Իսրայելի պաշտպանության նախարար Է նշանակվել նախկին արտգործնախարար Ավիգդոր Լիբերմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի արտաքին գործերի նախկին նախարար եւ «Մեր տունն Իսրայելն Է» պահպանողական կուսակցության առաջնորդ Ավիգդոր Լիբերմանը նշանակվել Է երկրի պաշտպանության նախարար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 25-ին հայտնել Է The New York Times թերթը:
Պաշտպանության նախարարի պաշտոնում նշանակվելը կառավարող կոալիցիա Լիբերմանի կուսակցության մտնելու գլխավոր պայմանն Էր, նշում Է հրատարակությունը:
Իշխող կոալիցիային «Մեր տունն Իսրայելն Է» կուսակցության միանալուց հետո խորհրդարանում կոալիցիայի մանդատների թիվը կավելանա մինչեւ 66: Մինչ այդ վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուի կողմից ձեւավորված կոալիցիան նվազագույն մեծամասնություն ուներ՝ Կնեսետի 120 տեղից՝ 61-ը:
Ավելի վաղ պաշտպանության նախարարի պաշտոնն զբաղեցրած Մոշե Յաալոնը հրաժարական Էր տվել մայիսի 22-ին՝ իր որոշումը բացատրելով երկրի վարչապետի նկատմամբ «վստահության պակասով», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Министром обороны Израиля назначен экс-глава МИД Авигдор Либерман
Экс-глава МИД Израиля и лидер консервативной партии "Наш дом - Израиль" Авигдор Либерман назначен на пост министра обороны страны, сообщает в среду газета The New York Times.
Назначение на пост главы Минобороны было главным условием вступления партии Либермана в правящую коалицию, отмечает издание,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
При вступлении партии "Наш дом - Израиль" число мандатов правящей коалиции в парламенте увеличится до 66. До этого момента сформированная премьер-министром Биньямином Нетаньяху коалиция имела минимальное большинство - 61 из 120 мест в Кнессете.
Ранее занимавший пост министра обороны Моше Яалон ушел в отставку в минувшее воскресенье, объяснив свое решение "недостатком доверия" к премьеру страны.