ՄԻԵԴ-ը ՀՀ կառավարությունից պահանջել է Մանվել Գրիգորյանի գործով համապատասխան տեղեկատվություն տրամադրել
ՄԻԵԴ-ը ՀՀ կառավարությունից պահանջել է Մանվել Գրիգորյանի գործով
համապատասխան տեղեկատվություն տրամադրել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հետաձգել է Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր  Մանվել Գրիգորյանի գործով միջանկյալ միջոց ձեռնարկելու հարցի քննությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի ներկայացուցչության պաշտոնական կայքէջը:
«Մարտի 22-ին ՄԻԵԴ-ից  ստացված գրությամբ ՀՀ կառավարությունը տեղեկացվել է, որ  մարտի 12-ին Մանվել Գրիգորյանի փաստաբանը խնդրել է, որ Դատարանի կանոնակարգի 39-րդ կանոնի համաձայն, միջանկյալ միջոց ձեռնարկի` պարտավորեցնելով ՀՀ իշխանություններին Մանվել Գրիգորյանին անհապաղ տեղափոխել քաղաքացիական հիվանդանոց՝ համապատասխան բժիշկ մասնագետների հսկողության տակ, ինչպես նաև անհապաղ տեղափոխել Ֆրանսիայի Հանրապետությունում գտնվող իր կողմից մատնանշված բուժհաստատություն՝ հետագա ստուգման և բուժման նպատակով:
Մարտի 22-ին Եվրոպական դատարանը որոշում է կայացրել հետաձգել միջանկյալ միջոց ձեռնարկելու հարցի քննությունը՝ պահանջելով ՀՀ կառավարությունից մինչև ապրիլի 3-ը ներկայացնել համապատասխան տեղեկատվություն:
Ներկայումս Եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչը ձեռնարկում է համապատասխան քայլեր՝  նշված տեղեկատվությունը հավաքելու, ՀՀ կառավարության դիրքորոշումը ձևակերպելու և սահմանված ժամկետում Եվրոպական դատարան ներկայացնելու համար»,- նշված է կայքէջում:

ЕСПЧ потребовал от правительства Армении предоставить соответствующую информацию по делу Манвела Григоряна
ЕСПЧ потребовал от правительства Армении предоставить соответствующую информацию
по делу Манвела Григоряна
Европейский суд по правам человека отложил рассмотрение вопроса о принятии промежуточной меры по делу бывшего депутата Национального Собрания Манвела Григоряна.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает официальный сайт представительства Армении в Европейском суде по правам человека.
“22 марта в письме, полученном из ЕСПЧ, правительству РА сообщалось о просьбе адвоката Манвела Григоряна 12 марта, чтобы, согласно 39-му регламенту суда, была принята промежуточная мера, обязывающая власти РА немедленно перевести Манвела Григоряна в гражданскую больницу под наблюдение соответствующих врачей-специалистов, а также немедленно перевести его в указанное им медучреждение, находящееся во Французской Республике, с целью дальнейшей проверки и лечения.
22 марта Европейский суд принял решение отложить рассмотрение вопроса о принятии промежуточной меры, потребовав от правительства Армении до 3 апреля предоставить соответствующую информацию.
В настоящее время полномочный представитель правительства РА в Европейском суде предпринимает соответствующие шаги для сбора указанной информации, оформления позиции правительства РА и представления ее в Европейский суд в установленные сроки”, - отмечается на сайте.