Թուրքիայի նախագահին Հայաստան հրավիրելու Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնությունն ուժեղ քայլ է. թուրքագետների կարծիքներ
Թուրքիայի նախագահին Հայաստան հրավիրելու Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնությունն
ուժեղ քայլ է. թուրքագետների կարծիքներ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Թուրքիայի նախագահին Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին Երեւան հրավիրելու հայտարարությունը շատ ուժեղ քայլ էր, որի շնորհիվ հայկական կողմը ոչ միայն ամրապնդում է իր դիրքերն, այլեւ աշխարհին ցույց է տալիս իր կառուցողական դիրքորոշումը: ՀՀ ԳԱ ակադեմիայի Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանի գնահատմամբ, նախագահի հայտարարությունն ուժեղ քայլ էր: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում թուրքագետը կարծիք հայտնեց, որ երկու պարագայում էլ՝ Թուրքիայի նախագահը կհամաձայնի կամ ոչ, Հայաստանը կհայտնվի շահեկան դիրքերում: «Սակայն հաշվի առնելով Թուրքիայի դիրքորոշումն ու այդ երկրի անփոփոխ վերաբերմունքը Հայաստանի եւ հայկական հարցի վերաբերյալ, կարծում եմ, որ Թուրքիայի նախագահը չի ընդունի հրավերն ու այցելի Հայաստան: Իսկ Հայաստանն աշխարհին եւս մեկ անգամ կարող է ցույց տալ, թե Թուրքիան որքան հետ է մնացել իր գաղափարներով եւ չի կարողանա ոտք մեկնել ժամանակակից աշխարհի հետ: Թուրքիան հերթական անգամ կապացուցի, որ չի կարողանում ճիշտ գնահատել իրողությունները»,- ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը: Դեռեւս 1991թ. երբ թուրք լրագրողների մի խումբ առաջին անգամ ապրիլի 24-ին այցելեց Ծիծեռնակաբերդ, բազմիցս գրվեց, որ չի կարելի անտեսել մի ժողովրդի, որ ամեն տարի իր զոհերի հիշատակման օրը գնում է Ծիծեռնակաբերդ ու պետք է ամաչել այդ ժողովրդի հանդեպ կատարածից:
Հրավերն ու հայտարարությունն այլ տեսանկյունից է դիտարկում թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը: Նրա գնահատմամբ, հրավերի համար պահը հարմար չէ, քանի որ հրավերք անելով պետք է ակնկալել նաեւ պատասխան: «Որեւէ հրավեր անելուց պատասխան է ակնկալվում: Թուրքիայի ներկայիս նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի պաշտոնավարման ժամկետը լրանում է, եւ նա չի կարող արձագանքել Սարգսյանի հրավերին: Նոր նախագահն էլ հայտնի չէ, թեկնածուներն էլ չեն կարող արձագանքել, թեպետ բոլորն էլ կարծում են, որ նախագահ կընտրվի ներկայիս վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ով չի արձագանքի հայտարարությանը, որովհետեւ բազմիցս հայտարարել է, որ Ցեղասպանություն չի եղել, որովհետեւ մահմեդականն ի վիճակի չէ Ցեղասպանություն իրագործել»,- ասաց Հակոբ Չաքրյանը՝ հավելելով, որ մինչ օրս Թուրքիայում բուռն կերպով արձագանքում են Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հայտարարությանը, որ 2015թ. ապրիլի 24-ին Երեւանում է լինելու: Թուրքերը սա չեն կարողանում մարսել եւ կառչած են Ցեղասպանության ժխտողականությունից: Չաքրյանը հիշեցնում է, որ երկու երկրները ստորագրել են հայ-թուրքական արձանագրությունները, որոնք Թուրքիան վիժեցրել է անգամ այն պարագայում, երբ մեծ տերություններն այդ առումով ցուցաբերում էին հետաքրքրություն: «Եթե անգամ Էրդողանը ցանկանա գալ Երեւան, չի կարող, որովհետեւ Հայոց ցեղասպանության ժխտողությանության եւ Հայաստանի հետ հարաբերությունի հարցն ազգային խնդիր է, որն իրագործվում է պետական քաղաքականությամբ եւ դրա վրա կառավարությունների ազդեցությունը մեծ չի լինում: 1991թ. անփոփոխ է մնում Թուրքիայի վերաբերմունքը Հայաստանի հանդեպ: Բազմաթիվ կառավարություններ են փոխվել, սակայն դիրքորոշումը մնացել է նույնը»,- ասաց Չաքրյանը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Թուրքիայի նախագահին հրավիրել է Հայաստան 2015թ. ապրիլի 24-ին: Նախագահն այս հայտարարությունն արել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի չորրորդ նիստին: «Եթե Թուրքիայի իշխանություններին հետաքրքրում է ճշմարտությունը, ուրեմն նրանք պետք է գան Հայաստան և ապրիլի 24-ին լինեն հայ ժողովրդի կողքին: Չեմ կարծում, թե դրանից հետո նրանք արխիվներ այցելելու մասին միտք հնչեցնել կկարողանան: Օգտվելով այս առիթից` պաշտոնապես հրավիրում եմ Թուրքիայի Նախագահին, ով էլ որ ընտրվի առաջիկա ընտրությունների ժամանակ, այցելելու Հայաստան 2015 թվականի ապրիլի 24-ին և առերեսվելու Հայոց Ցեղասպանության պատմության խոսուն վկայություններին»,- հայտարարել է ՀՀ նախագահը:

По мнению тюркологов, инициатива Сержа Саргсяна пригласить президента Турции в Армению – сильный ход
По мнению тюркологов,  инициатива Сержа Саргсяна пригласить президента Турции в
Армению – сильный ход
Инициатива  Сержа Саргсяна пригласить президента Турции в Армению к 100-летию Геноцида армян – сильный ход, которым армянская сторона не только укрепляет свои позиции, но и демонстрирует миру свою конструктивную позицию. Так считает директор Института  востоковедения НАН РА Рубен Сафрастян.
В беседе с Арменпресс он сказал: в любом случае – согласится президент Турции или нет – армянская сторона  остается в выигрышном положении. «Однако, учитывая позицию Турции и ее неизменное  отношение к  Армении и Армянскому вопросу, думаю, президент не примет приглашения. А Армения вновь покажет миру, насколько  Турция отстала в своих идеях и не может идти в ногу с современным миром. Она в очередной докажет, что не способна правильно оценить реальность», - сказал Сафрастян.
Еще в 1991г., когда группа турецких журналистов впервые  24 апреля посетила Цицернакаберд, не раз писалось, что нельзя игнорировать народ, который каждый год  в Цицернакаберде воздает дань памяти жертвам  - перед этим народом можно только испытывать стыд.
Инициативу президента  прокомментировал и тюрколог Акоп  Чакрян. По его мнению, время для такого приглашения выбрано неудачное, поскольку надо учитывать и реакцию на него.
«Каждое приглашение предполагает ответ. Срок полномочий Абдуллы Гюля истекает и он не может отреагировать на предложение Сержа Саргсяна. С новым президентом и кандидатурами также неясно, хотя все полагают, что этот пост займет РеджепТайипЭрдоган. А он не отреагирует потому, что не раз заявлял: Геноцида не было, потому что мусульманин не может совершить геноцид», - сказал Чакрян, добавив, что  до сих пор в Турции бурно обсуждают решение Франсуа Олланда посетить Ереван   24 апреля  2015г.
Турки  не могут переварить это, к тому же они придерживаются отрицания Геноцида армян. Чакрян напомнил, что обе страны подписали армяно-турецкие протоколы, которые Турция провалила даже  невзирая на заинтересованность в этом крупных  стран. «Даже если Эрдоган захочет, он не сможет  приехать в Ереван, поскольку отрицание геноцида и отношения с Арменией – это национальная позиция, подкрепленная политикой, и правительства не могут оказать на это ощутимого влияния. С 1991г. сменились разные  правительства, но отношение Турции к Армении осталось неизменным», - сказал он.
Президент Армении Серж Саргсян пригласил президента Турции посетить Армению 24 апреля 2015г. он сделал это заявление  на 4-м заседании Государственного совета по координации мероприятий, посвященных 100-лети. Геноцида армян.
«Если руководство Турции заинтересовано в истине, оно должно приехать в Армению и 24 апреля быть с армянским народом. Не думаю, что после этого они  вновь заявят об открытии архивов. Пользуясь представившимся случаем, официально приглашаю президента Турции – кто бы ни был избран в предстоящих выборах -  посетить Армению 24 апреля 2015г. и  лицом к лицу  встретиться  с говорящими свидетельствами истории Геноцида армян», - заявил президент.