სომხეთ-თურქეთის ურთიერთობების ნორმალიზების პროცესში ახალი სპეციალური წარმომადგენლის კანდიდატურის საკითხი განხილვის ეტაპზეა - სომხეთის პრემიერ-მინისტრი
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა, რომ სომხეთ-თურქეთის ურთიერთობების ნორმალიზების პროცესში სომხური მხარის ახალი სპეციალური წარმომადგენლის კანდიდატურის საკითხი განხილვის ეტაპზეა.
ამის შესახებ ნიკოლ ფაშინიანმა მთავრობის სხდომის შემდეგ გამართულ ბრიფინგზე „არმენპრესის“ კორესპონდენტის კითხვის საპასუხოდ აღნიშნა.
„სპეციალურ წარმომადგენელთან დაკავშირებით გადაწყვეტილება ჯერ მიღებული არ არის. თურქეთთან კომუნიკაციის ფორმატში ჩვენ უნდა განვსაზღვროთ, თუ როგორ გავაგრძელებთ მუშაობას, რა ლოგიკითა და ფორმატით, რათა შესაბამისი გადაწყვეტილებები მივიღოთ. ამ თემაზე ახლა კონსულტაციები მიმდინარეობს“, - განაცხადა ფაშინიანმა.
სომხეთ-თურქეთის ურთიერთობების ნორმალიზების პროცესში სომხური მხარის ყოფილი სპეციალური წარმომადგენელი რუბენ რუბინიანი პარტია „სამოქალაქო შეთანხმების“ მიერ მე-9 მოწვევის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარის კანდიდატად არის წარდგენილი.

Вопрос о кандидатуре нового специального посланника в процессе нормализации армяно-турецких отношений находится на рассмотрении - премьер-министр Армении
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян сообщил, что вопрос о кандидатуре нового специального посланника с армянской стороны в процессе нормализации армяно-турецких отношений находится на рассмотрении.
Как сообщает Арменпресс, Никол Пашинян заявил об этом во время брифинга после заседания правительства в ответ на вопрос корреспондента Арменпресс.
«Решения по поводу специального посланника пока нет. В формате общения с Турцией нам нужно решить, как мы будем продолжать нашу работу, с какой логикой и в каком формате, чтобы принять соответствующие решения. В настоящее время ведутся обсуждения по этому вопросу», — сказал Пашинян.
Бывший специальный посланник Армении по процессу нормализации армяно-турецких отношений Рубен Рубинян выдвинут партией «Гражданский договор» в качестве кандидата на пост председателя Национального Собрания 9-го созыва.