Պուտինի հետ երկխոսություն սկսելը դրական արդյունքներ Է տալիս. Զելենսկի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին կարծում Է, որ Ռուսաստանի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինի հետ երկխոսություն սկսելն արդեն դրական արդյունքներ Է տալիս, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հետ սկսվել Է մեր երկխոսությունը: Մենք մի քանի հեռախոսազրույց ունեցանք: Ստեղծել ենք մեր երկխոսության ձեւաչափ, որը հանգեցրել Է մի քանի զգայուն որոշումների: Մենք վերադարձրեցինք մեր գերիներին, մեր նավերը: Առանց հանդիպումների երեք տարուց հետո մեզ հաջողվեց համաձայնության գալ «նորմանդական ձեւաչափի» շուրջը: Դրանից հետո տեղի ունեցավ բանտարկյալների երկրորդ փոխանակումը՝ այդպիսի ամենամեծ փոխանակումը»,- ասել Է նա The Times of Israel թերթում հրապարակված հարցազրույցում:
«Ես կարծում եմ,- շարունակել Է Զելենսկին,- նա (Պուտինը) հասկանում Է իմ դիրքորոշումը. Ուկրաինան անկախ երկիր Է, մենք մեծ երկիր ենք, ամենամեծը Եվրոպայում: Ես կարծում եմ, որ նա հասկանում Է»:
Պատասխանելով Ուկրաինայում հաշտության հասնելու վերաբերյալ հարցին՝ նախագահը հայտարարել Է, թե կցանկանար, որ Դոնբասում խաղաղ կարգավորման գործընթացը շարժվեր ավելի արագ: «Կան շատ բարդ հարցեր,- ընդգծել Է նա:- Ես տեսնում եմ առաջընթացը, որովհետեւ փոխհրաձգությունների քանակն զգալիորեն կրճատվել Է, բայց դրանք տակավին առկա են», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Beginning of dialogue with Putin yields positive results, Ukrainian president says
YEREVAN, JANUARY 20, ARMENPRESS. Ukrainian President Vladimir Zelensky believes that the beginning of the dialogue with Russian leader Vladimir Putin is already yielding positive results, reports TASS.
“With the president of the Russian Federation, today, our dialogue has started. We had a number of phone calls. We created a format for our dialogue that resulted in some sensitive decisions. We have returned our prisoners, our ships. After three years without meetings, we managed to agree on the Normandy format. After that, there was a second exchange of prisoners — the biggest such exchange”, he said in an interview with The Times of Israel.
“I think he [Putin] understands my attitude: Ukraine is an independent country”, Zelensky went on to say. “We are a big country, the biggest in Europe. I think he understands”.
When asked about achieving peace in Ukraine, the president stressed that he “would never have pursued presidency without having such a goal”, adding that he would like the peaceful settlement process in Donbass to progress much quicker.
“There are very complicated questions”, he underscored. “I can see the progress, because the number of exchanges of fire is significantly reduced, but they are still present”.