«Մանկական Նոր ալիք»-ի պատվիրակ Մերի Քոչարյանը կարևորում է լավ ելույթ ունենալը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մանկական Նոր ալիք» հեղինակավոր մրցույթում Հայաստանն այս տարի ներկայացնող Մերի Քոչարյանը վստահ է՝ լավ ելույթ ունենալու դեպքում անպայման լավ հորիզոնական կզբաղեցնի: 12-ամյա երգչուհին այժմ պատրաստվում է մեկնել Ղրիմ՝ օգոստոսի 11-13-ը մասնակցելու մանկական երաժշտական տոնին:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Մերի Քոչարյանը նշեց, որ մրցույթների շատ է սիրում մասնակցել: «Առաջին մրցույթին մասնակցել եմ 3 տարեկանում՝ գեղեցկության մրցույթ էր: Մասնակցել եմ «Մանկական Եվրատեսիլ»-ի հայաստանյան փուլին, գրավել եմ երկրորդ հորիզոնականը: Այս տարի մասնակցեցի «Մանկական Նոր ալիք» մրցույթի մոսկովյան փուլին և մրցույթին մասնակցելու հնարավորություն ստացա: Շատ եմ սիրում «Նոր ալիք»-ը, այդ պատճառով որոշեցի մասնակցել, երբ մոսկովյան փուլին ժյուրիի անդամներն ասացին, որ ես եմ անցել, իհարկե, շատ ուրախացա»,-նշեց փոքրիկ երգչուհին:
Մերի Քոչարյանը համոզված է՝ իհարկե, հաղթանակը կարևոր է, բայց ավելի կարևոր է մասնակցությունն ու լավ ելույթը: Մերիին նախապատրաստական փուլում ոգևորում են նաև դասընկերները. փոքրիկ երգչուհին նշում է, որ դասընկերուհիներն ու ընկերուհիները հետաքրքրվում են, մտահոգվում իր համար:
Մերի Քոչարյանի երաժշտական պրոդյուսեր, երգիչ Գրիգոր Կյոկչյանը մեզ հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ մրցութային օրերի համար նախապես երգեր են ընտրվել, որոնք չի բացառվում, որ տեղում փոխվեն:
«Մերիի համար  նոր երգ ենք պատրաստել, ես և Մարտին Միրզոյանը ստեղծագործության հեղինակներն ենք: Շատ դրական երգ է, կցանկանանք այն ներկայացնել, բայց անունը դեռ հստակ չէ: Որպես միջազգային հիթ՝ ցանկանում ենք, որ Մերին մրցույթի ընթացքում կատարի Jessie J-ի Mama Knows Best կամ Beyonce-ի Love On Top երգերը: Եթե այս երգերը կատարենք, անհնար է, որ Մերին լավ հորիզոնական չզբաղեցնի»,-նշեց Գրիգոր Կյոկչյանը՝ հավելելով, որ իրադարձությանը լավ են պատրաստվել:
Միջազգային «Նոր ալիք» մրցույթը կազմակերպվում է ամեն տարի: Առաջին մրցույթը տեղի է ունեցել2002 թվականին Յուրմալայում: Մրցույթի ստեղծման գաղափարը պատկանում է Իգոր Կրուտոյին և Ռայմոնդ Պաուլսին: 2008 թվականից սկսած ամեն տարի անցկացվում է նաև «Մանկական Նոր ալիք»-ը, որի առաջին մրցույթը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 28-29-ին Մոսկվայում:

Делегатка «Детской Новой волны» Мери Кочарян хочет хорошо выступить
Делегатка этого года от Армении на конкурс «Детской Новой волны» Мери Кочарян уверена, что если хорошо выступит, то займет  хорошее место. 12-летняя певица готовится вылететь в Крым, где 11-13-го августа пройдет конкурс «Детская Новая волна».
В беседе с «Арменпресс» Мери Кочарян сказала, что  любит участвовать в конкурсах. «Впервые я выступала на конкурсе, когда мне было 3 года. На армянском «Детском Евровидении» я заняла второе место. В этом году я выступала на московском конкурсе «Детская Новая волна» и получила право на участие в конкурсе. Очень люблю этот конкурс, когда судьи сказали, что я прошла – я очень обрадовалась »,- сказала маленькая певица.
Мери Кочарян уверена, что победа, конечно, важна, однако важнее хорошо выступить. Ее поддерживают ее одноклассники, друзья.
Музыкальный продюсер Мери Кочарян Григор Кекчян сообщил, что для участия в конкурсе уже подобрали репертуар, однако не исключено, что песни поменяют местами.
«Мы приготовили для Мери новую песню, авторы – я и Мартин Мирзоян. Позитивная песня, пока нет названия. Как международный хит, мы подобрали для Мери Jessie J, Mama Knows Best, или Love On Top Beyonce. Невозможно, чтобы Мери с этими песнями не заняла высоких мест»,- сказал Григор Кекчян.
Конкурс «Новая волна» проходит каждый год; первый состоялся в 2002 году в Юрмале. Идея создания конкурса принадлежит Игорю Крутому и Раймонду Паулсу. С 2008 года проходит каждый год и конкурс «Детская Новая волна».