար անհրաժեշտ անվտանգության գծերի»,-գրել է դեսպան Բաղդասարյանը:

Азербайджан придерживается схемы, характерной для всех преступников։ ответ послу Азербайджана
Арцах не может быть частью Азербайджана ни при каких обстоятельствах, и народ Арцаха не может быть оставлен без необходимых гарантий безопасности своей для обороны. Как сообщает Арменпресс, об этом подчеркнула посол Армении в Италии Виктория Багдасарян в ответ на замечания азербайджанского посла о статье  «Il massacro degli armeni nascosto dall’Azerbaijan» в итальянском журнале «La Verita» от 21 января, где критикуется расистская политика Азербайджана.
«Нагорно-карабахская проблема возникла в результате агрессивной политики Азербайджана против армян Нагорного Карабаха в последние годы существования СССР, ставшей ответом на осуществление права народа Нагорного Карабаха на самоопределение. Власти Азербайджана отреагировали на мирные демонстрации армян Нагорного Карабаха организованным насилием против армянского населения азербайджанских городов, которое началось в 1988 году резней и депортацией армян из азербайджанского города Сумгаит. Тридцать лет назад бакинские армяне стали жертвами такой политики исключительно из-за своей национальности.
Бакинские армяне не представляли никакой угрозы для Азербайджана, его властей или политических сил. Они только хотели продолжать жить в местах рождения – своих и своих предков, там, где армяне жили веками, образуя неотъемлемую часть истинного мультикультурного образа города. Однако, на сегодняшний день мы не увидели осуждения злодеяний, совершенных против безоружного населения в столице Азербайджана 30 лет назад, более того, те немногие голоса, у которых хватило мужества даже почтить память трагедии бакинских армян в литературных произведениях, были прибиты к позорному столпу и официально объявлены предателями.
Даже сегодня погромщики, совершившие преступления против беспомощных людей, причислены героям Азербайджана, а их преступления считаются славной страницей в борьбе за суверенитет и территориальную целостность республики. К сожалению, даже 30 лет спустя, зверства против армянского населения Баку используются азербайджанскими властями для очередного потока антиармянской пропаганды.
Официальный Баку представляет эти события как результат провокаций со стороны армян в попытке скрыть крупномасштабные преступления, совершенные в дни, предшествующие 20 января, о чем говорят различные азербайджанские политики и государственные деятели, в том числе вице-президент Народного фронта Азербайджана Этибар Мамедов, который в 1990-ом году в Москве сообщил журналистам, что власти планировали массовое убийство армян, чтобы провалить выборы, в результате чего «Народный фронт Азербайджана» получил бы большинство в парламенте.
Руководитель азербайджанского правозащитного центра Эльдар Зейналов, в свою очередь, в январе 1990 года засвидетельствовал массовые убийства армян, сказав: «Баку часто называли и называют «городом международной дружбы». Я бы добавил, «растоптанной международной дружбы» потому, что уже четвертый год после позорных погромов армян на улицах не слышно армянской речи».
Бывший член НФА, правозащитник, политический иммигрант, глава информационно-аналитического отдела администрации президента Азербайджана в 1992–1993 годах Ариф Юнусов, в интервью азербайджанскому Online TV «Объектив» 20 января 2018 года утверждает, что армянские погромы в Баку и «Черный январь» были организованы по указанию Гейдара Алиева с целью подготовить почву для его прихода к власти позднее.
Глава Комитета государственной безопасности Азербайджана Вагиф Гусейнов заявил, что беспорядки в Баку были тщательно подготовлены «Народным фронтом».
Думаю, эти факты уже говорят сами за себя.
Погромы армян в городах Азербайджана стали государственной политикой, и Азербайджан развязал войну, направленную на полное уничтожение армянского населения Нагорного Карабаха.
Полностью искажая суть карабахской проблемы и причины конфликта, Азербайджан все еще пытается представить проблему как территориальный спор между Арменией и Азербайджаном, подход, который препятствует усилиям посредников по мирному урегулированию конфликта.
Что касается 4-х резолюций Совета Безопасности ООН, принятых в 1993 году, и о которых упомянул посол Азербайджана, в этих резолюциях указывалось, что прекращение военных и враждебных действий является основным и безусловным требованием, и это требование не было выполнено самим Азербайджаном. Призывы к Армении отмечали только «продолжение оказывать влияние» на прекращение Нагорно-карабахского конфликта, что Армения полностью прекратила, и благодаря этому в 1994 году было подписано трехстороннее соглашение о прекращении огня между Азербайджаном, Нагорным Карабахом и Арменией. Очевидно, что именно азербайджанские власти не выполнили базовых требований Совета Безопасности ООН, включая осуществление и соблюдение гуманитарных норм. Напомню только Четырехдневную войну 2016 г., развязанную Азербайджаном.
Что касается мультикультурной модели Азербайджана, предложенной послом, считаю важным отметить варварское уничтожение всего армянского культурного наследия в Нахичевани – хачкаров в Джульфе – в 2005 году.
Вызывает сожаление тот факт, что азербайджанские власти проводят преднамеренную антиармянскую пропаганду, радикализируя свое общество в попытке объединить его в, так называемой, борьбе против врага, в то время, как только готовя общества к миру, можно достичь урегулирования конфликта и прочного мира.
Азербайджанская сторона придерживается схемы, характерной для всех преступников: обвиняя жертв преступления и отрицая свою ответственность за публичное и систематическое уничтожение безоружных людей в мирных условиях. Это еще раз подчеркивает, что ни при каких обстоятельствах ответственность за безопасность какой-либо части армянского народа не может быть возложена на азербайджанские власти. Очевидно, что Арцах не может быть частью Азербайджана ни при каких обстоятельствах, и народ Арцаха не может быть оставлен без необходимых гарантий безопасности своей для обороны», - написала Виктория Багдасарян.