Մակրոնը կմասնակցի Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի ամենամյա ընթրիքին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կմասնակցի Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի ամենամյա ընթրիքին: Այդ մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ, ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանը:
Այս տարի հայ համայնքի ամենամյա ընթրիքը կայանալու է հունվարի 29-ին: Մուրադ Փափազյանը տեղեկացրեց, որ միջոցառման պատվավոր հյուրն է թուրք հայտնի պատմաբան Թաներ Աքչամը:
Ընթրիքը նախատեսված է Փարիզի l’Hôtel du Collectionneur-ում: Ընթրիքի ժամանակ ակնկալվում է Ֆրանսիայի նախագահի ելույթը:
Հայտնի է, որ ավանդական դարձած յուրաքանչյուր ընթրիքի մասնակցում են Ֆրանսիայի նախագահը, Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն, կառավարության անդամներ, խորհրդարանականներ, Ֆրանսիայի պետական և տեղական իշխանությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ֆրանսահայ կազմակերպությունների ղեկավարներ և հոգևոր հայրեր:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը 2019թ. ևս մասնակցել էր հայ համայնքի ամենամյա ընթրիքին: Նա հենց այդ օրը հայտարարել էր ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր հռչակելու մասին: Ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ազգային օր հռչակել Մակրոնը խոստացել էր իր նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում։

Макрон примет участие в ежегодном ужине Координационного совета армянских организаций Франции
Президент Франции Эммануэль Макрон примет участие в ежегодном ужине Координационного совета армянских организаций Франции. Об этом в беседе с Арменпресс сообщил сопредседатель Координационного совета армянских организаций Франции, член бюро АРФД Мурад Папазян.
В этом году ежегодный ужин армянской общины состоится 29 января. Мурад Папазян сообщил, что почетным гостем мероприятия будет известный турецкий историк Танер Акчам.
Ужин состоится в отеле L'Hôtel du Collectionneur в Париже. Ожидается выступление президента Франции во время ужина.
Известно, что на каждом традиционном обеде присутствуют президент Франции, мэр Парижа Анн Идальго, члены правительства, парламентарии, высокопоставленные представители государственных и местных органов власти, руководители французско-армянских организаций и духовенства.
Президент Франции Эммануэль Макрон в 2019 году также присутствовал на ежегодном мероприятии. Именно в этот день он объявил о провозглашении 24 апреля Национальным днем памяти жертв Геноцида армян. Объявить 24 апреля Национальным днем памяти жертв Геноцида армян Макрон пообещал во время своей предвыборной кампании.
Франция признала в 2001 году силой закона Геноцид армян, а в 2016 году криминализировала отрицание Геноцида армян.