ԱՄՆ-ն այլեւս չի պահանջում Ասադի անհապաղ հեռացումը. Քերի
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը կարեւորում է «սահուն իշխանափոխությունը» Սիրիայում եւ չի պահանջում երկրի նախագահ Բաշար Ասադի անհապաղ պաշտոնաթողությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերին հայտարարել է CNN հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Մենք փոփոխել ենք դա… Այդպես չի ստացվի: Հարկավոր է սահուն անցում, կառավարելի անցում, այնպես որ երկյուղներ չլինեն հատուցումների, կորսված կյանքերի ու վրեժի կապակցությամբ»,- նշել է Քերին՝ ի պատասխան լրագրողի այն դիտարկման, որ ավելի վաղ ԱՄՆ-ը պահանջում էր Ասադի անհապաղ հրաժարականը: Քերին հավելել է, որ եթե Ասադն իր պաշտոնն ավելի շուտ լքի, դա կարող է հանգեցնել «ներքին պայթյունի», ինչը երկիրը կզրկի հանրային կյանքից:
Ինչպես նշում է հեռուստաալիքը, այդպիսով Քերին հայտնել է ԱՄՆ-ի դիրքորոշման փոխվելու մասին:
Բացի այդ, հարցազրույցում պետքարտուղարը նշել է, որ սիրիական հակամարտության լուծմանը Ռուսաստանի ներգրավումը կարող է ԱՄՆ-ի համար «հնարավորություն» դառնալ ճգնաժամի կարգավորման առումով:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, սեպտեմբերի 28-ին ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանում, կոչ է արել համաշխարհային հանրակցությանը՝ միջազգային հակաահաբեկչական լայն կոալիցիա ստեղծել իսլամական երկրների մասնակցությամբ: Ռուսաստանը, Իրանը, Իրաքը եւ Սիրիան ավելի վաղ ընդհանուր տեղեկատվական կենտրոն են ստեղծել Բաղդադում՝ ԻՊ-ի դեմ պայքարը համակարգելու համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Керри: США больше не требуют немедленного ухода Асада
США настаивают на "плавном переходе" власти вСирии ине призывают кнемедленной отставке президента страны Башара Асада. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этомзаявил госсекретарь США Джон Керривинтервью телеканалу CNN.
"Мы изменили это… так несработает. Нужен плавный переход, управляемый переход, так, чтобы небыло опасений поповоду возмездия, потерянных жизней имести",— ответил Керри вответ наутверждение журналиста отом, что ранее США требовали немедленной отставки Асада. Он добавил, что если Асад покинет свой пост быстрее, это может привести к "взрыву, направленному внутрь", что лишит страну любой общественной жизни.
Как отмечает телеканал, таким образом Керри сообщил осмене позиции США.
Кроме того, винтервью Керри отметил, что вовлечение России вразрешение сирийского конфликта может стать "возможностью" дляСША дляразрешения кризиса.
Президент России Владимир Путин, выступая впонедельник наюбилейной сессии Генассамблеи ООН, призвал мировое сообщество ксозданию широкой международной антитеррористической коалиции сучастием исламских стран. Россия, Иран, Ирак иСирия ранее создали общий информационный центр вБагдаде, чтобы координировать борьбу сИГ.