ԱՄՆ-ը Կիեւին կարեւոր տվյալներ Է փոխանցել Իրանում ինքնաթիռի կործանման վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Կիեւում հանդիպում Է անցկացրել ԱՄՆ-ի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Քրիստինա Քվինի հետ, որը կարեւոր տվյալներ Է փոխանցել Իրանում տեղի ունեցած ավիաաղետի վերաբերյալ, դրանք կուսումնասիրեն ուկրաինացի փորձագետները: Այդ մասին հունվարի 10-ին Twitter-ում գրել Է Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Վադիմ Պրիստայկոն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ միասին հանդիպում ենք ունեցել ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչների, մասնավորապես, Ուկրաինայում դեսպանության ղեկավար Քրիստինա Քվինի հետ,-գրել Է Պրիստայկոն:-Ստացել ենք կարեւոր տվյալներ, որոնք կհետազոտվեն մեր մասնագետների կողմից: Ուկրաինայի ԱԳ ղեկավարը հավելել Է, որ խոսակցություն Է ակնկալում ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոյի հետ:
Ավելի վաղ Զելենսկին կոչ Է արել միջազգային բոլոր գործընկերներին, նախեւառաջ ԱՄՆ-ին, Կանադային եւ Մեծ Բրիտանիային, ավիաաղետին վերաբերող տվյալներն ու ապացույցները տրամադրել դրա պատճառների հետաքննությամբ զբաղվող հանձնաժողովին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, JANUARY 10, ARMENPRESS. The United States has provided important information to Ukraine about the Ukrainian International Airlines flight PS752 crash, Ukrainian FM Vadym Pristaiko tweeted.
“Together with President Vladimir Zelensky we met with US representatives, particularly with Embassy Charge d’Affaires Kristina Kvien. We received important information which will be analyzed by our experts,” Pristaiko tweeted, adding that he expects a conversation with US Secretary of State Mike Pompeo.
Ukraine International Airlines (UIA) flight PS752 crashed shortly after taking off from the Iranian capital Tehran on Wednesday, killing all 176 passengers and crew members on board.