Հայաստանը ՄԽ համանախագահների հետ կշարունակի ԼՂ հիմնախնդրի բացարձակապես խաղաղ կարգավորման ջանքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը շարունակում է սադրիչ գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում և Հայաստանի հետ սահմանին, շարունակում է կիրառել ծանր հրետանի, գնդակոծել քաղաքացիական օբյեկտները: Բաքուն հրաժարվում է միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումից, դիպուկահարներին շփման գծից հետ քաշումից: Հրաժարվում է պահպանել անժամկետ հրադադարի հաստատման մասին 1994թ. մայիսի և հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին 1995թ. փետրվարի եռակողմ համաձայնությունները: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` «Կոմերսանտ»-ին տված հարցազրույցում: «Բանակցությունների դադարեցման և համանախագահների հետ հանդիպումից հրաժարվելու մասին Բաքվից հնչող հայտարարությունները շանտաժի հերթական փորձեր են: Ադրբեջանն առաջին անգամ չէ, որ պահանջում է փոխել բանակցությունների ձևաչափը, փորձում է հակամարտության շուրջ քննարկումները տեղափոխել այլ ձևաչափեր: Համանախագահները բազմիցս են հայտարարել, որ նման փորձերը վնասակար են»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ընդգծել է Նալբանդյանը:
Այն փաստը, որ Ադրբեջանը համանախագահների հասցեին քննադատություններ է հնչեցնում, նշանակում է, որ Ադրբեջանը հակադրվում է միջազգային հանրությանը, մասնավորապես` ԵԱՀԿ-ին, քանի որ ԵԱՀԿ-ն՝ կոնսենսուսի վրա հիմնված կազմակերպություն է, որի բոլոր անդամ-երկրներն են համանախագահներին օժտել միջնորդության մանդատով:  Իսկ դա նշանակում է, որ եռանախագահները հանդես են գալիս ԵԱՀԿ բոլոր անդամ-երկրների անունից: Համանախագահները բացահայտ կերպով նշում են, որ Բաքվի կողմից իրենց ջանքերի քննադատությունը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ կարգավորման հասնելու քաղաքական կամքի բացակայություն: «Սակայն ակնհայտ է ` բանակցություններն այլընտրանք չունեն, և մենք, համանախագահների հետ շարունակելու ենք ջանքերը՝ ուղղված հիմնախնդրի բացարձակապես խաղաղ կարգավորմանը»,-նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Հայաստանում կիսում են համանախագահ երկրների այն տեսակետը, որ պատերազմը հակամարտության կարգավորման ուղի չէ: Համանախագահները, որպես միջնորդներ, չնայած ձգտում են հանդես գալ չեզոք դիրքերից, բայց, Նալբանդյանի դիտարկմամբ, նախորդ տարի ստիպված էին մի քանի հասցեական հայտարարություններ անել: Նրանք կոչ արեցին պահպանել հրադադարի ռեժիմը, դատապարտեցին ծանր զրահատեխնիկայի և հրետանու կիրառումը: Համանախագահները կոչ արեցին համաձայնել Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև շփման գծում, ինչպես նաև Հայաստանի հետ սահմանին հրադադարի ռեժիմի խախտման հետաքննության մեխանիզմներ ստեղծելու առաջարկին, ինչը կարող է դառնալ  իրավիճակի հետագա սրումը կանխարգելելու գործիք: Նրանք կոչ արեցին դադարեցնել  եռանախագահների քննադատությունը և վերահաստատել հակամարտության խաղաղ կարգավորման հանձնառությունը: «Հստակ է, որ Մինսկի խմբի համանախագահների այս կոչերն ուղղված են հենց Ադրբեջանին: Քանի որ մենք երբեք քննադատության չենք ենթարկել Մինսկի խմբին: Դա անում է հենց Բաքուն»,-համոզված է ՀՀ ԱԳ նախարարը:

Armenia will continue its efforts for peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict with MG Co- chairs
Armenia will continue its efforts for peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict with MG Co-
chairs
YEREVAN, MARCH 9, ARMENPRESS. Azerbaijan continues undertaking provocative measures on the contact line with Nagorno Karabakh and on the border with Armenia, using heavy artillery and keeping civilian facilities under fire. Baku refuses to create mechanisms investigating border incidents and withdrawing snipers from the front line. It also refuses to maintain the tripartite agreement of ceasefire for indefinite duration signed in May, 1994 and the agreement of the ceasefire reinforcement signed in February, 1995. Minister of Foreign Affairs of Armenia Edward Nalbandian told about the aforesaid in an interview with “Kommersant”.
“The announcements of Baku about stalling the negotiations and meetings with the Co-chairs are regular attempts of blackmail. This is not the first time Azerbaijan demands to change the negotiation format, trying to transfer the negotiations on the conflict to other formats. The Co-chairs have often announced that such attempts are risky”, “Armenpress” reports Nalbandian mentioning.
The fact that Azerbaijan makes announcements criticizing the Co-chairs means that it enters into confrontation with the international community, particularly with the OSCE, since the OSCE is an organization based on consensus, the member states of which have authorized the Co-chairs with mediation mandate. This means that the Co-chairs act on behalf of all OSCE member states. The Co-chairs explicitly mention that Baku’s criticism addressed to their efforts is nothing more but absence of political will to reach a settlement. “But it goes without saying that the negotiations have no alternative, and we, together with the Co-chairs, continue our efforts for the exceptionally peaceful settlement of the conflict”, Armenian Foreign Minister mentioned.
Armenia shares the opinion of the Co-chairs that war is not a method of settlement. Though the Co-chairs try to take a neutral position as mediators, in the words of Nalbandian, they were forced to make a number of addressed announcements last year. They urged to preserve the ceasefire regime, condemning the use of heavy artillery and armored vehicles. The Co-chairs called on Azerbaijan to give consent to the proposal of creating mechanisms investigating ceasefire violation incidents on the contact line of Karabakh-Azerbaijan and the state border of Armenia and Azerbaijan, which can become a tool preventing further escalation of the situation. They also called to end criticizing the Co-chairs and to reconfirm its commitment to peaceful conflict settlement. “It is clear that those calls by the Minsk Group Co-chairs are addressed to Azerbaijan as we have never criticized the Minsk Group. Baku is the one who does it”, Edward Nalbandian said.