Cnews-ի հաղորդավարուհին Ֆրանսիայում Թուրքիայի դեսպանին հիշեցրել է Հայոց ցեղասպանության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիական Cnews հեռուստաընկերության եթերում հաղորդավարուհի Սոնիա Մաբրուքը հյուրընկալել է Ֆրանսիայում Թուրքիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իսմայիլ Հաքքի Մուսային՝ Սիրիայի քրդերի նկատմամբ թուրքական հարձակումների թեման քննարկելու նպատակով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ պատասխանելով Թուրքիայի հարձակման հետևանքով սիրիացի խաղաղ բնակչության շրջանում հնարավոր զոհերի մասին հարցին՝ դեսպանը դժգոհություն է հայտնել հաղորդավարուհու հարցից՝ նշելով. «Հստակ է մեկ բան. մենք ղեկավարվում ենք քաղաքացիական անձանց հնարավորինս պաշտպանելու մեր նախնիների ցանկությամբ»:
Դրան Սոնիա Մաբրուքը հակադարձել է՝ հիշեցնելով Հայոց ցեղասպանությունը: «Սա մեզ հիշեցնում է հայերի հետ տեղի ունեցած մութ ժամերը»,- ասել է հաղորդավարուհին:
Իսմայիլ Հաքքի Մուսան ընդգծել է հաղորդավարուհու փորձառությունը՝ դժգոհելով, թե «հայերի հարցն ի՞նչ կապ ունի այսօրվա բանավեճի հետ»:
Հունվարի 26-ին լրագրող, բլոգեր Մաքսիմ Ազադին տեղեկատվություն է ներկայացրել, ըստ որի՝ Աֆրինում տեղի ունեցածի մեկ շաբաթվա գնահատականը հետևյալն է. «սպանվել է 59 խաղաղ բնակիչ, 139-ը՝ վիրավորվել: Զոհվել է քուրդ 49 զինյալ»:

Телеведущая Cnews напомнила послу Турции о Геноциде армян
В гостях телеведущей Сони  Мабрук на телеканале Cnews был Чрезвычайный и Полномочный посол Турции во Франции Исмаил Хакки Мусаи для обсуждения турецких атак на курдов Сирии.
Как сообщает Арменпресс, отвечая на вопрос о возможных жертвах среди сирийского гражданского населения в результате нападения Турции, посол выразил недовольство вопросом репортера: «Ясно одно: мы руководствуемся волей наших предков, как можно лучше защищая гражданских лиц».
Соня Мабрук отреагировала на это, напомнив о Геноциде армян. «Это напоминает нам о темных временах с армянами», - сказала телеведущая.
Посол подчеркнул опыт Мабрук, пожаловавшись на то, как «вопрос армян связан с сегодняшними дебатами».
26 января журналист Максим Азади сообщил, что в результате недельной операции в Африне «59 гражданских лиц были убиты, 139 получили ранения. 49 курдских боевиков были убиты».