Սիրիահայերը չեն կարողանում Հայաստան գալ տոմսերի թանկ լինելուպատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մի խումբ սիրիահայեր բողոքում են, որ չեն կարողանում Հայաստան գալ ինքնաթիռի տոմսերի թանկ լինելու պատճառով:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ինչպես հուլիսի 14-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց Հանրային խորհրդի Երիտասարդական ենթահանձնաժողովի նախագահ Հռիփսիմե Մարգարյանը, սիրիահայերն այդ հարցը բարձրացրել էին դեռ անցած տարի, երբ «Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում գտնվում էին Հայաստանում:«Մեր հայրենակիցները չեն կարողանում գալ Հայաստան ազգային փոխադրող «Արմավիա»-ի բարձր գների պատճառով: Պետք է զեղչային համակարգ ստեղծել»,-ասաց նա:Ենթահանձնաժողովը շարունակելու է բարձրացնել այդ հարցը եւ առաջիկայում նամակով դիմելու է ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարությանը:
Սիրիահայ Հարութ Փալուլյանի խոսքով` սիրիական ավիաուղիներն ավելի էժան են տրամադրում Սիրիա-Երեւան-Սիրիա տոմսերը, բայց այնտեղ էլ տեղ չկա: «Սիրիական ավիաուղիներ»-ը չվերթն իրականացնում են 320, իսկ «Արմավիա»-ն` 470 դոլարով»,-ասաց նա:Խոսելով Սիրիայում տիրող իրավիճակի մասին` Փալուլյանը նշեց, որ եթե Բաշար ալ- Ասադը մնա իշխանության, հայերի համար շատ լավ կլինի, իսկ եթե փոխվի իշխանությունը, հայկական համայնքի վիճակը կբարդանա:
Ավելի քան 16 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով Սիրիայում զոհվել է ավելի քան տասը հազար մարդ: Զինված ապստամբների գործողությունների արդյունքում հայկական համայնքը եւս կորուստներ է ունեցել. զոհվել են 6 հայազգիներ, որոնցից չորսը` Սիրիայի բանակի զինվորներ:«Սիրիան այժմ իրական պատերազմական դրության մեջ է, եւ իրավիճակը երկրումշարունակում է լարված մնալ». առաջին անգամ երկրի իրադրությանը նման գնահատական տվեց նախագահ Բաշար Ասադը հունիսի 26-ին:
Հուլիսի 2-ից ազգային փոխադրող «Արմավիա» ավիաընկերությունը վերականգնել է Հալեպ-Երևան չվերթը, որը դադարեցվել էր այս տարվա մարտի 25-ից: Չվերթի իրականացումը դադարեցվել էր` հաշվի առնելով Սիրիայում ստեղծված իրավիճակը և դրանից բխող վտանգավոր հետևանքները:

Syrian – Armenian people can not come to Armenia as the tickets are expensive
YEREVAN, JULY 14, ARMENPRESS: A group of Syrian-Armenian people protests, that they can not afford themselves to come to Armenia, because the tickets are expensive. The chief of Public Council Youth Subcommittee Hripsime Margaryan informed Armenpress during the press conference on July 14, that this question was arisen during last year too, in the framework of “Come Home” program. “Our compatriots can not come to Armenia, as the “Armavia” company offers very high prices. A sale system should be created”- said she. The subcommittee will go on with this issue and will write a letter to the Ministry of Transport and Communication of Armenia.
According to Syrian- Armenian Harut Palulyan, the Syrian airlines offer cheaper tickets for Syria-Yerevan-Syria line, meanwhile they are not available. The price of “Syrian Airlines” flight is US 320$,but “Armavia” offers US 470$”- said he. Talking about the situation in Syria, he mentioned, if Bashar al Assad remains in the power, it will be very good for Armenians, if the power is changed, the situation of Armenian community will become worse.
More than 10 000 people were killed in Syria, during the 16 months ongoing clashes. As a result of armed rebels` actions, the Armenian community has had losses as well: 6 Armenian were killed, 4 from which were soldiers of Syrian army. “Now, Syria is in a war situation ”- said Bashar Assad on June 26.