Ձմեռային Օլիմպիադա կայցելեն աշխարհի 21 երկրների ղեկավարության ներկայացուցիչներ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ձմեռային Օլիմպիադա, որը փետրվարի 9-25-ն անցկացվելու Է Կորեայի Հանրապետությունում, այցելելու պատրաստակամություն են հայտնել աշխարհի 21 երկրների ղեկավարության ներկայացուցիչներ:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 29-ին մամուլի համար բրիֆինգում հայտնել Է Ազգային անվտանգության գրասենյակի փոխտնօրեն Նամ Գվան Պհյոն: «Փյոնչհանում Օլիմպիադայի ժամանակ Հարավային Կորեա կայցելեն 21 երկրների 26 բարձրաստիճան հյուրեր, նրանցից 16- ներկա կլինեն բացման արարողությանը»,- նշել Է նախագահի վարչակազմի աշխատակիցը:
«Նաեւ մենք սպասում ենք 92 երկրների 2943 մարչզիկների, ինչը մարզիկների ամենամեծ թիվն Է ձմեռային Օլիմպիական խաղերի պատմության մեջ»,- հավելել Է նա: Վարչակազմի աշխատակցի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն ներկայացնելու Է փոխնախագահ Մայքլ Փենսը, Ճապոնիան՝ վարչապետ Սինձո Աբեն, Չինաստանը՝ ՉԺՀ-ի Կոմունիստական կուսակցության քաղբյուրոյի մշտական կոմիտեի անդամ Խան Չժենը, Գերմանիան՝ նախագահ Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը: Բացի այդ, Կորայի Հանրապետություն կայցելի ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Олимпиаду в Республике Корея посетят представители руководства 21 страны мира
Представители руководства 21 страны мира выразили готовность посетить зимнюю Олимпиаду, которая пройдет 9-25 февраля в Республике Корея. Как передает Арменпресс, об этом заявил в понедельник на брифинге для прессы заместитель директора Офиса по национальной безопасности Нам Гван Пхё.
"26 высоких гостей из 21 страны посетят Южную Корею во время Олимпиады в Пхёнчхане, 16 из них будут присутствовать на церемонии открытия", - отметил сотрудник администрации президента. "Также мы ожидаем 2943 спортсмена из 92 стран, что является самым большим числом атлетов в истории зимних Олимпийских игр", - добавил он.
Нам Гван Пхё проинформировал, что в день открытия Олимпиады президент Мун Чжэ Ин запланировал общий прием для зарубежных лидеров, а позднее проведет с 14 из них отдельные встречи.
По словам сотрудника администрации, США будет представлять вице-президент Майкл Пенс, Японию - премьер-министр Синдзо Абэ, КНР - член постоянного комитета Политбюро Коммунистической партии Китая Хань Чжэн, ФРГ - президент Франк-Вальтер Штайнмайер. Кроме того, Республику Корея посетит генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш.