Վերադարձ անցյալին եւ նախկին սահմաններին չի լինելու. Դավիթ Բաբայան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական Ստեփանակերտի տեսակետը սահմանների եւ, երկրի անվտանգության վերաբերյալ փոփոխության չի ենթարկվում եւ որդեգրած սկզբունքը, որը բացառում է վերադարձը նախկին սահմաններին, շարունակում է մնալ գերակա: ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանի գնահատմամբ, անկախ այն հանգամանքից, թե ով ինչպես կարտահայտվի եւ լուծման ինչ ճանապարհ կարտահայտի, Արցախի տեսակետը մնում է նույնը` վերադարձ նախկին սահմաններին եւ նախկին իրավիճակին չի լինելու:
«Վերադարձ անցյալին` լինի դա կարգավիճակի կամ սահմանների հարցում, անհնար է: Մենք պայքարել ենք մեր անկախության, անվտանգ եւ լավ ապրելու համար: Ցանկացած հայտարարություն, որն իր եջ կպարունակի առաջարկ` վերադարձ նախկին սահմաններին, կործանարար կլինի Արցախի համար»,- շեշտեց Դավիթ Բաբայանը:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնն, Asekose.am կայքին տված հարցազրույցում անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը, մատնանշել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար ներկայացված 6 կետերը վաղուց ի վեր հայտնի են: «Ուորլիքը հավատացած էր, որ անհրաժեշտ է, որ այդ սկզբունքերը հասարակությանը ներկայացվեն, որպեսզի դրանք ի վերջո հաջողություն ունենան: Ես և Ադրբեջանում մեր դեսպանը համակարծիք ենք, որ թեման այնքան է սառեցված եղել, որ հասարակության մեջ այդ սկզբունքների վերաբերյալ ընդհանուր ընկալումը բացակայում էր: Ուորլիքը ցանկացել էր իր ելույթով հանրային բանավեճ ձևավորել: Կարծում եմ, որ նա այդ հարցում հաջողության հասել է: Երկրորդ նպատակն այն էր, որ խաղաղության հետ կապված ցանկացած բանակցությունների հիմքում անհրաժեշտ է տարբերակում` բուն Լեռնային Ղարաբաղի և դրան շրջապատող տարածքների միջև: Ես և Ուորլիքն այն զգացողությունն ունենք, որ երկու կողմերն էլ այդ երկու տարածքները դիտարկում են որպես մեկ ամբողջություն: Եթե երկու կողմերն էլ այդ ընկալմամբ առաջնորդվեն, ապա կարգավորում չի լինի: Կարևոր է բոլորին հասկանալ, որ համաձայնության համար, կապված բուն ԼՂ հարցի կարգավորման հետ, կպահանջվի վերադարձնել հարակից 7 տարածքները` հանած միջանցքը: Եվ եթե հակամարտության կողմերից որևէ մեկը չի պատկերացնում լուծումն այդ տարբերակով, ապա դրա համար շատ երկար ժամանակ կպահանջվի, հակամարտությունն էլ շատ երկար կտևի»:

Возвращения к прошлому и к прежним границам не будет - пресс-секретарь президента НКР
Позиция официального Степанакерта об изменении границ и безопасности страны не подвергается изменению, и принятый принцип, который исключает возвращение к прежним границам, продолжает главенствовать. По словам пресс-секретаря президента Нагорно-Карабахской Республики Давида Бабаяна, независимо от того, кто что скажет и какой путь решения выразит, позиция НКР остается прежней: возвращения к прежним границам и прежнему статусу не будет.
“Возвращения к прошлому, будь это в вопросе статуса или границ, невозможно. Мы боролись за нашу независимую, безопасную и хорошую жизнь. Любое заявление, которое будет содержать в себе предложение о возвращении к прежним границам, будет разрушительным для НКР”, - подчеркнул Бабаян.
Посол США в Армении Джон Хефферн в интервью сайту Asekose.am, коснувшись нагорно-карабахского урегулирования, отметил, что 6 пунктов для урегулирования нагорно-карабахского конфликта, озвученные сопредседателем Минской группы ОБСЕ Джеймсом Уорликом давно известны.
“Уорлик был уверен, что необходимо, чтобы эти принципы были представлены обществу, чтобы они наконец удались. Я и наш посол в Азербайджане согласны в том, что тема так долго была заморожена, что в обществе отсутствовало общее представление об этих принципах.
Уорлик захотел своим выступлением сформировать общественную дискуссию. Думаю, что в этом вопросе он достиг успеха. Вторая цель заключалась в том, что в основе любых переговоров в связи с миром должна быть дифференциация между самим Нагорным Карабахом и окружающими его территориями.
У меня и Уорлика такое впечатление, что обе стороны две эти территории рассматривают как одно целое. Если обе стороны будут руководствоваться этим восприятием, то урегулирования не будет.
Надо, чтобы все поняли, что для достижения согласия в связи с урегулированием нагорно-карабахского вопроса потребуется вернуть 7 прилегающих территорий минус коридор. И если ни одна из сторон конфликта не представляет решение в таком варианте, то для этого потребуется очень долгое время, конфликт тоже продлится очень долго”.