სომხეთ-თურქეთის ურთიერთობების ნორმალიზების პროცესში ახალი სპეციალური წარმომადგენლის კანდიდატურის საკითხი განხილვის ეტაპზეა - სომხეთის პრემიერ-მინისტრი
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა, რომ სომხეთ-თურქეთის ურთიერთობების ნორმალიზების პროცესში სომხური მხარის ახალი სპეციალური წარმომადგენლის კანდიდატურის საკითხი განხილვის ეტაპზეა.
ამის შესახებ ნიკოლ ფაშინიანმა მთავრობის სხდომის შემდეგ გამართულ ბრიფინგზე „არმენპრესის“ კორესპონდენტის კითხვის საპასუხოდ აღნიშნა.
„სპეციალურ წარმომადგენელთან დაკავშირებით გადაწყვეტილება ჯერ მიღებული არ არის. თურქეთთან კომუნიკაციის ფორმატში ჩვენ უნდა განვსაზღვროთ, თუ როგორ გავაგრძელებთ მუშაობას, რა ლოგიკითა და ფორმატით, რათა შესაბამისი გადაწყვეტილებები მივიღოთ. ამ თემაზე ახლა კონსულტაციები მიმდინარეობს“, - განაცხადა ფაშინიანმა.
სომხეთ-თურქეთის ურთიერთობების ნორმალიზების პროცესში სომხური მხარის ყოფილი სპეციალური წარმომადგენელი რუბენ რუბინიანი პარტია „სამოქალაქო შეთანხმების“ მიერ მე-9 მოწვევის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარის კანდიდატად არის წარდგენილი.

Armenia weighs new envoy for normalization talks with Türkiye
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said his administration is discussing candidates for the position of special envoy for normalization talks with Türkiye.
Ruben Rubinyan, the outgoing Deputy Speaker of Parliament and Armenia’s Special Representative for Normalization Talks with Türkiye, has been nominated by the ruling party to serve as Speaker of Parliament in the next parliamentary term.
Armenpress asked Pashinyan at a press briefing whether his administration had decided whom to appoint as the new envoy.
“There is no decision yet regarding the special envoy. Through the format of communication with Türkiye, we need to decide how we will continue the process, what approach and format we will follow, in order to make the relevant decisions. Discussions on this matter are currently underway,” Pashinyan said.