«Ելքը» կողմնորոշվել է վարչապետի թեկնածուի հարցում, սակայն անհրաժեշտ ձայների հարցը մնում է անորոշ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցությունը կողմնորոշվել է վարչապետի իր թեկնածուի հարցում. կառաջադրեն Նիկոլ Փաշինյանին, սակայն ընտրվելու համար անհրաժեշտ նվազագույն ձայների հարցն անորոշ է:
Խմբակցության անդամ, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի կարծիքով՝ եթե Փաշինյանի թեկնածությանը կողմ քվեարկեն «Ելք»-ի (9 մանդատ) և «Բարգավաճ Հայաստան»-ի (31 մանդատ) բոլոր պատգամավորները, ապա կստացվի 40 ձայն: Ընտրվելու համար անհրաժեշտ է 53 ձայն:
Մնացած 13 ձայնի հարցը, սակայն, անորոշ է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն արդեն հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանի ակցիային սատարելու մասին: Արտախորհրդարանական «Ժառանգություն», «Օրինաց երկիր» կուսակցությունները ևս հայտարարել են աջակցության մասին:
Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցության պատգամավորներ Անդրանիկ Կարապետյանը և Սուրեն Մանուկյանը սոցիալական ցանցի իրենց էջերում գրառում են կատարել` հայտարարելով, որ սատարում են Նիկոլ Փաշինյանին:

“Yelk” bloc decides candidate for PM’s post, but votes are still not enough
YEREVAN, APRIL 25, ARMENPRESS. The parliamentary faction of “Yelk” bloc has decided whom to nominate candidate for Prime Minister, it will be Nikol Pashinyan, but votes necessary for being elected are still not enough.
According to head of “Bright Armenia” party (a Yelk bloc member party) Edmon Marukyan, if 9 MPs from “Yelk” bloc and 31 MPs from “Prosperous Armenia” party vote for Pashinyan, there will be 40 votes, but 53 votes are necessary for being elected.
ARMENPRESS reports “Prosperous Armenia” part has already announced about supporting Nikol Pashinyan. Some parties not epresented in the parliament have also announced about supporting his movement.
MPs Andranik Karapetyan and Suren Manukyan representing the ARF have posted a note on the Facebook pages, announcing that they also support Nikol Pashinyan.