Զելենսկին հայտնել Է խոցված ուկրաինական ինքնաթիռի մասին կարեւոր ձայնագրության առկայության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինան ունի իրանցի դիսպետչերների կարեւոր ձայնագրությունը, որն ապացուցում Է, որ Թեհրանում ի սկզբանե իմացել են հրթիռներով ուկրաինական ինքնաթիռի խոցման մասին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնել Է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին «1+1» ուկրաինական հեռուստաալիքի եթերում:
«Դա Թեհրանի դիսպետչերական ծառայության ձայնագրությունն Է Իրանի ինքնաթիռի հետ, որն այն ժամանակ վայրԷջքի Էր գնում: Ժամը 06:12-ին մեկնել Է մեր ինքնաթիռը, իսկ 06:30-ին պետք Է վայրԷջք կատարեր իրանական ինքնաթիռը: Նա այդ ամենը տեսել Է, եւ անձնակազմն սկսել Է խոսել դիսպետչերի հետ: Այնտեղ ամեն ինչ լսվում Է: Նա ասում Է, որ «ինձ թվում Է, որ հրթիռ Է թռչում»: Նա դա ասում Է ե՛ւ պարսկերեն, ե՛ւ անգլերեն. այնտեղ ամեն ինչ գրանցված Է», ասել Է Զելենսկին: Նրա խոսքով՝ այդ ձայնագրությունն այն բանի կարեւոր ապացույցն Է, որ իրանական կողմը հենց սկզբից գիտեր աղետի պատճառների մասին: «Դա նրանց հայտնի Էր արդեն ինքնաթիռի խոցման պահին»,-հավելել Է Ուկրաինայի նախագահը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Зеленский сообщил о наличии у него важной записи в деле о сбитом украинском самолете
Украина располагает важной записью иранских диспетчеров, которая доказывает, что в Тегеране изначально знали о поражении украинского самолета ракетами. Об этом сообщил президент Украины Владимир Зеленский в эфире украинского телеканала"1+1".
"Это запись диспетчерской Тегерана с самолетом Ирана, который шел тогда на посадку. В 6:12 наш самолет взлетел, а в 6:30 должен был идти на посадку иранский самолет. Он все это видел, и экипаж начал разговаривать с диспетчером. Там все слышно. Он говорит, что "мне кажется, что летит ракета". Он это говорит и на персидском, и английском языках - там все зафиксировано", - сказал он,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По словам Зеленского, эта запись является важным доказательством того, что иранская сторона знала с самого начала о причинах катастрофы. "Это им было известно уже на момент поражения самолета", - добавил президент.