Cnews-ի հաղորդավարուհին Ֆրանսիայում Թուրքիայի դեսպանին հիշեցրել է Հայոց ցեղասպանության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիական Cnews հեռուստաընկերության եթերում հաղորդավարուհի Սոնիա Մաբրուքը հյուրընկալել է Ֆրանսիայում Թուրքիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իսմայիլ Հաքքի Մուսային՝ Սիրիայի քրդերի նկատմամբ թուրքական հարձակումների թեման քննարկելու նպատակով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ պատասխանելով Թուրքիայի հարձակման հետևանքով սիրիացի խաղաղ բնակչության շրջանում հնարավոր զոհերի մասին հարցին՝ դեսպանը դժգոհություն է հայտնել հաղորդավարուհու հարցից՝ նշելով. «Հստակ է մեկ բան. մենք ղեկավարվում ենք քաղաքացիական անձանց հնարավորինս պաշտպանելու մեր նախնիների ցանկությամբ»:
Դրան Սոնիա Մաբրուքը հակադարձել է՝ հիշեցնելով Հայոց ցեղասպանությունը: «Սա մեզ հիշեցնում է հայերի հետ տեղի ունեցած մութ ժամերը»,- ասել է հաղորդավարուհին:
Իսմայիլ Հաքքի Մուսան ընդգծել է հաղորդավարուհու փորձառությունը՝ դժգոհելով, թե «հայերի հարցն ի՞նչ կապ ունի այսօրվա բանավեճի հետ»:
Հունվարի 26-ին լրագրող, բլոգեր Մաքսիմ Ազադին տեղեկատվություն է ներկայացրել, ըստ որի՝ Աֆրինում տեղի ունեցածի մեկ շաբաթվա գնահատականը հետևյալն է. «սպանվել է 59 խաղաղ բնակիչ, 139-ը՝ վիրավորվել: Զոհվել է քուրդ 49 զինյալ»:

Newscaster of CNews reminds Turkish Ambassador to France about Armenian Genocide
YEREVAN, JANUARY 26, ARMENPRESS. Newscaster of French TV CNews Sonia Mabrouk hosted Ambassador of Turkey to France İsmail Hakkı Musa to discuss the Turkish operation against the Syrian Kurds.
ARMENPRESS reports answering the question about the possible civilian victims among Syrians as result of the Turkish operation, the Ambassador expressed dissatisfaction with the newscaster’s question, noting, “One thing is clear. We are guided by the desire of our ancestors to maximally protect civilians”.
Sonia Mabrouk responded to this remark, recalling the Armenian Genocide. “This reminds us about the dark hours of what happened to Armenians”, she said.
İsmail Hakkı Musa emphasized the experience of the newscaster and said, “What is the relation of the Armenian issue with today's debate?”
On January 26 journalist, blogger Maxime Azadi presented information according to which 59 civilians were killed and 139 civilians were injured during the one week of Afrin events. 49 militias were also killed.