Դավիթ Բաբայանն անդրադարձել է դիվերսանտներին որպես ռուսաստանցիներ ներկայացնելու Բաքվի փորձերին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական կողմը հերթական ապաշնորհ քայլն է կատարել եւ խեղաթյուրել ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի խոսքը: Այս անգամ ադրբեջանական լրատվամիջոցները Լավրովի խոսքում ավելացրել են հատվածներ այն առնչությամբ, թե իբր Քարվաճառում ձերբակալված երկու դիվերսանտները ՌԴ քաղաքացիներ են եւ պաշտոնական Մոսկվան ցանկանում է, որ նրանք անհապաղ ետ վերադարձվեն կամ փոխանակվեն: Իրականում, Լավրովն այլ բան է ասել: Բազելում խոսելով ԼՂ հակամարտության մասին` Լավրովն, առանց կոնկրետության եւ որեւէ մեկին նշելու, շեշտել է, որ պատանդների հարցը շատ լուրջ է եւ նրանք պետք է ազատ արձակվեն կամ փոխանակվեն:
ԼՂՀ Նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում խոստովանում է, որ արդեն չի զարմանում ադրբեջանական լրատվամիջոցների աշխատանքի վրա: Առաջին դեպքը չէ, որ Ստեփանակերտում ադրբեջանական լրատվամիջոցների նյութերը մի քանի տասնակ անգամ տարբեր աղբյուրներով ստուգում են, քանի որ գիտեն` հարեւան պետության ներկայացուցիչները կգրեն այնպես, ինչպես իրենք են ցանկանում կամ մտածում: Նույնը եղել է Սերգեյ Լավրովի պատասխանի դեպքում: Այս առնչությամբ Բաբայանն անգամ անհեթեթ է համարում ադրբեջանական լրատվամիջոցների աշխատանքը մեկնաբանելը:
«Ինչ վերաբերում է Քարվաճառում ձերբակալված դիվերսանտներին, ապա նրանք մեղադրվում են ծանր հանցագործություններ կատարելու մեջ: Պետք է սպասել դատավճռին, եւ միայն այդ ժամանակ պարզ կդառնա` նրանք հանցագո՞րծ են, թե` ոչ: Ամեն դեպքում, մենք հաստատակամ ենք, որ դատավարություն պետք է լինի: Ուզում եմ եւս մեկ անգամ հիշեցնել, որ նրանք ռազմագերիներ չեն: Մենք համաձայն ենք Լավրովի հետ այն հարցում, որ գերիները պետք է վերադարձվեն եւ, որպես քաղաքակիրթ պետություն, մենք հետեւում ենք այդ կանոններին, ինչը չի անում հակառակ կողմը: Այն սրբապղծում է, խափանում բոլոր գործընթացները, խախտում նորմերը: Հիշո՞ւմ եք ուղղաթիռի դեպքը: Իսկ Կարեն Պետրոսյանի պատմությո՞ւնը»,- ընդգծեց Բաբայանը:
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ Ադրբեջանը փորձում է ադրբեջանցի դիվերսանտներին ներկայացնել որպես ռուսաստանցիներ` փորձելով այդ կերպ լուծում գտնել հանցագործներին հետ վերադարձնելու հարցում: Մինչդեռ, դեռեւս հուլիսին, երբ ադրբեջանական կողմը նոր էր տարածում այդ թեզը, Ադրբեջանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Վլադիմիր Դորոխինը հայտարարել է, որ Քարվաճառում ձերբակալվածների մեջ ՌԴ քաղաքացիներ չկան: Ադրբեջանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Բահար Մուրադովին հղած նամակում դեսպանը հայտնել է. «Պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ Քառվաճառում տեղի ունեցած միջադեպի ժամանակ ձերբակալվածների մեջ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիներ չկան», - գրել է Դորոխինը:
Քարվաճառում հուլիսի 14-ի ժամը 13:00-ի դրությամբ, ավարտվել է ՊԲ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների կողմից իրականացվող գործողությունը ադրբեջանական դիվերսիոն-հետախուզական խմբի վնասազերծման ուղղությամբ: Աարդյունքում խմբի բոլոր անդամները գերեվարվել կամ ոչնչացվել են հայկական ուժերի կողմից: ՀՀ ՊՆ-ն հայտարարել է, որ պատրաստ է միջազգային կառույցներին տրամադրել Քարվաճառում ադրբեջանական դիվերսիոն փորձի ապացույցները: ԼՂՀ և ՀՀ պետական սահմանահատվածում (Քարվաճառի ուղղություն) հակառակորդը ձեռնարկել է հերթական հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձը: Խմբի չեզոքացման ժամանակ հայզինծառայողները ոչնչացրել են մեկ դիվերսանտի: Փոխհրաձգության ժամանակ զոհվել է հայ սպա`1972թվականին ծնված մայոր Սարգիս Աբրահամյանը, վիրավորվել է 1977 թվականին ծնված Կարինե Դավթյանը: ԼՂՀ դատախազությունը մեղադրանքներ է առաջադրել հուլիսի 14-ին Քարվաճառ ներթափանցած ադրբեջանական հետախուզադիվերսիոն խմբի ձերբակալված անդամներին: Դատավարությունը շարունակվում է:

Пресс-секретарь президента НКР о попытках Баку представить диверсантов как граждан РФ
Азербайджанская сторона в очередной раз совершила нелицеприятный шаг и исказила речь министра иностранных дел России Сергея Лаврова. На этот раз азербайджанские СМИ добавили в речь Лаврова отрывки о том, что якобы арестованные в Карвачаре двое диверсантов являются гражданами РФ, и официальная Москва желает, чтобы они срочно были возвращены. На самом деле Лавров сказал совсем другое. В Базеле, говоря о Нагорном Карабахе, глава МИД РФ, без какой-либо конкретности и не выделяя никого, подчеркнул, что вопрос о пленных является очень серьезным, и они должны быть освобождены или должен состояться обмен пленными.
Пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян в беседе с Арменпресс признался, что уже не удивляется работе азербайджанской прессы. Это не первый случай, когда в Степанакерте проверяют материалы азербайджанских СМИ по несколько десяткам источников, так как знают, что представители соседней страны напишут то, что они сами хотят или думают.
То же самое произошло в случае с речью Сергея Лаврова. В этой связи Бабаян считает даже бессмысленным комментировать работу азербайджанской прессы.
«Что касается арестованных в Карвачаре диверсантов, то они обвиняются в совершении тяжких преступлений. Надо ждать приговора суда, и только тогда станет ясно, они преступники или нет.
В любом случае, мы уверены, что суд должен состояться. Хочу еще раз напомнить, что они не являются военнопленными. Мы согласны с Лавровым в том вопросе, что пленные должны быть возвращены, и как цивилизованное государство, мы следуем этим правилам, чего не делает противная сторона. Она развращает, искажает все процессы, нарушает нормы. Помните случай с вертолетом? А историю с Кареном Петросяном?» - подчеркнул Бабаян.
Это не первый случай, когда Азербайджан пытается представить азербайджанских диверсантов в качестве граждан России, стараясь таким образом решить вопрос возвращения преступников. Однако, уже в июле, когда азербайджанская сторона еще только начала распространение этого тезиса, посол России в Азербайджане Владимир Дорохин заявил, что среди арестованных в Карвачаре лиц не граждан РФ.
В ответ на письмо вице-спикера парламента Азербайджана Бахар Мурадовой посол сообщил: «Официально заявляю, что среди арестованных в результате инцидента в Карвачаре лиц нет граждан РФ».
В Карвачаре 14 июля в 13.00 завершились работы по обезвреживанию подразделениями спецназначения Армии обороны НКР азербайджанской разведывательно-диверсионной группы. В результате, руководитель группы и часть членов была арестованы, а остальные уничтожены армянскими отрядами спецназначения. Министерство обороны Армении объявило, что готово предоставить международным структурам доказательства попытки азербайджанской диверсии в Карвачаре.
На государственной границе НКР и Армении (направление Карвачара) противник предпринял очередную попытку разведывательно-диверсионного проникновения. В ходе перестрелки погиб армянский офицер, майор Саргис Абрамян, 1972 года рождения, была ранена Карине Давтян, 1977 года рождения.
Дильхам Гардашхан оглы Аскеров (1960 г.р.) и Шахбаз Джалал оглы Гулиев (1968 г.р.) арестованы и находятся в заключении. Суд по данному делу продолжается.