«Ելքը» կողմնորոշվել է վարչապետի թեկնածուի հարցում, սակայն անհրաժեշտ ձայների հարցը մնում է անորոշ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցությունը կողմնորոշվել է վարչապետի իր թեկնածուի հարցում. կառաջադրեն Նիկոլ Փաշինյանին, սակայն ընտրվելու համար անհրաժեշտ նվազագույն ձայների հարցն անորոշ է:
Խմբակցության անդամ, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի կարծիքով՝ եթե Փաշինյանի թեկնածությանը կողմ քվեարկեն «Ելք»-ի (9 մանդատ) և «Բարգավաճ Հայաստան»-ի (31 մանդատ) բոլոր պատգամավորները, ապա կստացվի 40 ձայն: Ընտրվելու համար անհրաժեշտ է 53 ձայն:
Մնացած 13 ձայնի հարցը, սակայն, անորոշ է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն արդեն հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանի ակցիային սատարելու մասին: Արտախորհրդարանական «Ժառանգություն», «Օրինաց երկիր» կուսակցությունները ևս հայտարարել են աջակցության մասին:
Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցության պատգամավորներ Անդրանիկ Կարապետյանը և Սուրեն Մանուկյանը սոցիալական ցանցի իրենց էջերում գրառում են կատարել` հայտարարելով, որ սատարում են Նիկոլ Փաշինյանին:

Фракция «Выход» приняла решение о своем кандидате на пост премьер-министра
Фракция Национального Собрания «Выход» приняла решение о своем кандидате на пост премьер-министра: будет выдвинута кандидатура Никола Пашиняна, однако остается открытым вопрос минимального количества голосов, которое необходимо набрать.
По словам члена фракции, руководителя партии «Светлая Армения» Эдмона Марукяна, если за кандидатуру Пашиняна проголосуют все депутаты фракции «Выход» (9 мандатов) и «Процветающая Армения» (31 мандат), будет получено 40 голосов. Для избрания нужно 53.
Как сообщает Арменпресс, Вопрос остальных 13 голосов остается открыты. Партия «Процветающая Армения» уже заявила о поддержке акций Никола Пашиняна. Внепарламентские партии «Наследие» и «Страна законности» также заявили о своей поддержке.
Депутаты НС фракции АРФ «Дашнакцутюн» Андраник Карапетян и Сурен Манукян на своих страницах в социальных сетях написали, что поддерживают Никола Пашиняна.