სომხეთთან უკანონო მიგრანტთა განთავსების ცენტრის შექმნის საკითხი არ განხილულა - საგარეო საქმეთა სამინისტრო
სომხეთში ევროკავშირის წევრი ქვეყნების უკანონო მიგრანტთა განთავსების ცენტრის შექმნის წინადადება ერევნისთვის არ წარუდგენიათ და აღნიშნული საკითხი სომხურ მხარესთან არ განხილულა.
„არმენპრესთან“ საუბარში ამის შესახებ სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერმა ანი ბადალიანმა განაცხადა - გავრცელებული ცნობების საპასუხოდ, რომელთა თანახმადაც, ევროკავშირის საბჭოს 4 აგვისტოს დაგეგმილ სხდომაზე იტალია განსახილველად წარადგენს რიგ ქვეყნებში, მათ შორის სომხეთში, უკანონო მიგრანტთა განთავსების ცენტრების შექმნის საკითხს.
„ჩვენთვის მსგავსი წინადადება არ გაუკეთებიათ, ჩვენთან ასეთი საკითხი არ განხილულა“, - აღნიშნა ანი ბადალიანმა.
Euronews-ი 3 აგვისტოს წერდა, რომ ევროკავშირის საბჭოს 4 აგვისტოს სხდომაზე რიგ ქვეყნებში უკანონო მიგრანტთა განთავსების ადგილების შექმნის წინადადებას იტალიის შინაგან საქმეთა მინისტრი მათეო პიანტედოსი წარადგენს.
აღინიშნება, რომ სავარაუდო მიმღებ ქვეყნებს შორის აფრიკის რამდენიმე სახელმწიფოა, რომელთაგან ერთ-ერთი ყველაზე სავარაუდო ვარიანტი უგანდაა.
იტალია გამოდის ევროკავშირის ფარგლებს გარეთ მოქმედი უკანონო მიგრანტთა განთავსების ცენტრების ქსელის შექმნის ინიციატივით, რომელიც უკანონო მიგრაციის მართვას მოემსახურება.
ახალი ცენტრები, იტალიის წინადადების თანახმად, ევროკავშირის სახსრებით დაფინანსდება.
Euronews-ის ცნობით, იტალია ასეთი ცენტრების შექმნას აფრიკის რიგ სახელმწიფოებსა და ტრადიციული მიგრაციული მარშრუტების მიღმა მდებარე რამდენიმე სხვა ქვეყანაშიც ითხოვს. სავარაუდო კანდიდატ ქვეყნებს შორის არიან განა, სენეგალი, ტუნისი, ლიბია, მავრიტანია, ეგვიპტე, უგანდა, ეთიოპია, უზბეკეთი, სომხეთი და მონტენეგრო.
Euronews-ი ასევე წერს, რომ იტალიის წინადადების პროექტი იტალიურ რიგ მედიასაშუალებებში გამოქვეყნდა და იგი იტალიელმა ოფიციალურმა პირებმაც დაადასტურეს.

Вопрос создания центра содержания нелегальных мигрантов с Арменией не обсуждался: МИД Армении
Еревану не было представлено предложение о создании в Армении центра содержания нелегальных мигрантов из стран-членов Европейского Союза, подобный вопрос не обсуждался с армянской стороной.
Об этом в беседе с “Арменпресс” заявила пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Ани Бадалян, комментируя слухи о том, что на заседании Совета ЕС 4 августа Италия представит на обсуждение вопрос о создании центров содержания нелегальных мигрантов в ряде стран, в том числе и в Армении.
“Нам такого предложения не поступало, этот вопрос с нами не обсуждался”, — отметила Ани Бадалян.
3 августа Euronews сообщил, что на заседании Совета ЕС 4 августа министру внутренних дел Италии Маттео Пьянтедози будет представлено предложение о создании в ряде стран мест содержания нелегальных мигрантов.
Отмечается, что среди потенциальных стран-хозяев находятся несколько африканских стран, одним из наиболее вероятных вариантов является Уганда.
Италия предлагает создать сеть центров содержания под стражей нелегальных мигрантов за пределами Европейского союза, чтобы помочь в управлении нелегальной миграцией. Согласно предложению Италии, новые центры будут финансироваться Европейским союзом.
По данным Euronews, Италия предлагает создать такие центры в ряде африканских стран, а также в нескольких других странах, расположенных вне традиционных миграционных маршрутов. В число возможных стран-кандидатов входят Гана, Сенегал, Тунис, Ливия, Мавритания, Египет, Уганда, Эфиопия, Узбекистан, Армения и Черногория.
Euronews также сообщает, что проект предложения Италии был опубликован в ряде итальянских СМИ и одобрен итальянскими официальными лицами.