Առնվազն 14 մարդ Է զոհվել Ալմաթիում տեղի ունեցած ավիաաղետի հետեւանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առնվազն 14 մարդ Է զոհվել Ալմաթիում Bek Air ինքնաթիռի կործանման հետեւանքով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Tengrinews.kz со-ն՝ վկայակոչելով Ալմաթիի ակիմատի մամուլի ծառայությունը: Հիվանդանոցներ են տեղափոխվել 27 մեծահասակ եւ ութ երեխա: Աղետի վայրում առայժ գտել են 14 զոհվածի:
Ավիաաղետի վայրում փրկարար աշխատանքները շարունակվում են: Bek Air ավիաընկերության Fokker-100 ինքնաթիռն ընկել Է Ալմաթիի օդանավակայանից վերթիռից հետո: Օդանավում եղել Է 95 ուղեւոր եւ անձնակազմի հինգ անդամ: Ընկնելիս ինքնաթիռը ճեղքել-անցել Է բետոնե արգելապատնեշը եւ բախվել երկհարկանի շենքի: Ավիաաղետից հետո Ղազախստանում դադարեցրել են Fokker-100-ի թռիչքները: Նաեւ, մինչեւ բոլոր հանգամանքների պարզումը, կասեցված Է Bek Air ավիաընկերության աշխատանքը: Նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւը ցավակցություն Է հայտնել զոհվածների ընտանիքներին եւ խոստացել Է խստորեն պատժել ավիաաղետի մեղավորներին: Զոհվածների հարազատներին ու մերձավորներին ցավակցություն Է հայտնել նաեւ Ղազախստանի առաջին անախագահ եւ ազգի առաջնորդ Նուրսուլթան Նազարբաեւը, հաղորդել Է «Ինտերֆֆաքս»-ը:-

Plane crashes in Kazakhstan shortly after takeoff, at least 14 dead
YEREVAN, DECEMBER 27, ARMENPRESS. A Bek Air plane with 93 passengers and five crew members on board crashed near the city of Almaty in Kazakhstan on Friday shortly after taking off, killing at least 14 people, authorities in the Central Asian country said, Reuters reported.
The Fokker 100 aircraft, heading for the capital, Nur-Sultan, on a pre-dawn flight, “lost altitude during takeoff and broke through a concrete fence” before hitting a two-storey building, Kazakhstan’s Civil Aviation Committee said in a statement.
At least 14 people were killed, and 22 have been hospitalized in grave condition, the Almaty mayor’s office said.
Authorities have not suggested any possible cause of the accident. The aviation committee said it was suspending all flights of that type of aircraft pending an investigation.