Իրաքյան Քրդստանում ներկայացրել են անկախության հանրաքվեի թերթիկը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքյան Քրդստանի հանրաքվեի եւ ընտրությունների բարձրագույն անկախ հանձնաժողովը ներկայացրել Է այն քվեաթերթիկի նմուշը, որն օգտագործվելու Է Իրաքից անկախության շուրջ հանրաքվեի ժամանակ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Rudaw քրդական հեռուստաալիքը:
«Դուք ցանկանում եք, որ Իրաքյան Քրդստանը եւ Իրաքյան Քրդստանից դուրս գտնվող քրդական տարածքները դառնան անկախ պետություն». չորս լեզուներով (քրդերեն, արաբերեն, թուրքմեներեն եւ ասորերեն) թարգմանված այս հարցին պետք Է դրական կամ բացասական պատասխան տան քվեարկողները:
Ինքնավար Իրաքյան Քրդստանի իշխանությունները Իրաքից անջատվելու շուրջ հանրաքվեն նշանակել են սեպտեմբերի 25-ին: Քրդական իշխանությունների այդ քայլը քննադատել են Բաղդադը, ինչպես նաեւ Թեհրանը եւ Վաշինգտոնը: Հաղորդվել Է, որ Թուրքիան եւ Իրանը ընդհանուր դիրքորոշում են հայտնել այն մասին, որ Իրաքյան Քրդստանում հանրաքվեի անցկացումը կարող Է լարվածության աճ հրահրել, եւ կոչ են արել հրաժարվել այդ նախաձեռնությունից:
Ինքնավար տարածաշրջանի ղեկավար Մասուդ Բարզանին արդեն հայտարարել Է, որ քրդերը մտադիր չեն հետաձգել սեպտեմբերի 25-ին նշանակված անկախության հանրաքվեն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

В Иракском Курдистане представили бюллетень для референдума о независимости
Высшая независимая комиссия пореферендуму ивыборам Иракского Курдистана представила образец бюллетеня, который будет использоваться вовремя референдума онезависимости отИрака, передает курдский телеканалRudaw.
"Вы хотите, чтобы Иракский Курдистан икурдские территории внеИракского Курдистана стали независимым государством?"— натакой вопрос, переведенный начетыре языка (курдский, арабский, туркменский иассирийский), должны будут дать свой положительный илиотрицательный ответ голосующие.
Власти автономного Иракского Курдистана назначили референдум оботделении отИрака на25 сентября. Шаг курдских властей раскритиковали Багдад, атакже Тегеран иВашингтон. Сообщалось, что Турция иИран высказали общую позицию отом, что проведение референдума вИракском Курдистане может спровоцировать рост напряженности, ипризвали отказаться отинициативы.
Глава автономного региона Масуд Барзани уже заявлял, что курды ненамерены откладывать референдум онезависимости 25 сентября.