Հայաստանը ՄԽ համանախագահների հետ կշարունակի ԼՂ հիմնախնդրի բացարձակապես խաղաղ կարգավորման ջանքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը շարունակում է սադրիչ գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում և Հայաստանի հետ սահմանին, շարունակում է կիրառել ծանր հրետանի, գնդակոծել քաղաքացիական օբյեկտները: Բաքուն հրաժարվում է միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումից, դիպուկահարներին շփման գծից հետ քաշումից: Հրաժարվում է պահպանել անժամկետ հրադադարի հաստատման մասին 1994թ. մայիսի և հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին 1995թ. փետրվարի եռակողմ համաձայնությունները: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` «Կոմերսանտ»-ին տված հարցազրույցում: «Բանակցությունների դադարեցման և համանախագահների հետ հանդիպումից հրաժարվելու մասին Բաքվից հնչող հայտարարությունները շանտաժի հերթական փորձեր են: Ադրբեջանն առաջին անգամ չէ, որ պահանջում է փոխել բանակցությունների ձևաչափը, փորձում է հակամարտության շուրջ քննարկումները տեղափոխել այլ ձևաչափեր: Համանախագահները բազմիցս են հայտարարել, որ նման փորձերը վնասակար են»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ընդգծել է Նալբանդյանը:
Այն փաստը, որ Ադրբեջանը համանախագահների հասցեին քննադատություններ է հնչեցնում, նշանակում է, որ Ադրբեջանը հակադրվում է միջազգային հանրությանը, մասնավորապես` ԵԱՀԿ-ին, քանի որ ԵԱՀԿ-ն՝ կոնսենսուսի վրա հիմնված կազմակերպություն է, որի բոլոր անդամ-երկրներն են համանախագահներին օժտել միջնորդության մանդատով:  Իսկ դա նշանակում է, որ եռանախագահները հանդես են գալիս ԵԱՀԿ բոլոր անդամ-երկրների անունից: Համանախագահները բացահայտ կերպով նշում են, որ Բաքվի կողմից իրենց ջանքերի քննադատությունը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ կարգավորման հասնելու քաղաքական կամքի բացակայություն: «Սակայն ակնհայտ է ` բանակցություններն այլընտրանք չունեն, և մենք, համանախագահների հետ շարունակելու ենք ջանքերը՝ ուղղված հիմնախնդրի բացարձակապես խաղաղ կարգավորմանը»,-նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Հայաստանում կիսում են համանախագահ երկրների այն տեսակետը, որ պատերազմը հակամարտության կարգավորման ուղի չէ: Համանախագահները, որպես միջնորդներ, չնայած ձգտում են հանդես գալ չեզոք դիրքերից, բայց, Նալբանդյանի դիտարկմամբ, նախորդ տարի ստիպված էին մի քանի հասցեական հայտարարություններ անել: Նրանք կոչ արեցին պահպանել հրադադարի ռեժիմը, դատապարտեցին ծանր զրահատեխնիկայի և հրետանու կիրառումը: Համանախագահները կոչ արեցին համաձայնել Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև շփման գծում, ինչպես նաև Հայաստանի հետ սահմանին հրադադարի ռեժիմի խախտման հետաքննության մեխանիզմներ ստեղծելու առաջարկին, ինչը կարող է դառնալ  իրավիճակի հետագա սրումը կանխարգելելու գործիք: Նրանք կոչ արեցին դադարեցնել  եռանախագահների քննադատությունը և վերահաստատել հակամարտության խաղաղ կարգավորման հանձնառությունը: «Հստակ է, որ Մինսկի խմբի համանախագահների այս կոչերն ուղղված են հենց Ադրբեջանին: Քանի որ մենք երբեք քննադատության չենք ենթարկել Մինսկի խմբին: Դա անում է հենց Բաքուն»,-համոզված է ՀՀ ԱԳ նախարարը:

Армения вместе с сопредседателями Минской группы продолжит усилия по мирному урегулированию карабахского конфликта
Армения вместе с сопредседателями Минской группы продолжит усилия по мирному
урегулированию карабахского конфликта
Азербайджан продолжает свои провокационные действия на линии сопрокосновения карабахского конфликта, применяя тяжелую артиллерию и обстрел гражданских целей. Баку отказывается от создания механизмов расследования инцидентов и от отвода снайперов с линии сопрокосновения карабахского конфликта; не соблюдает договоренности о прекращении огная мая 1994г. и февраля 1995г. Об этом глава МИД Армении Эдвард Налбандян рассказал в своем интервью газете «Коммерсант».
Как передает «Арменпресс», Эдвард Налбандян сказал:
«Требования о прекращении переговоров и звучащие из Баку заявления об отказе от встреч с посредниками — это не что иное, как очередные попытки шантажа. Сопредседатели неоднократно заявляли, что такие попытки вредны».
То, что Азербайджан выступает с критикой сопредседателей, означает, что Азербайджан противопоставляет себя международному сообществу — по меньшей мере ОБСЕ, поскольку все страны—члены ОБСЕ передали сопредседателям Минской группы мандат на посредничество. Сопредседатели открыто говорят, что критика их усилий со стороны Баку является не чем иным, как отсутствием политической воли идти на урегулирование.
«Для нас очевидно одно: альтернативы переговорам нет. Армения вместе с сопредседателями Минской группы продолжит усилия по мирному урегулированию карабахского конфликта»,- сказал глава МИД Армении Эдвард Налбандян.
В Армении разделяют точку зрения, что война не путь урегулирования конфликта. Сопредседатели Минской группы, хотя и стараются занять нейтральную позицию, в прошлом году были вынуждены сделать несколько адресных заявлений, в которых осудили использование тяжелого вооружения и артиллерии, призвали соблюдать режим прекращения огня, а также согласиться с предложением по созданию механизма расследования его нарушений на линии соприкосновения между Азербайджаном и Нагорным Карабахом, а также на границе с Арменией. Этот механизм мог бы стать инструментом предотвращения дальнейшей эскалации. Также сопредседатели призвали перестать критиковать их и подтвердить приверженность плану мирного урегулирования. «Понятно, что все эти призывы направлены именно Азербайджану, потому как Армения никогда не подвергала критике Минскую группу. Азербайджан продолжает провокации на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом и на границе с Арменией, продолжает использовать тяжелую артиллерию, обстреливать гражданские объекты. Баку отказывается от создания механизма по расследованию инцидентов, от вывода снайперов с линии соприкосновения, а также от соблюдения трехсторонних соглашений о бессрочном прекращении огня от мая 1994 года и укреплении режима прекращения огня от февраля 1995 года»,- сказал глава МИД Армении Эдвард Налбандян.