Ֆրանսիան առանց թերթերի Է մնացել տպարանների գործադուլի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիական թերթերը հուլիսի 5-ին թղթե տարբերակով լույս չեն տեսել երկրի տպարանների աշխատակիցների գործադուլի պատճառով, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Ինտերֆաքս» գործակալությանը: Հրատարակությունների մեծ մասն այս իրավիճակում pdf ձեւաչափով համարներն անվճար զետեղել Է Համացանցում:
Ինչպես հաղորդում Է Համաշխարհային հրատարակչական ասոցիացիայի (WAN-IFRA) բլոգը, գործադուլի պատճառ են դարձել աշխատակիցների զանգվածային արձակումները: Օրինակ՝ Hersant հրատարակչությունում կրճատել են 670 մարդու, իսկ Presstails ընկերությունում, որն զբաղվում Է մամուլի տարածմամբ, շուրջ 1000 հոոգու: Հրատարակչությունների աշխատակիցները կառավարությանը կոչ են անում միջամտել ստեղծված իրադրությանը:
Ամենօրյա մամուլի ազգային միությունը, սակայն, դատապարտել Է գործադուլը: Տպագիր զանգվածային լրատվամիջոցներն ստեղծված իրադրությունում դարձել են տպարանների «պատանդը», նշել են կազմակերպությունում՝ հավելելով, որ գործադուլները սոսկ ապակայունացնում են ինդուստրիայի աշխատանքի շուկան:

Франция осталась без газет из-за забастовки в типографиях
Французские газеты 5 июля не вышли в бумажном виде из-за забастовки сотрудников типографий страны, сообщает Арменпресс со ссылкой на "Интерфакс". Большинство изданий в этой ситуации бесплатно разместили номера в формате pdf в интернете.
Как сообщается в блоге Всемирной издательской ассоциации (WAN-IFRA), причиной для забастовки послужили массовые увольнения сотрудников. К примеру, в издательстве Hersant сократили 670 человек, а в компании Presstails, занимающейся распространением прессы - около 1000. Сотрудники издательств призывают правительство вмешаться в сложившуюся ситуацию.
Национальный союз ежедневной прессы, однако, осудил забастовку. Печатные СМИ в этой ситуации оказались "в заложниках" у типографий, отметили в организации, добавив, что стачки только дестабилизируют рынок труда в индустрии.