Պուտինի հետ երկխոսություն սկսելը դրական արդյունքներ Է տալիս. Զելենսկի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին կարծում Է, որ Ռուսաստանի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինի հետ երկխոսություն սկսելն արդեն դրական արդյունքներ Է տալիս, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հետ սկսվել Է մեր երկխոսությունը: Մենք մի քանի հեռախոսազրույց ունեցանք: Ստեղծել ենք մեր երկխոսության ձեւաչափ, որը հանգեցրել Է մի քանի զգայուն որոշումների: Մենք վերադարձրեցինք մեր գերիներին, մեր նավերը: Առանց հանդիպումների երեք տարուց հետո մեզ հաջողվեց համաձայնության գալ «նորմանդական ձեւաչափի» շուրջը: Դրանից հետո տեղի ունեցավ բանտարկյալների երկրորդ փոխանակումը՝ այդպիսի ամենամեծ փոխանակումը»,- ասել Է նա The Times of Israel թերթում հրապարակված հարցազրույցում:
«Ես կարծում եմ,- շարունակել Է Զելենսկին,- նա (Պուտինը) հասկանում Է իմ դիրքորոշումը. Ուկրաինան անկախ երկիր Է, մենք մեծ երկիր ենք, ամենամեծը Եվրոպայում: Ես կարծում եմ, որ նա հասկանում Է»:
Պատասխանելով Ուկրաինայում հաշտության հասնելու վերաբերյալ հարցին՝ նախագահը հայտարարել Է, թե կցանկանար, որ Դոնբասում խաղաղ կարգավորման գործընթացը շարժվեր ավելի արագ: «Կան շատ բարդ հարցեր,- ընդգծել Է նա:- Ես տեսնում եմ առաջընթացը, որովհետեւ փոխհրաձգությունների քանակն զգալիորեն կրճատվել Է, բայց դրանք տակավին առկա են», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Зеленский считает, что начало диалога с Путиным дает положительные результаты
Президент Украины Владимир Зеленский считает, что начало диалога с российским лидером Владимиром Путиным уже дает положительные результаты.
"С президентом Российской Федерации начался наш диалог. У нас было несколько телефонных разговоров. Мы создали формат для нашего диалога, который привел к некоторым чувствительным решениям. Мы вернули наших пленных, наши корабли. После трех лет без встреч нам удалось договориться о "нормандском формате". После этого произошел второй обмен заключенными - самый большой такой обмен", - сказал он в интервью газете The Times of Israel.
"Я думаю, - продолжил Зеленский, - он [Путин] понимает мою позицию: Украина - независимая страна, мы большая страна, самая большая в Европе. Я думаю, что он понимает",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Отвечая на вопрос о достижении мира на Украине, президент заявил, что хотел бы, чтобы процесс мирного урегулирования на Донбассе продвигался быстрее. "Есть очень сложные вопросы, - подчеркнул он. - Я вижу прогресс, потому что количество перестрелок значительно сократилось, но они все еще присутствуют".