Ստեփանակերտում հույսեր են կապում եռանախագահների այցելության հետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` տարածաշրջան այցելության օրակարգը դեռեւս հստակ չէ, սակայն Ստեփանակերտում սպասում են եռանախագահների այցելությանն ու նրանց հետ հանդիպմանը: ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշում է, որ տարածաշրջան այցելելիս համանախագահները սովորաբար այցելում են Արցախ եւ հանդիպում ԼՂՀ բարձրաստիճան քաղաքական այրերին: «Իհարկե, լինում են նաեւ բացառություններ, երբ համանախագահները գալիս են Հայաստանի եւ Ադբեջանի նախագահների առաջիկա հանդիպման վերաբերյալ որոշակի ծրագրեր կազմելու եւ Ստեփանակերտ չեն այցելում: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից դեռեւս հայտարարություն չի եկել այս անգամ Ստեփանակերտ այցելության վերաբերյալ, սակայն մենք սպասում ենք նրանց այցին Արցախում»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նրա փոխանցմամբ, չպետք է թերագնահատել Մինսկի խմբի կատարած աշխատանքը, քանի որ այսօրվա փխրուն խաղաղությունը որոշակի կերպով ապահովվում է նաեւ նրանց ջանքերի շնորհիվ: «Յուրաքանչյուր նման այցելությունը հույս է ներշնչում, որ հակամարտության կարգավորումը կարող է առաջ գնալ: Իհարկե, չի կարելի ակնկալել, որ միանգամից կարգավորում տեղի կունենա, քանի որ հակամարտությունը բարդ է եւ դժվար լուծելի, սակայն նման հանդիպումները, այցելությունները տարածաշրջան, նպաստում են կոնֆլիկտի հարթմանը: Մենք մեծ հույսեր ենք կապում թե’ համանախագահների այցելության, թե’ հոկտեմբերի վերջին Փարիզում կայանալիք նախագահների հանդիպման հետ»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ) և Պիեռ Անդրիոն (Ֆրանսիա) հոկտեմբերի 14-18-ին կլինեն տարածաշրջանում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանն ասաց, որ հոկտեմբերի 17-ին համանախագահները կլինեն Երեւանում, կհանդիպեն ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին, արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանին: Ամենայն հավանականությամբ, այցի նպատակն է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման նախապատրաստումը, որը տեղի է ունենալու Ֆրանսիայում:
Հոկտեմբերի վերջին Փարիզում նախատեսվում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հանդիպումը: Հանդիպման նախաձեռնողը Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն է: Մայիսին Երեւան եւ Բաքու կատարած այցերի ժամանակ Օլանդը երկու երկրների նախագահներին հրավիրել էր Փարիզ` քննարկելու ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն առնչվող հարցերը: Մինչ փարիզյան հանդիպումը երկու երկրների նախագահները Սոչիում հանդիպել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրավերով, իսկ հետո Նյու Յորքում կայացել է եռակողմ հանդիպում ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ:

Степанакерт связывает надежды с визитом сопредседателей Минской группы ОБСЕ
Повестка предстоящего визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ в регион еще не уточнена, однако в Степанакерте ждут их визита и встречи с сопредседателями. В беседе с Арменпресс пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян отметил, что в рамках визитов в регион сопредседатели обычно посещают НКР и проводят встречи с высшим руководством страны.
«Конечно, бывают исключения, когда сопредседатели приезжают для составления программы предстоящей встречи президентов Армении и Азербайджана и не посещают Степанакерт. Минская группа пока еще не заявляла о визите в НКР, однако мы в Степанакерте ждем их посещения», - сказал Бабаян.
По его словам, нельзя недооценивать работу сопредседателей Минской группы, так как сегодняшний хрупкий мир сохраняется в том числе и благодаря их усилиям. «Каждый подобный визит придает надежду, что процесс по урегулированию может продвигаться. Конечно, нельзя ожидать, что все сразу урегулируется, так как конфликт сложный и его трудно решить, однако подобные встречи, визиты в регион способствуют сглаживанию конфликтов. Мы связываем большие надежды как с визитом сопредседателей, так и с предстоящей в конце октября встречей президентов в Париже», - сказал Бабаян.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Джеймс Уорлик (США), Пьер Андрие (Франция) 14-18 октября будут находиться в регионе. В беседе с Арменпресспресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаянсказал, что 17 октября сопредседатели посетят Ереван, встретятся с президентом Армении Сержем Саргсяном, министром иностранных дел Эдвардом Налбандяном. По всей вероятности, цель визита - подготовка встречи президентов Армении и Азербайджана, которая состоится во Франции.
В конце октября в Париже предусматривается встреча президентов Армении и Азербайджана. Встреча состоится по инициативе президента Франции Франсуа Олланда. Во время визита в конце мая этого года в регион Франсуа Олланд в Ереване и Баку призвал стороны встретиться в Париже для обсуждения вопросов, связанных с мирным урегулированием карабахского конфликта. За последние месяцы состоялись две встречи президентов Армении и Азербайджана по вопросу карабахского урегулирования. Первая - 10 августа в Сочи, при посредничестве президента РФ Владимира Путина, вторая – 4 сентября в Уэльсе, при посредничестве госсекретаря США Джона Керри.