Անտոնիո Գուտերեշի երդմնակալության արարողությունը կայացել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում դեկտեմբերի 12-ին տեղի է ունեցել կազմակերպության նորընտիր գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի երդմնակալության արարողությունը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հրաժեշտի ելույթով հանդես է եկել նաև կազմակերպության գործող գլխավոր քարտուղար Բան Կի-Մունը:
«Իմ աշխատանքի ու ծառայության ամեն օրվա ընթացքում ՄԱԿ-ի հանդեպ իմ գնահատանքն ավելի է աճել: Անցած տաս տարիների ընթացքւմ ինձ համար պաիվ էր աշխատել բազմաթիվ խիզախ, նվիրված ու տաղանդավոր տղամարդկանց ու կանանց հետ միասին»,- ընդգծել է Բան Կի-Մունը:
Հոկտեմբերի 13-ին Գուտերեշն ընտրվել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում և իր պարտականությունների կատարմանը կանցնի 2017թ-ի հունվարի 1-ին:
Ընտրվելուց հետո Գուտերեշն այցելել է մի շարք մայրաքաղաքներ, մասնավորապես Լոնդոն, Փարիզ, Պեկին, Վաշինգտոն և Մոսկվա:
Գուտերեշը 1995-2002 թվականներին Պորտուգալիայի վարչապետն էր, իսկ 2005-2015 թվականներին` փախստականների հարցերով ՄԱԿ-ի գլխավոր հանձնակատար:

Антониу Гутерреш официально стал девятым генсеком ООН
Антониу Гутерреш приведен кприсяге вкачестве генерального секретаря ООН. Как передает Арменпресс со ссылкой на «РИА новости», официальная церемония состоялась назаседании Генеральной Ассамблеи всемирной организации впонедельник.
ГА ООН 13 октября утвердила Антониу Гутерреша напост генсека организации, девятый глава ООН приступит кисполнению обязанностей 1 января 2017 года.
После избрания Гутерреш посетил ряд мировых столиц, втом числе Лондон, Париж, Пекин, Вашингтон. В Москве он вноябре провел встречи спрезидентом России Владимиром Путиным иминистром иностранных дел Сергеем Лавровым.
Гутерреш с1995 по2002 годы являлся премьер-министром Португалии, с2005 по2015 г— верховным комиссаром ООН поделам беженцев.