Զելենսկին հայտնել Է խոցված ուկրաինական ինքնաթիռի մասին կարեւոր ձայնագրության առկայության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինան ունի իրանցի դիսպետչերների կարեւոր ձայնագրությունը, որն ապացուցում Է, որ Թեհրանում ի սկզբանե իմացել են հրթիռներով ուկրաինական ինքնաթիռի խոցման մասին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնել Է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին «1+1» ուկրաինական հեռուստաալիքի եթերում:
«Դա Թեհրանի դիսպետչերական ծառայության ձայնագրությունն Է Իրանի ինքնաթիռի հետ, որն այն ժամանակ վայրԷջքի Էր գնում: Ժամը 06:12-ին մեկնել Է մեր ինքնաթիռը, իսկ 06:30-ին պետք Է վայրԷջք կատարեր իրանական ինքնաթիռը: Նա այդ ամենը տեսել Է, եւ անձնակազմն սկսել Է խոսել դիսպետչերի հետ: Այնտեղ ամեն ինչ լսվում Է: Նա ասում Է, որ «ինձ թվում Է, որ հրթիռ Է թռչում»: Նա դա ասում Է ե՛ւ պարսկերեն, ե՛ւ անգլերեն. այնտեղ ամեն ինչ գրանցված Է», ասել Է Զելենսկին: Նրա խոսքով՝ այդ ձայնագրությունն այն բանի կարեւոր ապացույցն Է, որ իրանական կողմը հենց սկզբից գիտեր աղետի պատճառների մասին: «Դա նրանց հայտնի Էր արդեն ինքնաթիռի խոցման պահին»,-հավելել Է Ուկրաինայի նախագահը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, FEBRUARY 3, ARMENPRESS. Ukraine has evidence that Iran knew from the very beginning the cause of the Ukrainian airliner’s crash on January 8, President Volodymyr Zelensky revealed during an interview.
On 8 January 2020,Ukraine International Airlines Flight 752was shot down shortly after takeoff from Tehran Imam Khomeini International Airport by the Islamic Revolutionary Guard Corps of Iran, which attributed it to human error. All 176 people on board died.
“It is the audio recording of Tehran’s air traffic control conversation with an Iranian airplane that was heading for landing at that time. Our plane took off at 06:12, while the Iranian plane was to land at 06:30. He [Iranian plane’s pilot] saw it all, and the crew began speaking with the air traffic control. Everything is heard there. He says “I think that’s a missile flying”. He says it in both Iranian and English, everything is recorded there,” Zelensky said.
The Ukrainian President emphasized that this recording proves that Iran new from the very beginning that the plane was shot down.