ԱՄՆ-ը Լիբանան կվերադարձնի ավելի քան 5 մլն դոլար ընդհանուր արժողությամբ գողացված քանդակները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մանհեթենի շրջանային դատախազ Սայրուս Վենսը խոստացել է Լիբանան վերադարձնել ավելի քան 5 միլիոն դոլար ընդհանուր արժողությամբ քանդակները, որոնք գողացվել են այդ երկրում քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «ՌԻԱ նովոստի»-ն, այս մասին տեղեկացրել է դատախազի գրասենյակի մամուլի ծառայությունը:
«Ամբողջ աշխարհում պատմական վայրերից գողացված իրերի առևտուրը դադարեցնելու պարտավորությունը իմ գրասենյակն իր վրա է վերցնում: Ես շնորհակալություն եմ հայտնում այլ երկրներում մեր գործընկերներին, ինչպես նաև՝ Ազգային անվտանգության գործակալության հետաքննությունների բյուրոյին՝ աջակցության համար», - նշել է Վենսը:
Հայտնաբերված քանդակները գողացվել են Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ և վաճառվել կոլեկցիոներներին: Դրանցից մեկը մարմարից ցլի գլուխ է, որը գնահատվում է 1.2 միլիոն դոլար եւ որը ցուցադրվել է Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն թանգարանում:
Մանհեթենի շրջանային դատախազը հայտարարել է հնագույն իրերի առևտրի դեմ պայքարի ստորաբաժանում ստեղծելու մասին: Վենսի խոսքով՝ 2012 թվականից իր գրասենյակը վերադարձրել է մի քանի հազար գողացված իր, որոնց ընդհանուր արժողությունը գնահատվել է ավելի քան 150 միլիոն դոլար:

США вернут Ливану украденные скульптуры стоимостью более $5 млн
Окружной прокурор Манхэттена Сайрус Вэнс пообещал вернуть Ливану скульптуры стоимостью более 5 миллонов долларов, украденные из страны во время гражданской войны, говорится в пресс-релизе офиса прокурора.
"Новое подразделение моего офиса по борьбе с торговлей предметами древности берет на себя обязательство прекратить торговлю украденными реликвиями из исторических мест по всему миру. Я благодарю наших партнеров в правительствах и правоохранительных органах других стран, а также бюро расследований Агентства национальной безопасности за их поддержку", — заявил Вэнс.
Найденные скульптуры были похищены во время гражданской войны в Ливане (1975-1990 гг.) и проданы частным коллекционерам. Среди них мраморный торс IV века до н.э., мраморная голова быка 360 года до н.э., которая оценивается в 1,2 миллиона долларов и мраморный торс VI века до н.э. стоимостью около 4,5 миллионов долларов.
Согласно пресс-релизу, два мраморных торса находились у частных владельцев, а голова быка выставлялась в художественном Метрополитен-музее в Нью-Йорке, куда она была также предоставлена в аренду частным коллекционером.
Окружной прокурор Манхэттена объявил о создании нового подразделения по борьбе с торговлей предметами древностями. По словам Вэнса, с 2012 года его офис вернул несколько тысяч похищенных реликвий, общая стоимость которых оценивалась более чем в 150 миллионов долларов, сообщает Арменпресс, со ссылкой на РИА- Новости.