Վճռաբեկ դատարանը քննում է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների և գլխավոր դատախազի բողոքները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վճռաբեկ դատարանը քննում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի  պաշտպանների և ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի  վճռաբեկ բողոքները՝ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը վերացնելու՝ ՀՀ վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ.  Քոչարյանի պաշտպանների բողոքի նպատակն է՝ Վերաքննիչ դատարանում իրենց ներկայացրած հիմնավորումներից ևս երկուսը Վճռաբեկ դատարանում քննարկման առարկա դարձնելը, իսկ դատախազը վիճարկում է կալանքը որպես խափանման միջոց վերացնելու դատարանի որոշումը:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց  ՀՀ դատական դեպարտամենտի hասարակայնության հետ կապերի և արարողակարգի վարչության պետ Արման Խաչատրյանը:
«Նիստն ընթանում է, երկու բողոքները քննվում են: Դատական նիստը դռնփակ է, ավարտելուց հետո տեղեկություն կտրամադրվի»,- ասաց Խաչատրյանը:
ՀՀ վճռաբեկ դատարանը սեպտեմբերի 19-ին կայացրած որոշմամբ վարույթ էր ընդունել ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի շահերի պաշտպանների բողոքները:
Նույն օրը, Հատուկ քննչական ծառայությունը հայտնել էր, որ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կիրառված կալանքի որոշման վերացումն ապօրինի է, իսկ ՀՀ գլխավոր դատախազությունից նշել էին, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանի ամբողջական որոշումը ստանալուն պես կքննարկեն Վճռաբեկ դատարան դիմելու հնարավորությունը:
2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա 2018 թվականի հուլիսի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը: Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել երկամսյա կալանավորումը:

YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. The Court of Cassation of Armenia is examining the complaints of both former President Robert Kocharyan and Prosecutor General Arthur Davtyan, the judicial department said.
Kocharyan’s complaint seeks to examine two of the substantiations presented to the appeals court at the court of cassation, while the prosecutor is disputing the court’s decision on releasing the former president from pre-trial detention.
“The session is underway, both complaints are being examined. The session is held in closed-door format, information will be issued after it ends,” director of the judicial department’s PR and protocol department Arman Khachatryan told ARMENPRESS.
On August 13, the court of appeals approved the complaint of Kocharyan on changing the measure of restraint (detention) which was earlier ruled by a first instance court. The appeals court cited the former president’s immunity.
On the same day, the Special Investigative Service (SIS) said that the court’s elimination of the detention decision is illegal, while the general prosecution said it will discuss the possibility of applying to the court of cassation after receiving the complete information from the appeals court.
Kocharyan is charged by the Special Investigative Committee for “breaching constitutional order” during the 2008 post-election unrest, in what is known as the March 1 case.
A court initially approved the SIS’s motion and arrested the ex-president for a customary 2-months pre-trial period.