ՄԻԵԴ-ը ՀՀ կառավարությունից պահանջել է Մանվել Գրիգորյանի գործով համապատասխան տեղեկատվություն տրամադրել
ՄԻԵԴ-ը ՀՀ կառավարությունից պահանջել է Մանվել Գրիգորյանի գործով
համապատասխան տեղեկատվություն տրամադրել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հետաձգել է Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր  Մանվել Գրիգորյանի գործով միջանկյալ միջոց ձեռնարկելու հարցի քննությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի ներկայացուցչության պաշտոնական կայքէջը:
«Մարտի 22-ին ՄԻԵԴ-ից  ստացված գրությամբ ՀՀ կառավարությունը տեղեկացվել է, որ  մարտի 12-ին Մանվել Գրիգորյանի փաստաբանը խնդրել է, որ Դատարանի կանոնակարգի 39-րդ կանոնի համաձայն, միջանկյալ միջոց ձեռնարկի` պարտավորեցնելով ՀՀ իշխանություններին Մանվել Գրիգորյանին անհապաղ տեղափոխել քաղաքացիական հիվանդանոց՝ համապատասխան բժիշկ մասնագետների հսկողության տակ, ինչպես նաև անհապաղ տեղափոխել Ֆրանսիայի Հանրապետությունում գտնվող իր կողմից մատնանշված բուժհաստատություն՝ հետագա ստուգման և բուժման նպատակով:
Մարտի 22-ին Եվրոպական դատարանը որոշում է կայացրել հետաձգել միջանկյալ միջոց ձեռնարկելու հարցի քննությունը՝ պահանջելով ՀՀ կառավարությունից մինչև ապրիլի 3-ը ներկայացնել համապատասխան տեղեկատվություն:
Ներկայումս Եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչը ձեռնարկում է համապատասխան քայլեր՝  նշված տեղեկատվությունը հավաքելու, ՀՀ կառավարության դիրքորոշումը ձևակերպելու և սահմանված ժամկետում Եվրոպական դատարան ներկայացնելու համար»,- նշված է կայքէջում:

ECHR requests information on jailed ex-MP from Armenian government
YEREVAN, MARCH 25, ARMENPRESS. The European Court of Human Rights has postponed the application of an interim measure concerning the case of retired general, former Armenian lawmaker Manvel Grigoryan, the Armenian Government Representation before the European Court of Human Rights reported through its official website.
“On March 22, the Armenian Government was notified through a communiqué from the ECHR that on March 12 Manvel Grigoryan’s attorney has requested that in accordance to Article 39 of ECHR an interim measure to be applied – binding the Armenian government to immediately transfer Manvel Grigoryan to a civilian hospital under supervision of relevant personnel, as well as to immediately transfer him to a medical facility in France mentioned by him for further diagnostics and treatment.
On March 22, the ECHR has made a decision to postpone the examination of the issue of applying the interim measure, demanding the Armenian government to present relevant information by April 3rd.
Currently the authorized representative of the Armenian government at the ECHR is taking relevant actions to gather the mentioned information, formulate the stance of the Armenian government and present it to the European Court within the defined period of time,” the Armenian Government Representation before the European Court of Human Rights said.