ՌԴ-ն առաջարկում Է մարդասիրական օգնություն ուղարկել Ուկրաինա Կարմիր խաչի հովանու ներքո
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվան առաջարկում Է Դոնեցկ եւ Լուգանսկ, ինչպես նաեւ Ուկրաինայի՝ մեծ թվով հարկադրական տեղահանվածներով այլ քաղաքներ ուղարկել Ռուսաստանի մարդասիրական օգնությամբ ուղեկցորդ պահակախմբեր՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հովանու ներքո: Այս մասին հայտարարել Է ՄԱԿ-ում ՌԴ-ի մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինը՝ ելույթ ունենալով համաշխարհային կազմակերպության Անվտանգության խորհրդի արտահերթ հանդիպման ժամանակ, տեղեկացնում Է «Արմենպրեսը»:
Չուրկինը նշել Է, որ Ուկրաինայի արեւելքում ռազմական գործողության հետեւանքով զոհվածների թիվը կազմում Է 1367 «միջազգային հումանիտար գործակալությունների ամենահամեստ գնահատումներով»: «Կան հազարավոր վիրավորներ, նրանցից տասնյակները երեխաներ են: Եվ այս սարսափելի թվերը մշտապես աճում են»,- ընդգծել Է դիվանագետը: Նա հիշեցրել Է, որ ռազմական գործողությունների գոտում կա շուրջ 4 միլիոն մարդ: Ըստ որում, այն պայմանները, որոնց մեջ նրանք հայտնվել են, ունեն հումանիտար աղետի բոլոր հատկանիշները, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

РФ предлагает направить на Украину гуманитарную помощь под эгидой Красного Креста
Москва предлагает направлять в Донецк и Луганск, а также другие города Украины с высоким числом вынужденных переселенцев конвои с российской гуманитарной помощью под эгидой Международного комитета Красного Креста (МККК). Как передает Арменпресс, об этомзаявил постоянный представитель РФ при ООН Виталий Чуркин, выступая на экстренной встрече Совета Безопасности всемирной организации.
Чуркин отметил, что число погибших в результате военной операции на востоке Украины составляет 1367 человек "по самым скромным оценкам международных гуманитарных агентств". "Тысячи - ранены, из них десятки детей. И эти ужасные цифры постоянно растут", - подчеркнул дипломат. Он напомнил, что в зоне военных действий находятся около 4 млн человек. При этом условия, в которых они оказались, имеют все признаки гуманитарного бедствия.