Արցախի պաշտպանության բանակի զինծառայողները հակառակորդի հարձակումը կասեցրել են ընդամենը 20 րոպեում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի զորամասերից մեկի զինծառայողները, ովքեր օգոստոսի սկզբին կանխել են իրենց պաշտպանության տակ գտնվող դիրքի վրա հակառակորդի հարձակումը, փաստում են, որ նման իրավիճակում հարկավոր է լինել սառնասիրտ և ճիշտ գնահատել իրավիճակը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հակառակորդի հարձակումը հետ մղած զինծառայողներն ընդգծեցին, որ նման դեպքերում խուճապի մատնվելով՝ հաջողության չես հասնի: «Հակառակորդի կողմից հարձակման ենթարկվելու պահին շատ կարևոր է լինել սառնասիրտ և ճիշտ գնահատել իրավիճակը: Խուճապի մատնվել ոչ մի դեպքում պետք չէ, քանի որ այդ դեպքում հաջողության չես կարող հասնել»,- նշեց շարքային Տիգրան Ավետիսյանը, ով մարտական հերթապահության ժամանակ հակառակորդի դիվերսիոն գործողությունը հետ մղելու ժամանակ արիություն ցուցաբերելու համար ԼՂՀ ՊԲ հրամանատար Մովսես Հակոբյանի կողմից պարգևատրվել էր Մարշալ Բաղրամյան մեդալով:
Հակառակորդի հարձակումը կասեցնելու գործողության մասնակցած զինծառայողները միակարծիք էին այն հարցում, որ հակառակորդի նկատմամբ ատելության զգացումն այդ պահին իրենց ավելի ուժեղ է դարձրել և օգնել է նրան հետ շպրտելու հարցում: Շարքային Գոռ Պիլյանը փաստում է, որ հակառակորդի դեմ-դիմաց հայտնվելով առաջին զգացումը հենց ատելությունն է եղել: «Դա մեզ օգնեց, որպեսզի ավելի ուժեղ լինենք»,- ասաց նա, ինչի հետ համաձայն էին նաև նույն օրը նրա հետ դիրքերում եղած ընկերները:
Հակառակորդին հետ շպրտելու գործողությունը տևել է ընդամենը 20 րոպե: Այդ ընթացքում մեր զինծառայողները կազմակերպված գործողությունների արդյունքում կարողացել են զգալի մարդկային կորուստներ պատճառել հակառակորդին և ստիպել նրան խուճապահար փախչել: Տղաները ցավով նշում էին միայն այն հանգամանքը, որ գործողության արդյունքում հերոսաբար զոհվել են իրենց վաշտի հրամանատարը և ծառայակից ընկերը: «Նրանց կորուստն իսկապես շատ ծանր էր մեզ համար: Նրանք վիրավորվեցին մեր աչքերի առաջ, իսկ հետո հիվանդանոցում մահացան»,- պատմեցին զինծառայողները:
Զինվորներն ընդհանրապես քչախոս էին: Նրանք հրաժարվում էին պատասխանել հարցերին՝ որոշ հարցերի միայն տալով կարճ պատասխաններ: Սակայն առանց նրանց հետ խոսելու էլ, միայն աչքերի մեջ նայելով՝ կարելի էր հասկանալ, որ ցանկացած պահի այս տղաները, որոնք ընդամենը մեկ տարվա զինծառայողներ են, պատրաստ են արժանի հակահարված տալ հակառակորդին և հետ շպրտել նրան, կարելի էր հասկանալ, որ նրանք գիտակցում են այն կարևոր առաքելությունը, որ դրված է իրենց վրա՝ ցանկացած գնով անառիկ պահել հայրենիքի սահմանները:
Հակառակորդի դիվերսիոն գործողությունները կանխելու ժամանակ արիություն և խիզախություն ցուցաբերելու համար գործողության մասնակցած բոլոր զինծառայողները ԼՂՀ պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանի հրամանով պարգևատրվեցին խրախուսական մեդալներով: Որոշ զինծառայողներ և ազատամարտիկներ նախարարի հրամանով ստացան նաև դրամական պարգևներ: Զինծառայողներն ու ազատամարտիկներն իրենց պարգևները ստացան անմիջապես ՊԲ հրամանատարի ձեռքից, ով այնուհետև լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում անդադար կրկնում էր, որ հպարտանում է իր զինվորներով:

Армия обороны Арцаха отбила нападение противника всего за 20 минут
Военнослужащие одной из воинских частей Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, которые в августе пресекли нападение противника на обороняемые ими позиции, считают, что в подобной ситуации необходимо хладнокровие и четкая оценка положения дел. В беседе с Арменпресс военнослужащие подчеркнули, что в подобных случаях, поддавшись панике, успеха не добьешься. «В момент нападения противника очень важно быть хладнокровным и правильно оценить ситуацию. Нельзя ни в коем случае впадать в панику, поскольку успеха тогда не достигнешь», - сказал рядовой Тигран Аветисян, который за проявленное им во время боевого дежурства мужество при пресечении диверсионных действий противника был награжден командующим АО НКР Мовсесом Акопяноммедалью «Маршал Баграмян».
Военнослужащие, принимавшие участие в операции по пресечению действий противника, единодушны в том, что чувство ненависти к противнику в этот момент придало им силы и помогло отбросить противника. Рядовой Гор Пилян вспоминает, что оказавшись лицом к лицу с противником, в первую очередь, почувствовал ненависть «Это помогло нам быть сильнее», - сказал он, с ним согласились и другие его товарищи, вместе с ним оборонявшие в этот день позиции.
Нападение противника было отбито всего за 20 минут. В течение этих 20 минут наши военнослужащие сумели в результате организованных действий нанести серьезные человеческие потери противнику и обратить его в паническое бегство. Ребята только с сожалением вспоминают о героической гибели командира роты и своих боевых товарищей. «Эта потеря тяжела для всех нас. Они были ранены у нас на глазах, а потом скончались в больнице», - рассказали военнослужащие.
Солдаты, кстати, вообще немногословны, они отказываются отвечать на вопросы, скупы на слова. Но говоря с ними, глядя им в глаза, понимаешь, что эти парни, которые всего год как служат в армии, готовы в любой момент дать достойный отпор противнику и отбросить его на исходные позиции, понимаешь, что они сознают какая важная миссия возложена на них – любой ценой защищать границы родины.
За проявленное мужество при пресечении диверсионных действий противника все участвующие в этих действиях военнослужащие, приказом министра обороны НКР Мовсеса Акопяна, были награждены памятными медалями. Некоторые военнослужащие и азатамартики получили и денежные награды. Все они получили свои награды из рук министра обороны Мовсеса Акопяна, который всегда на встречах с журналистами не устает повторять, что гордится своими солдатами.