Լատվիական դասագրքում Լեռնային Ղարաբաղը ներկայացված է որպես անկախ պետություն
ԵՐԵՎԱՆ,  17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լատվիայի միջնակարգ դպրոցների միջին դասարանների համար նախատեսված «Նոր համաշխարհային աշխարհագրություն» դասագրքում, որը հրատարակվել է 2013 թ-., Լեռնային Ղարաբաղը, Հարավային Օսեթիան եւ Աբխազիան ներկայացված են որպես անկախ պետություններ: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները` հղում կատարելով Ռիգայում ադրբեջանական սփյուռքի աղբյուրներին:
Փաստն անհանգստացրել է Լատվիայում բնակվող ադրբեջանցիներին, որոնք դասագրքի օրինակն ուղարկել են Ադրբեջան` աղմուկ բարձրացնելու համար: Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հույս են հայտնել, որ երկրի ԱԳՆ-ն եւ Լատվիայում Ադրբեջանի դեսպանատունը կարձագանքեն այդ փաստին:

YEREVAN, FEBRUARY 17, ARMENPRESS: The Nagorno Karabakh Republic and South Ossetia were presented as independent states in the textbook, intended for the medium classes of the secondary schools of Latvia, “New world geography”, published in 2013. Armenpress reports that the Azerbaijani media informed about it, citing the Azerbaijani Diaspora sources in Riga.
The fact has angered the Azerbaijani residents of Latvia, who sent the copy of the textbook to Azerbaijan to raise a noise on that occasion. The Azerbaijani media expressed hope that the Ministry of Foreign Affairs of the country and the Embassy of Azerbaijan will respond to the issue.