Տիգրան Սարգսյանը նշել է Անդրանիկ Մարգարյանի անավարտ գործը շարունակելու պարտքի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել լուսահոգի վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի մահվան 7-րդ տարելիցի կապակցությամբ: «7 տարի առանց Անդրանիկ Մարգարյանի՝ մտքում պահելով նրա անավարտ գործը շարունակելու ամենօրյա կոչն ու պարտքը…
Հիրավի, նվիրյալները չեն մահանում, նրանց գործը երբեք չի մոռացվում, անավարտ չի մնում, իսկ մտքերն ու գաղափարները ծառայում են որպես ապագայի ուղեցույց: Հանուն Հայրենիքի ազատության ու զարգացման՝ Մարգարյանը չխնայեց իր երիտասարդ տարիները, երբևիցե չտրվեց հանգիստ կյանքի գրավչությանը՝ երազելով ազգայի հզոր պետության մասին….»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` գրել է վարչապետ Սարգսյանը:
ՀՀ նախկին վարչապետ, պետական, քաղաքական գործիչ Անդրանիկ Մարգարյանի մահվան տարելիցի կապակցությամբ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ այսօր այցելել են Կոմիտասի անվան զբոսայգու պանթեոն:
Պանթեոն էին այցելել նաև Անդրանիկ Մարգարյանի ընտանիքը՝ որդու` Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի գլխավորությամբ, հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչներ, քաղաքական, մշակութային գործիչներ: Հոգեհանգստյան կարգից հետո ներկաները ծաղիկներ դրեցին Անդրանիկ Մարգարյանի շիրիմին եւ խնկարկեցին նախկին վարչապետի հիշատակը:
Հասարակական-քաղաքական գործիչ, ՀՀ վարչապետ (2000-2007), ՀՀԿ նախագահ Անդրանիկ Մարգարյանը ծնվել է 1951թ. հունիսի 12-ին, հանկարծամահ է եղել կյանքի 56-րդ տարում, 2007թ.-ի մարտի 25-ին: Անդրանիկ Մարգարյանն իր քաղաքական գործունեության ուղենիշ ընտրելով Նժդեհի գաղափարները՝ 1966 թ-ից հանդես է եկել խորհրդային տոտալիտար համակարգի քննադատությամբ: 1968 թ-ից եղել է խորհրդային տարիներին անլեգալ գործող Ազգային միացյալ կուսակցության անդամ, 1973 թ-ից՝ ԱՄԿ խորհրդի անդամ։ 1974 թ. ձերբակալվել է եւ դատապարտվել երկու տարվա ազատազրկման: Ղարաբաղյան պատերազմի տարիներին գործուն մասնակցություն է ունեցել կամավորական ջոկատների ստեղծման, Արցախ զենք, զինամթերք եւ սննդամթերք առաքման աշխատանքներին, մասնակցել է մարտական գործողություններին: 1998 թ-ից Երկրապահ կամավորականների միության (ԵԿՄ) անդամ է, այնուհետև՝ ԵԿՄ վարչության անդամ:
Պարգեւատրվել է ՀՀ ՊՆ «Գարեգին Նժդեհ», «Արամ Մանուկյան», «Ֆրիտյոֆ Նանսեն», «Վազգեն Սարգսյան», ԵԿՄ մեդալներով։ 1992 թ. հունիսի 9-ից ՀՀԿ անդամ է, 1992 թ. հոկտեմբերին, 1993 թ. փետրվարին ընտրվել է ՀՀԿ խորհրդի անդամ: 1993 թ. դեկտեմբերին, 1994 թ., 1995 թ. դեկտեմբերի 2-ին (ՀՀԿ 2-րդ համագումար) ընտրվել է ՀՀԿ խորհրդի նախագահ: 2000թ-ից ՀՀ վարչապետ էր եւ պաշտոնավարել է մինչեւ 2007թ-ը:

Tigran Sargsyan notes about duty to continue unfinished work of Andranik Margaryan
YEREVAN, MARCH 25, ARMENPRESS: The Prime Minister of the Republic of Armenia Tigran Sargsyan made ​​a note in his page of Facebook on the occasion of 7th death anniversary of former Prime Minister Andranik Margaryan. “7 years without Andranik Margaryan keeping in mind the daily challenge and duty to continue his unfinished work ...
Indeed, the devotees do not die, their work is never forgotten, is not left unfinished, and the thoughts and ideas serve as a guide for future. For the sake of his country 's freedom and development , Andranik Margaryan  did not save his young years , was never given to  the attractiveness of quiet life , dreaming about  powerful state...,” Armenpress reports that the Prime Minister wrote about it.
Andranik Markarian was born on June 12, 1951 in Yerevan.
Andranik Margaryan graduated from the Department of Cybernetics of Yerevan Polytechnic Institute, as a computer engineer (1972). Since 1968 he was a member of the illegally functioning United National Party, since 1973, he was a Board member of the UNP. Since 1992, he has been a member of the Republican Party of Armenia, the first party registered in the RA, which was the ideological successor of the UNP. In 1993-97, he was the Chair of the RPA Board, in 1997-99, he was the Chair of the RPA, in 1999 he was repeatedly elected Chairman of the Board. In 1972-74, he worked at Yerevan branch of the National Gas Industry Research Institute, as a researcher, then, a senior engineer. In 1977-78, he worked at the Energy Research Institute of Armenia, as a head engineer. In 1978-79, he worked at the Electromechanical Plant, as the chief of the computer department. In 1979-90, he worked at the Information and Computer Center of the Ministry of Trade, as a chief of department. In 1990-1994, he worked at the State Committee for Special Programs, as a chief of information department. In 1994-95, he worked at the State Engineering University of Armenia, as a researcher. In 1995-99, he was elected to the National Assembly (NA) of the first convocation. In 1999, he was repeatedly elected to the NA and headed the "Unity" faction. In 2000, he was appointed RA Prime Minister, having undertaken the responsibility for the activities of the government together with the RPA.
Margaryan having been politically oriented to G. Nzhdeh's ideas, since 1966 has been criticizing the Soviet totalitarian system; from Hai Dat positions, he saw the future of the Armenian people as a democratic, independent nation-state. For the propagation of his ideas and activities, in 1974 he was arrested and convicted for two years of imprisonment.
During the Karabakh war, he actively participated in the organization of volunteer units, weapons, ammunition and food supplies of Karabakh, he also participated in combat actions. Since 1998, he has been a member of the Volunteer War Veterans Union (Yerkrapah), thereafter, a Board member. A. Margaryan considers the development of RA economy as the crucial condition for the decent life of each RA citizen. A. Margaryan supports the enhancement of the peace established in the region, the continuation of the Karabakh negotiations and peaceful settlement of the conflict.