ԱՄՆ-ն Ասադից ներողություն է խնդրել սիրիական բանակին հասցրած ավիահարվածների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները ներողություն է խնդրել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադից՝ սիրիական բանակին հասցրած ավիահարվածների համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին հայտնել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Այո, նրանք ներողություն են խնդրել»,- ասել է Լավրովը՝ պատասխանելով հարցին՝ ԱՄՆ-ն ներողություն խնդրե՞լ է Ասադից Դեր Զորի շրջանում սիրիական բանակին հասցրած ավիահարվածների համար:
ԱՄՆ-ի գլխավորած հակաահաբեկչական կոալիցիայի կործանիչները չորս ավիահարվածներ են հասցրել Դեր Զորում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինների շրջափակման մեջ գտնվող սիրիական բանակի զինվորներին: Ավիահարվածների հետևանքով զոհվել է 62 զինծառայող, շուրջ 100 զինծառայող էլ վիրավորվել է: Պենտագոնը դեպքի առնչությամբ խորը ափսոսանք է հայտնել ու հայտարարել, որ ավիահարվածների թիրախը պետք է լինեին ահաբեկիչները:

Лавров: США извинились перед Асадом за авиаудар по сирийской армии
Cамолеты "антиигиловской коалиции" в субботу нанесли четыре удара по сирийским войскам, находящимся в окружении боевиков ИГ
США извинились перед президентом Сирии Башаром Асадом за авиаудар по сирийской армии. Как сообщает ''Арменпресс'', со ссылкой на Риа Новости, об этом  сообщил глава МИД РФ Сергей Лавров.
"Да, извинились", - сказал министр в эфире программы ''Вести в субботу'', отвечая на вопрос, приносили ли США извинения президенту Сирии за авиаудар в районе Дейр-эз-Зора.
Cамолеты "антиигиловской коалиции" в субботу нанесли четыре удара по сирийским войскам, находящимся в окружении боевиков ИГ(группировка запрещена в России) близ Дейр-эз-Зора, погибли 62 военнослужащих, около 100 были ранены. В Пентагоне выразили "сожаление" и заявили, что целью ударов должны были стать террористы.