Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան օրը ռեժիսորի թանգարանի աշխատակիցները հիշում  են նրա շիրիմին այցելությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ռեժիսոր, սցենարիստ Սերգեյ Փարաջանովը, որի «Նռանգույնը», «Մոռացվածնախնիներիստվերները», «Սուրամի ամրոցի լեգենդը», «Աշուղ Ղարիբ»ևայլֆիլմերն արժանացել են տասնյակ մրցանակների, համաշխարհային կինոարվեստի մեծերի բարձր գնահատականին, հունվարի 9-ին կդառնար 96 տարեկան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀԽՍՀ և ՈՒԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Ս. Փարաջանովի ծննդյան օրը նրա թանգարանի աշխատակիցները ավանդույթի համաձայն այցելում են Կոմիտասի անվան զբոսայգու պանթեոն` հարգանքի տուրք մատուցելու Փարաջանովի հիշատակին:
Ինչպես մեզ ներկայացրին թանգարանից, մշակույթի այս օջախն այցելուների պակաս չունի: Թանգարան են գալիս արվեստասերներ, որոնք ցանկանում են ծանոթանալ հեղինակի գրական-գեղարվեստական ժառանգությանը, տեսնել Փարաջանովի ստեղծած հետաքրքիր ու յուրօրինակ կոլաժները, տիկնիկները, նրան պատկանող բազմաթիվ անձնական իրերը:
Թանգարանում ցուցադրվում է նաև ռեժիսորի «Նռան գույնը» ֆիլմի վերականգնված տարբերակը և Պատրիկ Կազալսի` Փարաջանովին նվիրված փաստավավերագրական կինոնկարը:
Սերգեյ Փարաջանովը ծնվել է 1924 թվականի հունվարի 9-ին Թիֆլիսում: Ավարտելով միջնակարգ դպրոցը՝ ընդունվում Թիֆլիսի երկաթուղային տրանսպորտի ինժեներական ինստիտուտի շինարարական ֆակուլտետ։
Մեկ տարի անց հեռանում է ինստիտուտից և ընդունվում միանգամից երկու բուհ՝ Թիֆլիսի կոնսերվատորիայի վոկալի բաժին և Օպերային թատրոնին կից գործող պարային ուսումնարան։ Այնուհետև սովորում է Մոսկվայի կոնսերվատորիայում` Նինա Դորլիակի դասարանում։
Այնտեղ սովորելուն զուգահեռ՝ Փարաջանովը 1946 թվականին ընդունվում է նաև Մոսկվայի կինեմատոգրաֆիայի համառուսական պետական ինստիտուտի ռեժիսուրայի ֆակուլտետ։
Փարաջանովի դիպլոմային աշխատանքը կարճամետրաժ «Անդրիեշ» ժապավենն էր։ Չորս տարի անց նա ռեժիսոր Յակով Բազելյանի հետ Ալ. Դովժենկոյի անվան կինոստուդիայում նույն սյուժեով, նույն անվամբ ֆիլմի լիամետրաժ տարբերակն է նկարահանում։

В день рождения Сергея Параджанова сотрудники музея режиссера вспоминают его, посетив его могилу
Режиссеру, сценаристу Сергей Параджанову, чьи фильмы “Цвет граната”, “Тени забытых предков”, “Легенда Сурамской крепости”, “Ашуг Кариб” и другие удостоились десятков наград, высокой оценки великих деятелей мирового киноискусства, 9 января исполнилось бы 96 лет.
Как передает Арменпресс, в день рождения Параджанова народного артиста Армянской ССР и Украинской ССР сотрудники его музея по традиции посещают пантеон в парке им. Комитаса, чтобы почтить память Параджанова.
В музей приезжают любители искусства, которые хотят ознакомиться с литературно-художественным наследием автора, увидеть интересные и уникальные коллажи, куклы, личные вещи, принадлежащие Параджанову.
В музее также демонстрируется восстановленная версия фильма режиссера “Цвет граната” и документальный фильм Патрика Казалса, посвященный Параджанову.
Сергей Параджанов родился 9 января 1924 года в Тифлисе. Окончив среднюю школу, поступил на строительный факультет Инженерного института железнодорожного транспорта Тифлиса.
Год спустя он ушел из института и поступил сразу в два вуза – на вокальное отделение Тбилисской консерватории и Танцевальное училище при оперном театре. Затем учится в Московской консерватории в классе Нина Дорлиак.
В 1946 году Параджанов поступил на режиссерский факультет Московского всероссийского государственного института кинематографии.
Дипломной работой Параджанова была короткометражная лента “Андриеш”. Спустя четыре года он вместе с режиссером Яковом Базеляном на киностудии им. А. Довженко с тем же сюжетом снимает полнометражную версию фильма с тем же названием.